امروز : شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۲۱:۴۰:۵۸

گامی جدید برای درمان کامل بیماری پوکی استخوان!

پوکی استخوان اغلب  عارضه و بیماری مربوط به سن پیری بوده و موجب ضعیف شدن و کاهش استحکام تدریجی استخوان ها می گردد.

با گذشت زمان، استخوان ها بسیار متخلخل می شوند؛ به طوری که عوامل بسیار کوچک مانند یک سرفه یا یک عطسه ممکن است باعث شکستگی استخوان شوند.

بر طبق اطلاعات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، تقریبا ۱ زن از هر ۴ زن ۶۵ ساله و بالاتر در ایالات متحده  به پوکی استخوان مبتلا می شوند. شایان ذکر است هیچ راهکار درمانی برای این بیماری وجود ندارد! روشهای درمانی موجودبر کاهش خطر شکستگی تمرکز داشته و نمی تواند روند پیشرفت بیماری را آهسته تر نماید.

در یک فرد سالم، بدن استخوان فرسوده یا آسیب دیده را تجزیه و با استخوان جدید جایگزین می کند. با افزایش سن  چرخه بازسازی استخوان ها آهسته و خاموش می شود و بدن بیشتر استخوان ها را تجزیه می کند. این امر به تدریج منجربه ضعیف  شدن استخوان ها و در نهایت پوکی استخوان می گردد.

هورمون استروژن (یکی از هورمون های زنانگی) عملکرد گسترده ای به خصوص در زمینه تولید مثل در بدن انسان دارد. همچنین این هورمون در مغز وظایفی بر عهده دارد که در حال حاضر دانشمندان اطلاعات اندکی در  مورد عملکرد آن دارند.

اخیرا دانشمندان آمریکایی عملکرد سلول های عصبی حساس به استروژن در هیپوتالاموس  را مورد بررسی قرار دادند. این قسمت از مغز، سیستم عصبی  را به سیستم غدد درون ریز (غدد تولید کننده هورمون ها) مرتبط می کند. هیپوتالاموس نقش مهمی در تنظیم فرایندهای متابولیک مانند کمک به کنترل دمای بدن، گرسنگی، خواب، خستگی و ریتم های روزانه دارد.

این محققین با مسدود کردن اثرات استروژن در هیپوتالاموس حیوانات متوجه شدند که حیوانات افزایش وزن پیدا می کنند و فعالیت کمتری دارند. در ابتدا، دانشمندان بر این باور بودند که وزن اضافی توسط افزایش بافت چربی یا عضله می باشد. با این حال پس از بررسی های بیشتر دریافتند وزن اضافی به دلیل افزایش توده استخوانی است. شایان ذکر است بعضی از حیواناتی که گیرنده استروژن آنها در مغز مسدود شده بود، توده استخوانی خود را به میزان ۸۰۰ درصد افزایش دادند. همچنین هنگامی که محققان استخوان های موش ها را آزمایش می کردند، دریافتند که استخوان های حیوانات مورد مطالعه قوی و مستحکم شده اند!

نتایج مطالعات فوق الذکر درمجله بین المللی و معتبر Nature Communications منتشر شده است. محققین خاطر نشان کردند که مسدود کردن گیرنده های استروژن در مغز ممکن است به کشف مسیر کاملا جدیدی منجر شود که می تواند برای بهبود سلامت استخوان ها در زنان مسن و افراد با استخوان های شکننده استفاده گردد.

در این پژوهش ها  محققان با مطالعه منطقه ای در هیپوتالاموس به نام arcuate nucleus متوجه اثر شگفت آور این ناحیه از هیپوتالاموس بر روی استخوان شدند. از آنجا که حذف گیرنده های استروژن در این ناحیه سبب رشد استخوان می شود، محققین معتقدند این سلول ها به طور طبیعی مصالح مورد نیاز برای رشد استخوان ها را از آنها دور می سازند و آن مواد و مصالح را  برای مکان هایی دیگر در بدن استفاده می نمایند.

شایان توجه است  که این یافته های هیجان انگیز، فقط در موش های ماده ظاهر می شوند. محققین بیان کردند این امر که چگونه هورمون های جنسی باعث ایجاد اختلافات مغز در جنس نر و ماده می شوند، حقیقتی شگفت آور است.

محققان آزمایش هایی برای درک چگونگی تغییر تراکم استخوان در طول عمر موش انجام دادند. آنها متوجه شدند تراکم استخوان در این موش ها در طول دوران پیری حفظ شده است. برای بررسی های بیشتر دانشمندان گیرنده های استروژن را در موش دچار پوکی استخوان ( ۷۰ درصد از توده استخوانی خود را از دست داده اند) مسدود نمودند، آن ها مشاهده کردند تراکم استخوان طی چند هفته ۵۰ درصد افزایش می یابد.

استروژن در خون موجب رشد استخوانی می شود؛ هر چند به نظر می رسد درهیپوتالاموس اثر متضادی داشته باشد. به نظر می آید پس از بلوغ، سیستم استروژن در مغز زنان به طور فعال منابع را از رشد استخوانی به سمت فعالیت هایی نظیرتولید مثل منحرف می کند، که می تواند با افزایش خطر ابتلا به پوکی استخوان در زنان در سن بالا مرتبط باشد.

بدیهی است این نتایج جدید و شگفت آور نیازمند  تحقیقات بیشتری است. دانشمندان معتقدند در صورتی که آزمایش های بعدی اثبات کند که مغز با رهاسازی ماده ای در گردش خون باعث افزایش رشد استخوان
می گردد، احتمال کشف یک داروی ضد پوکی استخوان دور از انتظار نیست!

 MedicalNewstoday, 12 January 2019

لغو پاسخ دادن

19 + 20 =

Call Now Button