امروز : چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت : ۲۳:۰۹:۱۳

همه چیز درباره کرونای آفریقای جنوبی

کرونای جهش یافته آفریقای جنوبی تاکنون گزارشات بسیار زیادی را به همراه داشته است، که افراد مبتلا به آن دارای میزان سرایت بسیار بالایی هستند.

بدن انسان زمانی که از بیماری نجات پیدا می‌کند به صورت خود به خود پروتئینی به نام آنتی بادی تولید می‌نمایند. آنتی‌بادی در واقع بعد از گذشت زمان های زیادی بعد از ابتلا به بیماری در آینده باعث می‌شود که بدن از خود در برابر باکتری و ویروس عامل بیماری زا محافظت شود.

میکروارگانیسم های تولید کننده بیماری به عنوان پاتوژن شناخته می‌شوند، با توجه به این موضوع افرادی که به کووید- ۱۹ مبتلا شده باشند، باید از نظر تئوری دارای آنتی بادی هایی باشند که عامل بیماری زا را تشخیص دهند و در صورت ابتلای مجدد به عفونت آن عوامل بیماری را خنثی کند.

کرونا آفریقایی

ویروس کرونای آفریقایی اولین بار ماه اکتبر در آفریقای جنوبی شناسایی و پس از آن به چند کشور دیگر مثل انگلیس و فرانسه منتقل شد. تحقیقات نشان داده که قابلیت انتشار بسیار بالا و عفونت‌زایی بیشتر از جمله ویژگی‌های این گونه جدید است.

محققین در آفریقای جنوبی نیمی از نمونه های خون بیماران را مورد آزمایش قرار داده اند و آنتی بادی لازم را برای محافظت از خود در برابر جهش جدید ویروس کرونا که در این کشور شناسایی شده است، را به همراه ندارند.

این مسئله بسیار نگران کننده خواهد بود چرا که این موضوع نه تنها می‌تواند ایجاد ایمنی برای کرونا را دشوار سازد بلکه ممکن است تولید واکسن را نیز دچار اختلال نماید.

نگرانی از شیوع این‌گونه بیماری که در آفریقای جنوبی به شدت در حال افزایش است باعث محدود شدن پرواز برخی از خطوط هواپیمایی به کشور آفریقای جنوبی گردیده است.

با این حال هرگونه جهش در ویروس کرونا که در آفریقای جنوبی دیده شده است تنها گونه ای نیست که ایجاد نگرانی و ناراحتی در افراد کرده باشد، بد نیست بدانید که یک گونه جدید از ویروس کرونا در برزیل نیز وجود دارد که محققان اعتقاد دارند که تغییراتی اساسی در این ویروس ایجاد شده است که می‌تواند اثربخشی آنتی بادی ها را در برابر بیماری مختل کند.

 

لغو پاسخ دادن

چهارده − 3 =

Call Now Button