امروز : چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت : ۲۲:۴۵:۵۲

کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد با مصرف آسپرین !

کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد با مصرف آسپرین !

کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد با مصرف آسپرین!

سرطان کبد بیماری شایعی نیست، اما میزان آن در چند دهه گذشته افزایش یافته است. خطر ابتلا به سرطان کبد در افراد مبتلا به بیماری کبدی نظیر هپاتیت B یا هپاتیت C بالا می باشد. در افراد مبتلا به سیروز کبد که بافت بدون عملکرد و تخریب شده جایگزین سلول های طبیعی کبدی می شود نیز خطر ابتلا به سرطان کبد افزایش دارد. شایان ذکر است سرطان کبد سومین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در سراسر جهان است. برخی از علائم و نشانه های این بیماری  عبارتند از:  توده ی سفت در سمت راست زیر قفسه سینه و احساس ناراحتی در این ناحیه، تورم شکم، درد در سمت راست شانه یا پشت، زردی (زردی پوست و قسمت سفیده ی چشم)، کبودی و یا خونریزی. باید توجه داشت که کاهش وزن، تهوع و استفراغ، از دست دادن اشتها و خستگی یا ضعف غیرمعمول نیز ممکن است از علائم سرطان کبد باشند! بنابراین توصیه می شود در صورت داشتن این علائم با پزشک متخصص مشاوره گردد.

نتایج مطالعات که در ژورنال بین المللی JAMA Oncology انتشار یافته، نشان می دهد، مصرف منظم آسپیرین |
می تواند خطر ابتلا به سرطان کبد یا کارسینوم هپاتوسلولار (HCC) را کاهش دهد. دانشمندان توضیح دادند مصرف منظم دو یا چند قرص ۳۲۵ میلی گرم آسپرین در هفته برای ۵ سال یا بیشتر نتایج امیدوار کننده ای را به دنبال دارد. استفاده منظم از آسپیرین منجر به کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد در مقایسه با عدم مصرف آسپیرین و یا مصرف کم آسپیرین می شود. همچنین محققین دریافتند این خطر به طور تصاعدی با افزایش میزان آسپیرین و طول مدت استفاده آن کاهش می یابد.

نتایج بررسی دانشمندان بر روی ۱۷۰ هزار نفر  در  بیش از ۳ دهه گذشته، نشان داد افرادی که دو هفته (یا بیشتر) میزان ۳۲۵ میلی گرم آسپرین مصرف کردند هر هفته کاهش ۴۹ درصدی خطر ابتلا به سرطان کبد را تجربه کردند. شایان توجه است خطر ابتلا به سرطان کبد در افرادی که آسپرین را برای ۵ سال (یا بیشتر) مصرف کردند، ۵۹ درصد کاهش یافت. همچنین، محققین متوجه شدند در صورتی که فرد مصرف آسپیرین را متوقف نماید مجددا خطر ابتلا به سرطان افزایش یافته به طوری که  ۸ سال پس از توقف کامل مصرف آسپیرین، اثرات محافظتی آسپرین از بین می رود!

آنچه بدیهی است سرطان کبد یک بیماری جدی در نظر گرفته می شود و میزان امید به زندگی در مدت ۵ سال تنها ۷/۱۷ درصد است. بنابراین هر گونه اطلاعات در مورد چگونگی کاهش خطر ابتلا به این بیمار می تواند بسیار ارزشمند باشد!

با این وجود محققین بیان کردند هنوز برای اعلام  اینکه درمان با آسپیرین می تواند به عنوان یک راهبرد موثر برای جلوگیری از سرطان کبد مطرح باشد زود بوده و برای اثبات آن به تحقیقات در خصوص درک مکانیسم های این اثرات مفید، نیاز می باشد.

تحقیقات در مورد نحوه درمان با آسپیرین در جمعیت مبتلا به بیماری کبدی که در معرض خطر ابتلا به سرطان کبد قرار دارند، ادامه دارد. پزشکان در حال حاضر آسپرین را به بعضی از بیماران برای  جلوگیری از بیماری های قلبی و سرطان کولورکتال توصیه می کنند.

 

MedicalNewsToday, Monday 15 October 2018

لغو پاسخ دادن

پنج × 2 =

Call Now Button