امروز : شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۱۹:۳۳:۳۹

پیش بینی خطر ابتلا به سرطان مغز  با  اندازه گیری حجم مغز!

پیش بینی خطر ابتلا به سرطان مغز  با  اندازه گیری حجم مغز!

پیش بینی خطر ابتلا به سرطان مغز  با  اندازه گیری حجم مغز!

پیش بینی خطر ابتلا به سرطان مغز  با  اندازه گیری حجم مغز!

گلیوما (Gliomas) نوعی تومور مغزی معمولی است که در سلولهای گلیال مغز شروع می شود. سلول های گلیال، سلول های غیر عصبی مغز بوده که نگهدارنده و حمایت کننده نورون ها (سلولهای اصلی مغز) هستند. گلیوما ۳۳ درصد کل تومورهای مغزی را تشکیل می دهد. انواع متعددی از گلیوما وجود دارد که بعضی از آنها نادر تر، اما تهاجمی تر از دیگر تومور ها  می باشند.

با توجه به آمار انتشار یافته، پزشکان در سال جاری حدود ۲۳۸۸۰ تومور سیستم عصبی مرکزی را در ایالات متحده تشخیص داده اند. احتمال می رود ۹۰ درصد این تومورها، تومورهای مغزی باشند.

مطالعات جدید نشان می دهد که داشتن مغز بزرگتر می تواند افراد را در خطر ابتلا به سرطان مغز قرار دهد. محققان تصور می کنند این یافته ها احتمالا به دلیل وجود تعداد زیاد سلول های مغزی است. بعضی مطالعات حاکی از آن است که داشتن بافت بزرگتر، حاوی سلول های بنیادی بیشتر که دارای توانایی تقسیم شدن بیشتری هستند، ممکن است خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. این امر می تواند صرفا بر اساس احتمال آماری بالاتر جهش هایی باشد که با هر تقسیم سلولی اتفاق می افتد.

مطالعات متعدد که در مجله Neuro-Oncology انتشار یافته، نشان داده اند که اندازه اندام های مختلف عامل مهمی در ایجاد سرطان است. برای نمونه، زنان دارای پستان های بزرگتر در معرض خطر بیشتر ابتلا به سرطان پستان می باشند.

محققان نروژی به منظور بررسی ارتباط اندازه مغز و خطر ابتلا به تومور مغزی گلیوما، حجم درون جمجمه ایی  بیماران دارای گلیوما شدید را با استفاده از اسکن MRI (ام آر آی) و مدل سه بعدی مغز مورد ارزیابی قرار دادند. آنها این اندازه گیری ها را با نمونه های کنترل سالم مقایسه کردند. همچنین این محققین نروژی تاثیر حجم داخل جمجمه و جنسیت را نیز بر ابتلا به تومور مغزی گليوما شدید مورد تجزيه و تحليل قرار دادند. در نهایت نتایج این مطالعات حاکی از آن بود که حجم داخل جمجمه به شدت با خطر ابتلا به تومور مغزی گلیوما شدید در ارتباط است. همچنین آنالیز این مطالعات نشان داد، تومورهای مغزی در مردان بیشتر از زنان ایجاد می شوند.

محققین بیان کردند با توجه به آنکه مردان به دلیل بدن بزرگتر دارای مغز بزرگتری نسبت به زنان هستند لذا برای کنترل بیشتر باید دارای تعداد سلول های مغز بیشتری باشند! به همین دلیل احتمال ابتلای مردان به تومورهای مغزی بیشتر از زنان است! شایان ذکر است این موضوع در مورد حیوانات هم صدق می کند. در بدن های بزرگتر، اندام هایی مانند قلب، ریه ها و مغز نیز بزرگتر هستند.

همچنین مطالعات نشان داده اند که زنان با حجم بزرگ داخل جمجمه بیشتر در معرض خطر ابتلا به تومورهای مغزی نسبت به مردان با حجم بزرگ داخل جمجمه هستند. به عبارتی دیگر زنان با مغزهای بزرگ استعداد بیشتری برای ابتلا به تومورهای مغزی هستند.

MedicalNewsToday, Wednesday 31 October 2018

لغو پاسخ دادن

8 − هشت =

Call Now Button