امروز : شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۲۰:۳۴:۳۶

ویروس EBV

ویروس EBV

ویروس اپشتین- بار (EBV) از خانواده هرپس ویروس ها می باشد. جزء شایعترین ویروس های انسانی است. بیشتر افراد در طول زندگی خود به این ویروس دچار می شوند، در امریکا ۹۵% افراد بالغ در میانگین سنی ۴۰-۳۵ به ویروس EBV آلوده می شوند. آزمایشگاه پاتوبیولوژی پاستور اولین آزمایشگاه در خوزستان می باشد که آماده ارائه آزمایش های تشخیص ویروس EBV در مدت ۳ روز کاری می باشد.
در هنگام بارداری آلوده شدن توسط این ویروس مشکلی در روند بارداری ایجاد نخواهد کرد و منجر به سقط جنین و یا نقص در تولد نوزاد ایجاد نمی کند.
نوزادان در مراحل ابتدایی پس از اینکه محافظت آنتی بادی های زمان تولد خود را از دست می دهند مستعد ابتلا به EBV  می شوند، امکان ابتلای کودکان نیز وجود دارد هنگام آلودگی توسط این ویروس معمولا علائمی مشاهده نمی شود و مانند بیماری خفیف ظاهر خواهد شد. هگامی که افراد بالغ یا نوجوانان به ویروس EBV آلوده می شوند در ۵۰ درصد آن ها نمجر به مونوکلئوزعفونی می شود.
بیشتر افرادی که قبلا با این ویروس آلوده شده اند در ارتباط با فردی که مبتلا به مونونوکلئوز عفونی است، در خطر ابتلا به این مونونوکلئوز عفونی نمی باشند.
راه های انتقال ویروس EBV از طریق تماس نزدیک با بزاق فرد آلوده می باشد برای همین موضوع این بیماری به نام بیماری بوسه نام گذاری شده است.

ویروس اپشتین بار
علائم بیماری مونونوکلئوزعفونی

•  تب
•  خستگی
•  گلودرد
•  التهاب غدد لنفاوی
•  در بعضی موارد کبد و طحال نیز درگیر می شود
مونونوکلئوزعفونی معمولا باعث مرگ نمی شود. دوران این بیماری به طور معمول ۱ الی ۲ ماه به طول می انجامد و پس از آن مشکل حل می شود، EBV به شکل های نهفته و غیر فعال ئر تعدادی از سلول های گلو و یا سلول های خون ماندگار می شوند و در باقی عمر فرد در این سلول ها زندگی خود را می گذرانند، اگر دوباره به حالت فعال در بیایند دیگر علائمی مشاهده نمی شود. هیچ گونه درمان مخصوصی و یا واکسیناسیونی برای مونونوکلئوزعفونی وجود ندارد.
انتقادات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

با سپاس، مدیریت سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی پاستور

لغو پاسخ دادن

2 × پنج =

Call Now Button