امروز : چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت : ۲۳:۲۴:۰۰

ویتامین D عاملی برای مبارزه با دیابت!

ویتامین D عاملی برای مبارزه با دیابت!

دیابت به دلیل عملکرد نادرست سلول های بتای معیوب در لوزالمعده (پانکراس) ایجاد می شود. این سلول ها وظیفه تولید و آزادسازی انسولین (هورمون ضروری برای کنترل سطح گلوکز خون) را بر عهده دارند. در صورتی که سلول های بتا به اندازه کافی انسولین تولید ننمایند، گلوکز در خون تجمع یافته و می تواند برای سلول ها و بافت ها سمی باشد.

در حال حاضر حدود ۳۰ میلیون نفر در ایالات متحده به دیابت نوع دو مبتلا هستند. چاقی، به عنوان یکی از عوامل خطر اصلی ابتلا به بیماری دیابت، در حال افزایش است و احتمال می رود این امر خطر افزایش تعداد افراد مبتلا به دیابت نوع دو را به دنبال خواهد داشت.

مطالعات جدید، که در مجله Cell منتشر شده، روش جدیدی برای محافظت از سلول های بتا را مورد بررسی قرار داده که درنتیجه آن ابتلا به دیابت کاهش می یابد.

ویتامین D اغلب به عنوان “ویتامین آفتاب” شناخته می شود؛ زیرا در پاسخ به نور مستقیم خورشید در پوست انسان ایجاد می گردد. ویتامین D در رشد سلولی، محافظت از استخوان، فعالیت عصبی-عضلانی، سیستم ایمنی و همچنین در التهاب نقش دارد. مطالعات گذشته حاکی از ارتباط بین سطح ویتامین D پایین و خطر بالای ابتلا به بیماری دیابت بوده، اما مکانیسم های این ارتباط به دلیل عملکرد فیزیولوژیکی گسترده ویتامین D به طور دقیق مشخص نشده است.

شایان ذکر است دیابت را می توان یک بیماری ناشی از التهاب دانست. گیرنده ویتامین D بر سطح سلول های بتای لوزالمعده به عنوان یک تعدیل کننده مهم التهاب و بقای این سلول ها شناخته شده است. محققان با ایجاد سلول های بتا با استفاده از سلول های بنیادی جنینی و بررسی اثر ویتامین D بر روی این سلول ها دریافته اند ترکیبی خاص به نام iBRD9  موجب تقویت فعالیت گیرنده های ویتامین D در هنگام اتصال به مولکول های ویتامین D می گردد که این امر خود اثر محافظتی بر روی سلولهای بتا دارد.

پژوهشگران بر اساس مطالعات اپیدمیولوژیک در بیماران نشان داده اند، میان غلظت بالای ویتامین D در خون و خطر ابتلا به دیابت یک رابطه معکوس وجود دارد به عبارتی هر چه غلظت ویتامین D بالاتر بوده است خطر ابتلا به دیابت کاهش نشان داده است! با این وجود هنوز  مکانیسم اصلی این یافته به خوبی شناخته نشده است.

محققین اذعان داشته اند فعال شدن گیرنده ویتامین D، می تواند موجب عملکرد ضد التهابی ژن ها به منظور کمک به سلول ها در شرایط تنشی شود. این یافته ها در مجموع می توانند برای طراحی داروهای جدید برای درمان دیابت مورد استفاده قرار گیرند.

 

MedicalNewstoday, 13 May 2018

لغو پاسخ دادن

هجده − هفت =

Call Now Button