امروز : چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت : ۲۳:۱۶:۵۴

واکنش های آلرژیک به واکسن کووید-۱۹

 

در بررسی اخیر، گروهی از متخصصین آلرژی در مورد واکنش های آلرژیک به واکسن های کووید-۱۹ اطمینان داده و راهنمایی هایی  را  ارائه نموده اند.

نویسندگان این مقاله، تحت نظر متخصصان آلرژی در بیمارستان عمومی ماساچوست در بوستون ، واکنش های آلرژیک به واکسن های Pfizer-BioNTech و Moderna را به طور دقیق بررسی کردند.

آنها نتیجه گرفتند که واکنش به این واکسن ها نادر است  و حتی افرادی که آلرژی غذایی یا دارویی دارند، در شرایط مناسب و با مشورت پزشک متخصص می توانند واکسن را دریافت نمایند.

این مقاله که در مجله آلرژی و ایمنی شناسی بالینی منتشر شده است، در مورد ایمنی واکسن ها اطمینان حاصل نموده است.

واکسن های کووید ۱۹

از زمان پیدایش و گسترش سریع SARS-CoV-2 و بیماری کووید-۱۹ مرتبط با آن، عده ای از دانشمندان در سراسر جهان به دنبال تولید واکسن های ایمن و موثر می باشند. عدم وجود این واکسن ها، کشورها را  مجبور به اقدامات اضطراری مانند فاصله گذاری اجتماعی و قرنطینه های دوره ای نموده که تأثیر بسیار مخربی بر جامعه ، اقتصاد و زندگی روزمره مردم داشته است.

تا به حال، دو واکسن Pfizer-BioNTech و Moderna برای استفاده اضطراری توسط سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) تأیید شده اند.

هر دو واکسن شامل یک روش پیشرفته مبتنی بر فناوری mRNA می باشند. مطالعات نشان می دهد که این واکسن ها بسیار موثر هستند و پس از استفاده دو دوز، به ترتیب ۹۵ و ۹۴ درصد ایمنی ایجاد می کنند. با این حال ، از زمان استفاده واکسن Pfizer-BioNTech در انگلستان ، گزارش هایی از دو واکنش آلرژیک به واکسن وجود داشته است.

شایان ذکر است واکسن تنها در صورتی موثر واقع می شود که افراد تمایل به استفاده از آن داشته باشند و اطمینان از ایمنی آنها بسیار اهمیت دارد.

 با توجه به این امر، متخصصان آلرژی که مقاله جدید را نوشتند، جزئیات واکنش های آلرژیک به واکسن ها را بررسی کردند.آنها راهنمایی می کنند که چه کسی می تواند با خیال راحت واکسن دریافت کند ، افراد چه سوالاتی از متخصصان مراقبت های بهداشتی باید بپرسند و اینکه چگونه فردی که نسبت به اولین دوز واکسن واکنش آلرژیک نشان می دهد، می تواند دوز دوم را با اطمینان دریافت کند.

آلرژی به واکسن

متخصصان آلرژی خاطرنشان ساختند ، به طور کلی، واکسن ها به میزان زیادی ایمن هستند و تنها ۱٫۳  واکنش آنافیلاکسی در هر ۱ میلیون دوز واکسن وجود دارد.

واکنش های آلرژیک به طور معمول در پاسخ به مواد غیرفعال همراه با مواد فعال واکسن روی می دهد. این مواد غیرفعال طیف وسیعی از عملکردها از جمله جلوگیری از آلودگی باکتریایی ، تثبیت واکسن در هنگام حمل، نگهداری و اطمینان از پاسخ ایمنی قوی تر را انجام می دهند.

هر دو واکسن Pfizer-BioNTech و Moderna از مواد غیرفعال پلی اتیلن گلیکول (PEG) برای تثبیت اجزای فعال استفاده می کنند. تولیدکنندگان دارو از PEG در بسیاری از داروهای مجاز بدون نسخه پزشک نیز استفاده می کنند.

نویسندگان مقاله حاضر بیان کردند اگرچه برخی شواهد نشان می دهد که سیستم ایمنی بدن فرد ممکن است به PEG واکنش نشان دهد، اما واکنش های آنافیلاکتیک نادر است.

با این وجود ، آنها یادآورمی شوند، بسیاری از متخصصان، آلرژی به PEG موجود در واکسن که ممکن است منجر به تعداد کمی از واکنش های آلرژیک به واکسن های کووید-۱۹ گردد، را در نظر دارند.

نویسندگان بیان کردند از ۲ میلیون دوز واکسن Pfizer-BioNTech در ایالات متحده، حداقل ۱۰ گزارش از واکنش های آلرژیک گزارش شده است. همه این واکنش ها بلافاصله پس از دریافت واکسن توسط فرد اتفاق افتاد، اما شرکت کنندگان به سرعت تحت درمان قرار گرفتند و علائم آنها را به طور کامل برطرف شد.

نویسندگان این مقاله اذعان دارند سازمان غذا و داروی امریکا(FDA) به افرادی که سابقه واکنش شدید آلرژیک به هر یک از اجزای واکسن های Pfizer-BioNTech دارند ، توصیه نمی کند این واکسن را دریافت کنند.

آنها همچنین اظهار داشتند كه مراكز كنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) به كاركنان بالینی توصیه می كنند افراد را پس از واكسیناسیون کووید-۱۹ به مدت ۱۵ دقیقه تحت نظر بگیرند. برای افرادی که سابقه واکنش آلرژیک به واکسن ها را دارند ، پزشکان باید ۳۰ دقیقه پس از واکسیناسیون آنها را کنترل کنند.

نویسندگان همچنین توضیح دادند که CDC به کارکنان ارائه دهنده واکسن توصیه می کند آموزش هایی را برای پاسخ به واکنش  آنافیلاکسی ببینند.

متخصصان آلرژی برای تکمیل این دستورالعمل ها ، پرسشنامه غربالگری تهیه کرده اند که به گفته آنها می تواند به سرعت و با اطمینان تشخیص دهد که آیا فرد مبتلا به آلرژی باید واکسن دریافت کند یا خیر.

در این پرسشنامه  وجود واکنش آلرژیک شدید نسبت به داروهای تزریقی، یک واکسن، سایر مواد حساسیت زا و پلی اتیلن گلیکول بررسی می شود.

عدم وجود آلرژی به همه این موارد به این معنی است که فرد در معرض خطر کمتری است و می تواند واکسن ها را در شرایط معمول دریافت کند. در صورت وجود آلرژی به سه مورد اول فرد در معرض خطر قرار می گیرد. در این حالت ، پزشکان ۳۰ دقیقه فرد را تحت نظر قرار می دهند.در صورتی که فرد به پلی اتیلن گلیکول حساس باشد، در معرض خطر بیشتری قرار دارد. در این حالت ، متخصص آلرژی باید فرد را با آزمایش پوستی مورد ارزیابی قرار دهد.

اگر فردی واکنش آلرژیک به اولین دوز واکسن نشان دهد، نویسندگان پیشنهاد می کنند که متخصصان آلرژی این موضوع را با استفاده از آزمایش پوستی تأیید کنند. بسته به شدت واکنش ، متخصص آلرژی و فرد ممکن است تصمیم بگیرند که بهتر است از مصرف دوز دوم واکسن خودداری شود یا خیر.

به طور کلی نویسندگان مقاله معتقدند، واکسن های کووید-۱۹ بسیار ایمن هستند و حتی افرادی که سابقه واکنش های آلرژیک دارند، می توانند با مشاوره پزشک متخصص واکسن دریافت کنند.

دکتر Aleena Banerji ، مدیر بالینی واحد آلرژی و ایمونولوژی بالینی در بیمارستان عمومی ماساچوست ، دانشیار دانشکده پزشکی هاروارد، و نویسنده متناظر مقاله بیان کرد، هر دو واکسن کووید-۱۹ مورد تأیید FDA بی خطر هستند. او همچنین اعلام نمود دستورالعمل ها براساس توصیه های آژانس های نظارتی ایالات متحده ساخته شده اند و گام های روشنی را برای جامعه پزشکی در مورد چگونگی استفاده ایمن هر دو دوز واکسن در افراد با سابقه آلرژیک ارائه می دهند.

منبع:

  • https://www.medicalnewstoday.com/articles/covid-19-vaccine-allergic-reactions-experts-offer-reassurance#Guidance

لغو پاسخ دادن

نوزده − 9 =

Call Now Button