امروز : جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ ساعت : ۱۰:۳۹:۱۴

واکسن موثر در برابر ویروس کرونا دلتا

دانشمندان در حال مطالعه بر روی میزان تأثیرگذاری واکسن های کرونا یا کووید۱۹ در درمان ویروس جهش یافته ی کرونا با نام علمی SARS-CoV-2 هستند.

در ادامه به آخرین یافته ها و دستاوردهای دانشمندان در زمینه واکسن موثر در برابر ویروس کرونا دلتا می پردازیم.

ویروس کرونا دلتا چیست :

ویروس جهش یافته ی کرونا دلتا (SARS-CoV-2) که برای اولین بار در کشور هند شناسایی شد، اکنون شکل غالب ویروس کرونا در انگلستان است. در ایالات متحده نیز دست کم ۱۰٪ از موارد جدید ابتلا به کرونا را شامل می شود.

داده های کشور انگلیس نشان می دهد که عفونت های جدید SARS-CoV-2  طی۷ روز گذشته ۳۱٪ افزایش یافته است. علاوه بر این، تحقیقی در مرکز بهداشت عمومی انگلستان (PHE) نشان می دهد که نوع دلتا نسبت به نسخه قبلی ویروس کرونا قابلیت انتقال بیشتری دارد و برای درمان نیز نیاز به مداوا و بستری در بیمارستان دارد.

با این حال داده های اخیر نشان می دهند که در پیشگیری از علائم حاد ناشی از کرونا دلتا که نیاز به درمان در بیمارستان دارند، واکسن ها نقش موثری دارند.

کرونا دلتا
کرونا دلتا

سطح بسیار بالایی از محافظت در برابر بستری در بیمارستان

اخیراً یک تحقیق در مرکز بهداشت انگلیس، لزوم بستری افراد مبتلا به عفونت کرونا دلتا جهت درمان در بیمارستان را بررسی می کند.

براساس این گزارش ۷۱٪ از افرادی که تنها یک دوز از واکسن  Oxford-AstraZeneca vaccine را دریافت کرده اند و ۹۲٪ از افرادی که دو دوز از این واکسن را دریافت کرده اند پس از ابتلا به کرونا، برای  درمان علائم خود نیاز به بستری شدن در بیمارستان نداشته اند. در مورد واکسن Pfizer vaccine نیز ۹۴٪ از افرادی که دوز اول و ۹۶٪ از کسانی که دوز دوم این واکسن را دریافت کرده اند برای درمان کرونا نیاز به بستری شدن در بیمارستان نداشته اند.

واکسن Oxford-AstraZeneca COVID-19 در هند نام «سپر کرونا» را به خود گرفته است.

این گزارش که هنوز مورد داوری تخصصی قرار نگرفته، این درصدها را در حد محافظت در برابر کرونای نوع آلفا یا B.1.1.7 قرار می دهد که دانشمندان برای اولین بار در انگلستان شناسایی کردند. محققان بر این باورند که: “این یافته ها نشان دهنده سطح بسیار بالایی از محافظت در برابر بستری شدن در بیمارستان برای ابتلا به کرونا دلتا پس از دریافت یک یا دو دوز واکسن هستند.”

این گزارش پس از گزارشی منتشر شد که پیشتر به این نتیجه رسیده بود که تنها یک دوز از واکسن های Pfizer-BioNTech یا Oxford-AstraZeneca را در عدم نیاز بیماران به مراجعه به بیمارستان برای درمان علائم  کرونا بی تأثیر دانسته بود.

با این حال در این تحقیق که هنوز مورد داوری تخصصی دیگر محققان قرار نگرفته، محققان هر موردی از بیماری کووید ۱۹ را که علائم دارد را بدون در نظر گرفتن شدت بیماری به دقت بررسی می کنند.

واکسن کرونا
واکسن کرونا

واکسن موثر در برابر ویروس کرونا دلتا

واکسن مدرنا

در یک تحقیق جدید که هنوز مورد داوری تخصصی قرار نگرفته، دانشمندان شرکت مدرنا دریافتند که در بدن داوطلبانی که در طی آزمایش های بالینی واکسینه شده اند آنتی بادی های تشکیل شده می توانند ویروس حامل پروتئین سنبله SARS-CoV-2 با جهش های مختلف دلتا را خنثی کنند. این تیم از دانشمندان تحقیقات خود را بر روی هشت نفر از داوطلبانی که واکسن Moderna COVID-19 را دریافت کرده اند و میزان تأثیر این واکسن در خنثی کردن ویروس کرونایی که حامل پروتئین سنبله در ویروس جهش یافته ی کرونا دلتا است، انجام دادند.

محققان تعدادی از این شبه ویروس ها را وادار به شبیه سازی ویروس کرونا دلتا و دیگر انواع ابتلا به کرونا از قبیل نوع جهش یافته ی آلفا، اولین نوع کرونایی که در انگلستان شناسایی شد، نوع جهش یافته ی بتا که اولین بار در آفریقای جنوبی شناخته شد، را شبیه سازی کنند.

در حالی که توانایی خنثی سازی نوع دلتا نسبت به نوع جهش یافته ی آلفا و نوع غالب پیشین این ویروس کمتر بود، محققان این تحقیق می گویند که تمامی انواع جهش یافته ی کرونا مستعد خنثی شدن توسط آنتی بادی های تولید شده در پاسخ به واکسن مدرنا هستند.

واکسن کرونا در برابر کرونا دلتا
واکسن کرونا در برابر کرونا دلتا

داده های واکسن Covaxin

در حال حاظر تقریباْ هیچ داده ای در رابطه با نحوه ی عملکرد و مبارزه ی سایر واکسن های کرونا با نوع جهش یافته ی کرونا دلتا وجود ندارد.

یک مطالعه ی تحقیقاتی کوچک (که البته هنوز داوری تخصصی نشده است) از شورای تحقیقات پزشکی هند و شرکت بین المللی بهارات بیوتک (Bharat Biotech International) که به طور مشترک واکسن کوواکسین (Covaxin COVID-19) را تولید کرده اند، حاکی از اثربخشی کوواکسین در درمان کرونای جهش یافته ی نوع دلتا می باشد.

محققان دریافتند که آنتی بادی های موجود در بدن افراد واکسینه شده در خنثی سازی نوع جهش یافته ی ویروس در نمونه های آزمایشگاهی به اندازه ی کافی مؤثر نیستند. با این وجود محققان بر این باورند که «توانایی خنثی سازی این واکسن کاملاً ثابت شده است» و این مورد را به نحوه ی عملکرد این واکسن نسبت می دهند.

کوواکسین از یک ویروس کامل SARS-CoV-2 ساخته شده است، که برای جلوگیری از تکثیر این ویروس تغییراتی شیمیایی در ساختار آن داده شده است. زمانی که فردی کوواکسین را دریافت می کند، بدن این فرد می تواند آنتی بادی هایی را برای قسمت های مختلف ویروس کرونا تولید کند. اگر یکی از قسمت های ویروس برای ایجاد نوع جدیدی از کرونا (مانند دلتا) جهش داشته باشد، آنتی بادی های سایر قسمت های ویروس همچنان می توانند مقاومت کافی را داشته باشند.

اگر چه این تحقیق در سطح کوچکی انجام شده و برای بررسی میزان تأثیر واکسن Covaxin COVID-19 در زندگی واقعی و جلوگیری از ابتلا به کرونای دلتا به انجام تحقیقات بیشتری نیاز است.

اسپوتنیک وی و کرونا وک

اخیراً سازندگان روسی واکسن اسپوتنیک وی در یک توییت اعلام کرده اند که واکسن آنها در مبارزه با کرونا دلتا بسیاتر مؤثرتر از سایر واکسن های کرونا بوده است. آنها همچنین افزودند که داده های این ادعا را در یک ژورنال بین المللی ثبت کرده اند.

این شرکت همچنین اظهار کرد که به زودی یک آمپول تقویت کننده که به طور مخصوص برای مبارزه با کرونا دلتا طراحی شده را عرضه خواهد کرد. تا زمانی که این داده ها در دسترس عموم قرار نگیرند، ارزیابی صحت و سقم این گفته ها در رابطه با واکسن اسپوتنیک وی امکان پذیر نیست.

همچنین در مورد میزان تأثیر واکسن سینوواک (Sinovac COVID-19) در مبارزه با کرونا دلتا نیز اطلاعات کمی در دسترس است. یکی از خبرهای اخیر روییترز نیوز گزارش داده که بیش از ۳۵۰ نفر از پزشکان و کارکنان کادر پزشکی در اندونزی علی رغم دریافت واکسن اسپوتنیک وی به کرونا مبتلا شده اند.

براساس این گزارش و به گفته ی بادایی ایزمویو (Badai Ismoyo) رئیس دفتر بهداشت در ناحیه کودوس در مرکز جاوه، بسیاری از کارکنان فاقد هر گونه علائم بوده و خود را در خانه قرنطینه کرده بودند، اما ده ها نفر نیز با تب بالا و افت میزان اشباع اکسیژن در بیمارستان بستری بودند.

در این منطقه تعداد زیادی از ابتلا به عفونت کرونا مشاهده می شود که به عقیده ی کارشناسان بیشتر از نوع کرونا دلتا می باشد. با توجه به گزارش روییترز روشن و آشکار است که به انجام تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است تا مشخص شود که واکسن کرونا وک یا همان اسپوتنیک وی به چه میزان می تواند با نوع جهش یافته ی کرونا یعنی کرونا دلتا مبارزه کند.

source:https://b2n.ir/x71362

کرونا
کرونا

لغو پاسخ دادن

یازده + 6 =

Call Now Button