امروز : دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ ساعت : ۲۱:۱۳:۲۴

واکسن ایدز و جدید ترین آزمایشات

بیش از چهل سال از زمانی که اولین مورد ایدز در ایالات متحده شناسایی شد می گذرد، در سال ۲۰۱۹ تعداد موارد جدید شناسایی شده به ۱٫۷ میلیون نفر رسید. با وجود تحقیقات مداوم و پیوسته تا کنون هنوز واکسنی برای جلوگیری از ایدز ساخته نشده است. آگاهی رسانی به کاهش شیوع و داروها به افزایش طول عمر مبتلایان و عدم انتقال آن به دیگران کمک کرده اند. اما همچنان واکسن موثرترین راه برای جلوگیری از انتشار بیشتر این اپیدمی است.

واکسن ایدز و جدید ترین پیشرفت ها و آزمایشات

بعد از دهه ها بررسی و آزمایش که برای بیماری های زیادی واکسن تولید شده است، همچنان ایدز بدون واکسن باقی مانده است. از سوی دیگر واریانت های مختلف ایدز هم دایما در حال تغییر هستند.

بهترین نتیجه در بازه زمانی ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۹ حاصل شد که دو دوز واکسن حدود ۳۱ درصد تاثیر را نشان دادند. نکته جالب اینجاست که برخی شیوه هایی که برای ساخت واکسن ایدز کارآمد نبودند به ساخت واکسن برای بیماری های دیگر منجر شدند. مانند واکسن کووید ۱۹ که بعدا درباره آن صحبت خواهیم کرد.

یک برنامه آزمایشی که از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۱ انجام شد و نوید بخش بود با نام HVTN702(Uhambo) شناخته می شود. اما نتایج آن کمتر از RV144 تاثیرگذار بود. اما همچنین امکان تولید دو واکسن از طریق HVTN702 وجود دارد. این دو واکسن از دو نوع متفاوت خواهند بود و بازه تزریق آنها دوره های ۶ ماهه خواهد بود. تفاوت کلیدی این دو واکسن در منطقه ایست که آزمایش بر آنها صورت می گیرید. Imbokodo را بر زنان پنج کشور افریقایی آزمایش می کنند و Mosaico را در ایالات متحده و هفت کشور دیگر به آزمایش گذاشته اند.

واکسن hiv
واکسن hiv

ادامه آزمایش ها در سال ۲۰۲۲

در سال ۲۰۲۲ تمرکز تحقیقات بر دو آزمایش قبلی که گفته شد خواهد بود. آنها را با نام های Mosaico و lmbokodo می شناسند. در ماه آگوست ۲۰۲۱ lmbokodo به این نتیجه رسید که پروتئین کافی در برابر ایدز برای زنان ایجاد نمی کند. با وجود اینکه هنوز احتمال شکست هر کدام از این واکسن ها وجود دارد اما بنظر امید بخش می رسند. یک شرکت هم شروع به آزمایش ساخت واکسن برای ایدز به کمک روش mRNA کرده است که واکسن مدرنا(Moderna) از آن ساخته شد. این واکسن می تواند برای جلوگیری از ابتلا به واریانت های ایدز آنتی بادی هایی بسازد. این واکسن ها با سیستم ایمنی به شکلی عمل می کنند که سیستم ایمنی بتواند پروتئین های حمایتی را بسازد.

با توجه به اینکه Mosaico و Imbokodo در مراحل انتهایی ساخت هستند هیچ تحقیق آزمایشگاهی دیگری به این اندازه پیشرفت نکرده است.

علاوه بر اینها، تلاش های جدیدی هم در ابعاد دیگر پیشگیری و درمان ایدز انجام می شود که شامل تولید داروهای جدید و ایجاد شرایط زندگی بهتر برای این افراد می شود. اگر تمایل دارید عضو گروه های آزمایشی برای داروها و موارد جدید درمانی باشید اول با پزشک خود مشورت کنید.

ایدز و جدید ترین آزمایشات
ایدز و جدید ترین آزمایشات

پیشگیری از شیوع ایدز

همچنان که متقاضیان واکسن ایدز افزایش پیدا می کنند و گروه هایی وجود دارد که می توان برای اهداف تحقیقاتی به آنها پیوست برای داروهای پیش گیری کننده از انتقال ایدز چه قبل از ابتلا (PREP) و چه برای فرد مبتلا (PEP)وجود دارد.

آیا واکسن ایدز بر واکسن های کووید ۱۹ اثر می گذارد؟

گرچه هنوز واکسن ایدز به نتیجه قطعی نرسیده است، اما دانشمندان نگران بی اثر شدن تلاش های چندین ساله خود هستند.

نه تنها اطلاعات ارزشمندی در راه تولید واکسن ایدز به دست آورده اند بلکه تحقیقات قبلی آنها منجر به تولید واکسن برای بیماری های عفونی دیگر شده است. واکسن های کووید ۱۹ نمونه بارزی از این ثمرات است که تحقیقات انجام شده جهت تولید واکسن برای ایدز به تولید آن منجر شده است. موارد دیگری نیز وجود دارند که عبارتند از:

  • سندروم حاد تنفسی که با نام SARS و Sars-CoV-1 شناخته می شوند.
  • ویروس پاپیلوم انسانی (HPV)
  • تب هموراژیک ابولا (Ebola)
  • سندروم تنفسی خاور میانه(MERS)

واکسن آنفولانزا هم به ساخت واکسن های بالا کمک کرده است.

ساخت سریع واکسن کووید به همکاری های زیادی وابسته بود. همکاری شرکت ها، آژانس های دولتی، تسهیلات کلینیکی و انستیتوهای علمی. به عنوان مثال می توان از مشارکت بین فایزر و BioNTech نام برد.

این حس و روحیه همکاری که برای واکسن کووید به وجود آمد می تواند باعث همکاری های پیش رو برای تولید واکسن های بعدی هم باشد.

هنوز واکسنی برای پیشگیری از ابتلا به ایدز ساخته نشده است، اما پژوهشگران معتقدند که بزودی آن را خواهند ساخت. در سال ۲۰۲۱ فعالیت های امیدبخش زیادی انجام شد، که ادامه تحقیقات منوط به موفقیت و شکست Mosaico و Imbokodo است که قبلا آنها را ذکر کردیم. در حال حاضر فقط می توان از منابعی که فعلا در دسترس ما هستند استفاده کرد مثل داروهای PrEPوPEP  و به کمک کاندوم وابزار دیگردر سکس از ابتلای به ایدز جلو گیری کرد.

با پزشک خود درباره کاهش ریسک انتقال بیماری به دیگران و نگرانی های خود صحبت کنید. هر پزشکی که مجوز نوشتن نسخه داشته باشد می تواند داروهای PrEP برای شما تجویز کند و نیازی نیست برای این داروها سراغ متخصص بیماری های عفونی یا ایدز بروید.
اقتباس از :
https://www.healthline.com/health/hiv/hiv-vaccine-2021

لغو پاسخ دادن

شش − 3 =

Call Now Button