امروز : شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۲۳:۳۵:۲۱

هلیکوباکترپیلوری

هلیکوباکترپیلوری (مهم ترین عامل زخم معده)

هلیکوباکترپیلوری تنها باکتری است که توانایی زندگی و ادامه حیات در محیط اسیدی معده با وجود شیره معده را دارد. این باکتری می تواند از طریق آب و غذای آلوده وارد معده شود و با پنهان شدن در موکوس معده به وسیله ی تاژک های بیرون زده بین لایه های مخاطی قرار می گیرد، در صورتی که میزبان زخم معده داشته باشد به جای لایه های مخاطی در نواحی که فاقد لایه های مخاطی هستند بر روی سلول های اپی تلیوم معده قرار می گیرند و تاژک های برآمده خود را در این نواحی فرو می کند.
در صورتی که هلیکوباکترپیلوری وارد بدن می شود سیستم ایمنی بدن جهت مقابله با آن فعال می شود، به دلیل ضخامت موکوس معده سلول های سیستم ایمنی بدن نمی توانند به آسانی به این نواحی برسند.
و وقتی که لایه موکوس نازک می شود و گلبول های سفید وارد آن می شوند دیگر نمی توانند از آن خارج شوند.
هنگامی که سلول های سیستم ایمنی با هلیکوباکتر مبارزه می کنند میزان آنتی بادی ها در خون افزایش می یابد.
امکان دارد که خود هلیکوباکتر باعث ایجاد زخم نشود، اما با ایجاد التهاب در لایه آستری معده زمینه ی زخم معده و سرطان معده را فراهم می کند.
برای تشخیص هلیکوباکترپیلوری نباید از دارو های غیراستروئیدی غیر التهابی استفاده کرد زیرا باعث پنهان شدن باکتری و در نهایت عدم تشخیص آن می شود.
برای اینکه عامل زخم معده را به طور دقیق بررسی و شناسایی کرد باید از زخم نمونه برداری صورت گیرد.
در افرادی که پیش از این دچار زخم معده شده اند برای تشخیص هلیکوباکتر ، استفاده از آندوسکوپی یا رادیولوژی و همین طور در کنار آن تست های سرولوژی الزامی است.

هلیکوباکترپیلوری

راه های از بین بردن هلیکوباکترپیلوری

•  برای از بین بردن عفونت که بسیار مشکل نیز می باشد باید چندین دارو به صورت هم زمان استفاده شود، به دلیل اینکه باکتری در مخاط معده پنهان می شود و بیشتر داروها نمی توانند به آن دسترسی پیدا کنند.
•  یکی از درمان های رایج برای این باکتری، مصرف ۳ نوع دارو در مدت زمان ۱ هفته می باشد که دو نوع از این داروها آنتی بیوتیک هستند و نوع سوم آن، دارویی قوی است که باعث توقف ترشحات اسید معده می شود مانند امپرازول
•  درمان های مورد استفاده برای هلیوباکترپیلوری کاملا بدون خطر هستند و فقط امکان به وجود آمدن مشکلات کمی و جزئی وجود دارد.
•  پس از پایان درمان باید چک شود که باکتری از بین رفته یا نه که برای این کار باید آزمایش انجام شود.
•  تعدادی از افراد امکان دارد که نیاز باشد دوباره درمان را تکرار کنند که حدود ۱۰% این اتفاق برایشان می افتد.
•  خیلی کم پیش می آید که افرادی که این باکتری در بدنشان از بین رفته و درمان شده اند دوباره به این عفونت مبتلا شوند.

انتقادات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید.
با سپاس مدیریت سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی پاستور

لغو پاسخ دادن

شش + 10 =

Call Now Button