امروز : شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۲۱:۳۹:۱۷

هشدار عواقب ابتلا به بیماری کووید-۱۹

هشدار عواقب ابتلا به بیماری کووید-۱۹

به گزارشی از سایت آزمایشگاه پاستور ( آزمایشگاه در اهواز ) : 

با ادامه ی همه گیری بیماری کرونا، متخصصین دریافتند بسیاری از افرادی که این بیماری را تجربه می کنند، عواقب طولانی مدتی را تحت عنوان سندرم پس از ویروس متحمل می شوند. علائم این بیماری شامل خستگی مزمن و مه آلودگی مغز و عدم تمرکز (شکلی از اختلال عملکرد مغز) است. این سندرم ممکن است در ارتباط با سایتوکین هایی باشد که از سد خونی -مغزی عبور کرده و بر مغز تأثیر می گذارند.

بیماری کووید-۱۹می تواند موجب بیماری شدیدی گردد که ممکن است هفته ها به طول انجامد. بعضی از بیماران حتی پس از رهایی ازعفونت اولیه، دارای علائمی می باشند که تا مدت ها ماندگار خواهد بود.برای درک بهتر می توانید مطلب  آشنایی بیشتر با ویروس کرونا  را مطالعه بفرمایید .

متخصصان شش ماه پس از شناسایی این بیماری، از اثرات طولانی مدت آن را مطلع شدند. اکنون مشخص شده است این بیماری می تواند باعث آسیب قلبی، مشکلات عصبی شامل سکته مغزی و آسیب ریوی شود.

سندرم پس از ویروس به دنبال بیماری کووید-۱۹

این بیماری شبیه بیماری آنسفالومیلیت میالژیک می باشد که در گذشته سندرم خستگی مزمن (CFS) نامیده می شد. دکتر Donna Casey  متخصص داخلی در بیمارستان تگزاس بیان کرد این بیماری با هر بیماری ویروسی مشاهده می شود. این بیماری در واقع خستگی مداوم و عود کننده است که در زنان دو برابر نسبت به مردان بیشتر روی می دهد. در این بیماری ناهنجاری های در سیستم عصبی، ایمنی و متابولیک می توان مشاهده نمود که  هر یک از این ناهنجاری ها  موجب آنسفالومیلیت میالژیک می شود. او همچنین افزود این بیماری می تواند در هر سنی روی افراد تأثیر بگذارد، اما در افراد بزرگتر که دارای بیماری های زمینه ای هستند، می تواند اثر ماندگار تری داشته باشد. این متخصص تأکید کرد، مبتلایان به سندرم پس از ویروس با گذشت زمان بهبود می یابند.

همچنین ارتباط با بهبود یافتگان کرونا از شرایطی است که باید آموزش های لازم در این خصوص داده شود .

دکتر امیر قیاسی متخصص ریه در بیمارستان جوزف در کالیفرنیا بیان کرد، در صورتی که فرد مبتلا به دیابت و فشار خون بالا باشد، احتمال می رود  دچار طوفان سیتوکین شود که این  به معنای آن است که در بخش مراقبت های ویژه بستری می گردد. تصور می شود، در این افراد سیستم ایمنی بدن قادر به مقابله با ویروس نباشد، ولی بدن تلاش خود را برای حفظ سلامتی می نماید و مدت زمان زیادی طول می کشد تا این افراد بهبود یابند.

درمان سندرم پس از ویروس

دکتر Minh Nghi ، متخصص داخلی در تگزاس بیان کرد، در حال حاضر هیچگونه درمان تصویب شده توسط FDA به طور خاص برای این بیماری وجود ندارد. گاهی اوقات از روش های درمانی مانند درمان رفتاری شناختی (CBT) و ورزش استفاده می شود.

او تصریح کرد: درمان باید بر مراقبت از خود و کنترل علائم بیماری، متمرکز باشد. اختلالات خواب با انجام اقداماتی مرتفع می شوند: شب ها چراغ ها را در اتاق خواب خاموش کنید، تلویزیون در رختخواب نگاه نکنید، سعی کنید در رختخواب آرامش داشته باشید. بعضی اوقات داروهای خواب آور یا حتی داروهای ضد افسردگی با میزان کم برای کمک به خواب استفاده می شوند. همچنین مراقبه و یوگا نیز ممکن است مؤثر باشد.

هیپوتالاموس منطقه ای از مغز است که به تنظیم دما کمک می کند ، ترشح هورمون را تنظیم می کند و اشتها و سایر عملکردهای بدن را کنترل می کند. دکتر رابرت گلاتر ، پزشک اورژانس ، بیمارستان Lenox Hill در نیویورک ، توضیح داد تجمع سایتوکین های التهابی در سیستم عصبی مرکزی بویژه سایتوکاین هایی که از  سد خونی -مغزی عبور می کنند، می تواند منجر به علائم پس از ویروس شود.

او بیان کرد، عبور سیتوکین ها از سد خونی – مغزی می تواند منجر به اختلال اعمال خودمختار بدن مانند تب بالا ، چرخه خواب و بیداری غیر معمول، ناهنجاری های شناختی و خستگی شدید شود. وی خاطر نشان ساخت این شبیه به اتفاقی است كه در هنگام شیوع سارس  در سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۳  رخ داده است. درصدی از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ ممکن است مبتلا به سندرم پس از ویروس کووید-۱۹ شوند.

وی همچنین اظهار داشت:  این بیماری از طریق آزمایش حلقی کرونا  قابل تشخیص است . پیش آگهی طولانی مدت و همچنین جدول زمانی برای افرادی که دارای علائم بعد از عفونت اولیه با بیماری کووید-۱۹ می باشند، وجود ندارد. اما واقعیت این است که بسیاری از بیمارانی که پس از عفونت اولیه بهبود می یابند ، علائم طولانی مدت را تجربه می کنند.

 

گلاتر با اشاره به یک مطالعه معتبر، نشان داد ۸۷ درصد بیمارانی که از کووید-۱۹ بهبود یافته اند، هنوز دارای یک علامت پایدار می باشند. با این حال ، هنوز همه دلایل وجود علائم طولانی مدت مانند خستگی، مشکلات تنفس، درد قفسه سینه و درد مفاصل در افراد مبتلا مشخص نیست. وی بیان کرد یکی از احتمالاتی که وجود دارد اختلال در عملکرد میتوکندری (بخش مهمی از سلولهای درگیر در تولید و تنظیم انرژی)، سیستم لنفاوی و سلولهای خاص موسوم به میکروگلیا که سلولهای عصبی یا سلولهای مغزی را احاطه می کنند، می باشد که می تواند موجب تجمع ترکیبات التهاب زا در مغز شده شود. این مشکلات ممکن است در افرادی که بیشتر از دو هفته علائم کرونایی را تجربه کرده باشند، روی دهد.

 

 

 

منبع:

 

 

لغو پاسخ دادن

دوازده − ده =

Call Now Button