امروز : یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۰۲:۵۵:۳۲

نقش کلروکین فسفات در درمان ویروس کرونای جدید

نقش کلروکین فسفات در درمان ویروس کرونای جدید ( کووید- ۱۹)

ویروس کرونای جدید یا کووید ۱۹ به سرعت در حال گسترش است. محققان  در تلاش برای یافتن داروی موثر در درمان بیماران  مبتلا به این ویروس در چین هستند. در کارآزمایی های بالینی نشان داده شده است، کلروکین فسفات که داروی قدیمی برای درمان بیماری مالاریا می باشد، ظاهراً اثربخشی و ایمنی قابل قبولی در برابر  ویروس کووید ۱۹ مرتبط با عفونت ریه داشته  است. پیشنهاد شده است که از این دارو در نسخه های بعدی دستورالعمل های پیشگیری، تشخیص و درمان پنومونی یا عفونت ریه ناشی از کووید ۱۹ توسط کمیسیون سلامت ملی کشور چین  در جمعیت های بزرگ تر در آینده استفاده شود.

بیماری کرونا در دسامبر سال ۲۰۱۹ شیوع پیدا کرد و به طور گسترده ای بین مردم چین انتقال پیدا کرد. مواردی از ابتلا به ویروس کرونا در کشورهای دیگر هم گزارش شد. به طوری که در فوریه ۲۰۲۰ این ویروس منجر به ابتلای ۷۰,۵۴۸ نفر در کشور چین و ۴۱۳ مورد ابتلا در کشور ژاپن شد. در ۱۷ فوریه ۲۰۲۰ کشور چین بیان کرد که کلروکین فسفات که دارویی قدیمی برای درمان مالاریا است، درمانی ایمن برای پنومونی یا عفونت ریه ناشی از کووید ۱۹ محسوب می شود. در مطالعات اولیه نشان داده شد که کلروکین در متوقف کردن عفونت ناشی از کووید ۱۹ موثر است. البته تحقیقاتی بر روی ایمنی این روش درمانی صورت گرفته است.

این روش درمانی در ۱۰ بیمارستان در شهر ووهان انجام گرفت. نتایج تحقیقاتی که بر روی ۱۰۰ بیمار انجام گرفت نشان داده است که کلروکین فسفات پنومونی یا عفونت ریه را کنترل می کند و تصاویری که از ریه بیماران گرفته شده است نشان داده، اثر این ویروس بر ریه ها کاهش یافته و مدت زمان بیماری کوتاه تر شده است. حساسیت شدید و مخرب به کلروکین فسفات دیده نشده است. بر اساس این داده ها  کنفرانسی در ۱۵ فوریه سال ۲۰۲۰ تشکیل شد.

شرکت کننده ها که شامل کارشناسان دولتی و سران  کشور و سازمان ها بوده اند، به توافقی مشترک درباره تاثیر مثبت کلروکین فسفات بر بیماری کووید ۱۹ رسیده اند. کلروکین برای پیشگیری و درمان مالاریا به کار می رود و در اصل خاصیت ضد التهابی دارد. همچنین به دلیل این خاصیت برای درمان روماتوئید آرتریت و لوپوس هم به کار می رود. مطالعات نشان داده است که این دارو فعالیت های ضد ویروسی بالقوه ای در بدن دارد. فعالیت های ضد ویروسی و ضد التهابی این دارو می تواند تاثیر مثبتی بر بیماران مبتلا به پنومونی یا عفونت ریه ناشی از کووید ۱۹ داشته باشد.

لغو پاسخ دادن

5 × 4 =

Call Now Button