امروز : شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۱۹:۳۴:۳۳

نقش نیترات بر سرطان ها

نقش نیترات بر سرطان ها

بسیاری از آب های آشامیدنی در بعضی از کشور ها، آلوده به نیترات می باشند و موجب بیماری های زیادی از جمله سرطان شده اند.

در کشاورزی صنعتی از کودهای حاوی نیترات استفاده وسیعی می گردد و این ماده می تواند به آب آشامیدنی انتقال پیدا کند. شایان ذکر است میزان آلودگی آب به نیترات در نواحی مختلف، متفاوت است! همچنین بعضی از کشاورزی های کوچک بالاترین نرخ ابتلا به آلودگی با نیترات را دارند.

نتایج تحقیقات انجام شده، حاکی از آن است، نیترات خطرات زیادی دارد و در بروز بسیاری از سرطان ها نقش دارد. گزارشات بیانگر آن است که هشتاد درصد از سرطان های مرتبط با نیترات، سرطان های روده و کولورکتال، سرطان تخمدان، سرطان تیروئید، سرطان کلیه و سرطان مثانه می باشند.

 

همچنین وجود نیترات در آب آشامیدنی منجر به بروز بیماری های خطرناکی در نوزدان می شود. از جمله خطراتی که نیترات برای نوزادان ایجاد می کند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

وزن پایین نوزاد

زایمان زودرس

نقص لوله عصبی

مصرف آب آلوده منبع بالقوه ای برای عوامل سرطان زا در پستان ها و اختلال در غدد درون ریز می باشد. اعتقاد بر این است که این آلاینده ها احتمال بروز سرطان سینه را بالا می برند. با این حال نتایج تحقیقات انجام گرفته بر روی تاثیر نیترات بر سرطان سینه نشان داد، هیچ ارتباطی بین سرطان سینه و آشامیدن آب آلوده به نیترات وجود ندارد. روش های تحقیقاتی مختلفی برای اثبات این ادعا انجام گرفته است. البته باید خاطر نشان ساخت، آلوده شدن آب به نیترات خطرات زیادی دارد و در بروز بسیاری از سرطان ها موثر است ولی بر روی سرطان سینه نقشی ندارد.

از بین بردن نیترات از آب های آلوده

نیترات به سختی از آب های آلوده فیلتر می شود. ولی با این حال برخی شهر ها و کشور ها هزینه های زیادی را متقبل می شوند و آب های آلوده به نیترات را پاکسازی می کنند. شایان توجه است بهترین راه، جلوگیری از آلودگی آب با میزان بالای نیترات است. بنابراین لازم است قوانین سخت گیرانه و استاندارد های ایمنی برای صنایع کشاورزی در نظر گرفته شود.

منبع : https://ehjournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/1476-069X-5-28 https://www.webmd.com/cancer/news/20190612/report_cancer-causing_nitrates_in_water_supply#2

کلیه حقوق مطالب و محتوای سایت متعلق به آزمایشگاه پاستور می باشد.


لغو پاسخ دادن

10 + سیزده =

Call Now Button