امروز : شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۲۱:۳۹:۱۰

مصرف مقدار زیاد نمک؛ از بین برنده باکتری های مفید روده!

مصرف مقدار زیاد نمک؛ از بین برنده باکتری های مفید روده!

لاکتوباسیلوس نوعی از باکتری های روده ای هستند که در بعضی از غذاهای تخمیر شده مانند کلم پخته شده با سرکه، ماست، و پنیر یافت می شوند. تصور می شود این باکتری ها بدن را در برابر بیماری های خاصی محافظت می نمایند. مطالعات منتشر شده در مجله Medical News Today، مبنی بر این است که لاکتوباسیلوس موجب جلوگیری از رشد چندین عامل بیماریزای باکتریایی مقاوم به دارو می شود و همچنین می تواند باعث کاهش التهاب کلیه در زنان مبتلا به بیماری لوپوس (نوعی بیماری خود ایمن) شود.

مطالعه جدید نشان می دهد، مصرف زیاد نمک می تواند برای بعضی از باکتری های روده ای کشنده باشد که این امر به فشار خون بالا و بیماری هایی که بر سیستم ایمنی اثر می گذارد کمک می نماید.

رژیم های غذایی با نمک زیاد همچنین می توانند پیشرفت بیماری های خود ایمنی مانند بیماری مولتیپل اسکلروز را افزایش دهند.

محققان با آزمایش بر روی موش ها دریافتند، مصرف رژیم غذایی با نمک زیاد نوعی از لاکتوباسیلوس موجود در موشها را از بین می برد که این امر موجب افزایش فشار خون در موش ها شده و همچنین فعال شدن سلول های ایمنی ناشی از التهاب، به نام سلول های TH17 را در پی دارد. همچنین موشها علائم نوعی بیماری عصبی به نام آنسفالومیلیت را نشان دادند. محققین دریافتند که علائم آنسفالومیلیت و تعداد سلول های TH17 با مصرف پروبیوتیک لاکتوباسیلوس در موش ها کاهش می یابد و همچنین فشار خون موش ها نیز تثبیت می شود.

محققان با انجام آزمایشات مشابه بر روی انسان دریافتند مصرف نمک زیاد در انسان همانند موش ها موجب از بین رفتن لاکتوباسیلوس در روده انسان گردیده و این افراد علائم فشار خون بالا و افزایش تعداد سلول های TH17 را نشان می دهند.

دانشمندان معتقدند تحقیقات بیشتری برای درک بهتر چگونگی تاثیر فعالیت باکتری های روده بر سلامت سایر سیستم های بدن نظیر سلامت قلب و عروق و همچنین میزان استفاده پروبیوتیک ها به عنوان درمان مناسب برای شرایطی مانند فشار خون بالا ، نیاز است.

MedicalNewsToday, 10 June 2018

لغو پاسخ دادن

8 + 15 =

Call Now Button