امروز : یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۰۴:۱۸:۱۲

مصرف امگا -۳ ، بهترین راه پیشگیری از سرطان پستان

سرطان پستان بعد از سرطان پوست، شایعترین سرطان در بین زنان در ایالات متحده است. انتظار می رود حدود ۲۶۶۱۲۰ مورد جدید سرطان مهاجم پستان در ایالات متحده در این سال (۲۰۱۸) تشخیص داده شود  که حدود ۴۰۹۲۰ نفر از این بیماران جان خود را از دست خواهند داد.

یکی از مهاجم ترین انواع سرطان پستان، سرطان پستان HER2 است که در آن تومورهای پستان حاوی میزان زیادی پروتئین گیرنده ۲ (HER2) فاکتور رشد اپیدرمی انسانی هستند که رشد سلول های سرطانی پستان را تسریع می کند. حدود ۲۵ درصد از سرطان های پستان HER2 مثبت می باشند.

مطالعات نشان داده است افزایش مصرف اسید چرب امگا ۳ می تواند در پیشگیری از سرطان پستان، کمک کننده باشد. تحقیقات جدید همچنین بر موثر بودن انواع خاصی از امگا ۳ نسبت به انواع دیگر اشاره دارند.

دانشمندان بیان کردند اسیدهای چرب امگا ۳ می توانند از طریق فعال کردن ژن های موثر در عملکرد سیستم ایمنی بدن مانع رشد تومور و پیشرفت سرطان می شوند.

 اسید ایکوزاپنتانوئیک (EPA) است و اسید دوکوزاهگزائنوئیک اسید (DHA) دو نوع اسید چرب امگا ۳ موجود در روغن ماهی هستند. نوع سوم امگا -۳ اسید آلفالینولنیک (ALA) که از گیاهان بدست می آید و در سویا، روغن کلزا و دانه کتان یافت می شود.

محققین اثرات این سه نوع امگا ۳ را در رشد تومور پستان در موش های مبتلا به سرطان پستان HER2 مقایسه کردند. نتایج این بررسی ها نشان داد که هر دو امگا ۳ بدست آمده از گیاهان  یا منابع دریایی می تواند در مقابل سرطان محافظت کننده باشند. شایان ذکر است این محققین متوجه شدند موش هایی که از امگا ۳ مشتق از ماهی(EPA و DHA) استفاده نمودند، کاهش ۶۰ تا۷۰ درصدی در اندازه تومور و همچنین کاهش ۳۰ درصدی در تعداد تومورهای پستان را نشان دادند. اما نتایج این تحقیقات نشان داد مصرف امگا ۳  گیاهی (ALA ) اثرات مهارکنندگی تومور کمتری دارد. بنابراین دانشمندان معتقدند اسیدهای چرب امگا ۳ که از روغن ماهی حاصل می شود(EPA و DHA)، حدود هشت برابر نسبت به امگا ۳ حاصله از منابع گیاهی(ALA) در توقف رشد تومورهای سرطانی مهاجم پستان موثرتر هستند.

علاوه بر این، محققین براساس تحقیقات انجام شده  پیشنهاد کردند  زنان می توانند مقادیر لازم  EPA و DHA را با مصرف دو تا سه وعده ماهی های چرب مانند ماهی قزل آلا، ماهی تن و ماهی سالمون در هفته به دست آورند.

اقتباس از:

MedicalNewsToday, 29 January 2018

لغو پاسخ دادن

4 × پنج =

Call Now Button