امروز : چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت : ۲۳:۰۰:۰۹

مصاحبه ای بادکتر محمد علی عصاره زادگان

شبکه جامع آلرژی پل ارتباطی میان تولیدکنندگان و مصرف کنندگان یافته های امیدبخش در زمینه پیشگیری، تشخیص و درمان بیماریهای آلرژی است.
به گزارش روابط عمومی معاونت تحقیقات و فن آوری؛ مصاحبه ای  بادکتر  محمد علی عصاره زادگان دانشیار گروه ایمونولوژی دانشکده پزشکی و عضو هیات مدیره انجمن ایمونولوژی و آلرژی ایران صورت گرفته است که متن آن به شرح ذیل است:

دکتر   عصاره زادگان عنوان کرد: شبکه جامع آلرژی قصد دارد با ایجاد پل ارتباطی میان بیمار آلرژیک و متخصص آلرژی و همچنین با بهره گیری از تجربیات و تحقیقات ارزشمند اندیشمندان در زمینه پیشگیری از بیماریهای آلرژیک، گامی هرچند خرد و ناچیز در راستای اعتلای سطح بهداشت کشور ایران بردارد.
وی گفت: در چند دهه اخیر، به موازات رشد اقتصادی و فرهنگی و ارتقای سطح بهداشت عمومی و پوشش ایمن سازی در ارتباط با بیماری های واگیر و عفونی در کشور های با درآمد کم و در حال توسعه باعث شده است به طور نسبی درجهان و بخصوص کشور های توسعه یافته اینگونه بیماری های عفونی تحت کنترل درآیند. ولی با کنترل بیماری های واگیر و ارتقای سطح اقتصادی، فرهنگی و بهداشتی و به طور کلی سلامت جامعه ما با روند رو به رشد بیماری های مزمن غیرواگیر و عوارض ناشی از آنها در چنین جوامعی روبرو می باشیم.

دانشیار گروه ایمونولوژی دانشکده پزشکی بیان کرد: اکنون در جهان بیماریهای غیرواگیر از مهمترین موانع توسعه کشورها هستند و هزینه های سرسام آور ناشی از این بیماریها هر نظام بهداشتی و درمانی را با چالشهای عدیده ای روبرو نموده است. اما شاه کلید و راهکار مقابله با افزایش ابتلا به بیماری های واگیر، شناسایی عوامل خطر ، پیشگیری و کنترل این عوامل می باشد، اما در میان بیماری های مختلف غیرواگیر در جهان، بیماری های آلرژیک مانند رینیت آلرژیک یا آلرژی بینی به عنوان شایع ترین بیماری های واگیر به شمار می آیند.
وی افزود: تخمین زده می شود ۲۰ تا ۳۰ درصد از کل جمعیت جهان به آلرژی مبتلا می باشند! آمارها و مطالعات مختلف و متعدد انجام شده در کشورهای مختلف حاکی از روند رو به رشد شیوع بیماری های آلرژیک بخصوص آسم، آلرژی غذایی و رینیت آلرژیک در دو دهه اخیر بوده است. در ایران بر اساس مطالعات انجام شده شیوع بیماری رینیت آلرژیک در کودکان ۶ تا ۷ سال (حدود ۱۲ درصد) و در نوجوانان سنین ۱۳ تا ۱۴ سال( حدود ۲۱ درصد) است. همچنین شیوع بیماری آسم در کودکان دوره ابتدایی در ایران حدود ۴ درصد است. علاوه بر این، مطالعات نشان داده حدود ۹ درصد بالغین ایرانی به آسم مبتلا هستند.
عضو هیات مدیره انجمن ایمونولوژی و آلرژی ایران  اظهار کرد:بدیهی است اثرات ناشی از کارافتادگی و عوارض ناشی از بیماری های آلرژیک از یک سو و از سوی دیگر هزینه های هنگفت برای کنترل و درمان آلرژی از سوی دیگر می تواند صدمات روحی و روانی قابل توجه ای برای فرد بیمار داشته باشد. به طور مثال در مطالعه انجام شده در ایران نتایج نشان داده است که هزینه سالانه برای کنترل و درمان آسم در ایران برای هر بیمار حدود ۵۹۰ دلار می باشد.
البته این هزینه مادی جدای از آثار روحی و روانی و از کارافتادگی بیمار می باشد. در خصوص اثر ابتلا به آلرژی در بهره وری شغلی در ایران مدارک مستند و معتبری در دسترس نیست اما در آمریکا مبتلایان به رینیت آلرژیک حدود ۱۰۷۰۰۰۰۰ روز کاری را به خاطر عوارض ناشی از ابتلا به رینیت آلرژیک از دست می دهند. همچنین در آمریکا حدود ۸۰ میلیون نفر در سال حداقل بیش از ۷ روز از علائم و عوارض ناشی از این بیماری رنج می برند.
دکتر   عصاره زادگان  تصریح کرد:رینیت آلرژیک باعث می شود کودکان مبتلا حدود ۲ میلیون روز مدرسه نروند، بزرگسالان حدود ۶ میلیون روز کاری را از دست دهند و تقریبا بیش از ۳ میلیارد دلار صرف دارودرمانی این بیماری می شود. اما بیماری آلرژی نوعی بیماری غیرواگیر است که قطعی ترین درمان آن پیشگیری و اجتناب از برخورد و مواجهه با عوامل حساسیت زا آلرژن ها می باشد، فراموش نکنیم استفاده از داروهای شیمیایی و یا گیاهی برای برطرف ساختن علائم آلرژی مورد استفاده قرا می گیرند.
وی افزود: بنابراین برای بیماران مبتلا به آلرژی، آگاهی از ماهیت بیماری، بخصوص روش های کنترل و پیشگیری می تواند کمک شایانی به ارتقای سلامت جامعه و کاهش عوارض روحی، روانی و اقتصادی ناشی از بیماری آلرژی داشته باشد. در همین راستا سازمان بهداشت جهانی فعالیت در جهت شیوه زندگی و پیشگیری از بیماری های غیرواگیر را در جهان، بخصوص در کشورهای کم درآمد و درحال توسعه یک ضرورت شمرده است، البته بدیهی است که چنین فعالیت هایی باید با منابع مالی چنین جوامعی متناسب باشد. با عنایت به اینکه مدیریت موفق بیماری های غیرواگیر در یک جامعه، ارتباط مستقیم با مشارکت مردم دارد و همچنین با توجه به تجربه چندین ساله ای که اینجانب در حوزه آلرژی داشته ام، فکر تاسیس شبکه جامع آلرژی به ذهنم خطور نمود. پس از فراز و نشیب های مختلف و مطالعات مختلف و گسترده، سرانجام با تلاش خدمتگزاران و سربازان علم و دانش، شبکه جامع آلرژی با هدف مهیا ساختن بستری سهل الوصول برای استفاده عموم مردم در حوزه کنترل و پیشگیری، تشخیص و درمان آلرژی در تاریخ ۱۹ آبان ماه ۹۶ راه اندازی گردید.
ایشان هدف اصلی شبکه جامع آلرژی را آشنایی و آگاه ساختن مخاطبین به زبان ساده در مورد راهکارهای معتبر در زمینه پیشگیری از انواع بیماری های آلرژیک دانست و خاطر نشان کرد: البته در کنار این بخش، برای استفاده متخصصین و محققین فعال در حوزه آلرژی، قسمتی هم به رویدادها و تحقیقات به روز و به اشتراک گذاری نتایج تحقیقات در این حوزه اختصاص داده شده است. به هر حال شبکه جامع آلرژی قصد دارد با ایجاد پل ارتباطی میان بیمار آلرژیک و متخصص آلرژی و همچنین با بهره گیری از تجربیات و تحقیقات ارزشمند اندیشمندان در زمینه پیشگیری از بیماریهای آلرژیک، گامی هرچند خرد و ناچیز در راستای اعتلای سطح بهداشت کشور عزیزمان ایران بردارد. شاید اگر خدابخواهد بدین گونه بتوان واسطه ای برای کاهش فشارهای روحی و اقتصادی بر بیماران شده و بالطبع مقداری از هزینه های هنگفت ناشی از بیماریهای آلرژیک را از دوش سیستم بهداشتی و درمانی کشوربرداریم. خوشبختانه در مدت تقریبا ۹ ماه که از راه اندازی و تکمیل تدریجی سایت گذشته است ما با استقبال عمومی و چشمگیری مواجهه بوده ایم! و اکنون در کمتر از یکسال، بازدید از سایت به طور میانگین به بیش از ۵۰۰ بازدید در روز رسیده است؛ روزانه بیش از ۱۰۰۰ صفحه از سایت بازدید می گردد.
دکتر   عصاره زادگان  اشاره  کرد: اکنون سایت شبکه جامع آلرژی جزء رتبه های اول جستجو در گوگل می باشد، شاید این استقبال ناشی از وجود خلاء در این قسمت از حوزه آلرژی در کشور بوده است و همچنین می تواند بازتابی از اقبال عموم مردم به راهکارهای پیشگیری کننده از ابتلابه آلرژی باشد، به هر حال ما پرتوان تر از گذشته در جهت اهداف ترجمان و انتقال دانش در دانشگاه علوم پزشکی ایران، سعی بر گسترش این خدمت رسانی به مردم گرامی در ایران و سایر پارسی زبانان در سراسر جهان هستیم..

 

لینک مستقیم خبر

http://vcr.iums.ac.ir/find.php?item=22.32539.69053.fa

لغو پاسخ دادن

یازده + ده =









Call Now Button