امروز : یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۰۴:۳۹:۲۹

مرگ در اثر آنفولانزا

مرگ در اثر آنفولانزا

آنفولانزا نوعی بیماری تنفسی مسری است که توسط ویروس آنفولانزا به وجود می آید. این بیماری می تواند خفیف تا شدید باشد و در بعضی مواقع منجر به مرگ شود. به طور معمول علائم آنفلونزا به صورت ناگهانی ظاهر می شوند. افرادی که به آنفلونزا مبتلا می شوند با اغلب علائم زیر شامل تب و احساس لرز، سرفه، گلودرد، آبریزش بینی، درد بدن، سردرد، خستگی و در بعضی مواقع اسهال و استفراغ (بیشتر در کودکان) مواجه می شوند. بعضی افراد مانند بزرگسالان، کودکان و افراد مبتلا به بعضی از بیماری ها، بیشتر در معرض عوارض بیماری آنفولانزا می باشند.

دو نوع اصلی بیماری آنفولانزا، نوع A و نوع B هستند. هر ساله به دلیل آنفولانزای فصلی، آنفولانزای نوع A و B عده زیادی را درگیر می کنند. بهترین راه پیشگیری از آنفولانزا واکسیناسیون سالانه است.

 افراد مبتلا به بیماری های قلبی

افراد مبتلا به بیماری های قلبی

علت مرگ و میر ناشی از آنفولانزا

بعد از اینکه ویروس وارد بدن انسان می شود ( به طور معمول از طریق دهان، بینی یا چشم )، ویروس آنفولانزا حمله به سلول های بینی و گلو را آغاز می کند و در آنجا تکثیر می یابد. این امر موجب تحریک سیستم ایمنی بدن گردیده و مجموعه ای از گلبول های سفید، آنتی بادی و ملکول های ضد التهابی برای حذف ویروس ها به ناحیه مورد نظر گسیل می شوند. در بسیاری از افراد بزرگسال سالم این روند به خوبی انجام می شود و ظرف چند روز تا چند هفته فرد بهبود می یابد. ولی در بعضی از موارد سیستم ایمنی عکس العمل بسیار قوی به ویروس نشان می دهد و باعث تخریب بیش از حد این ناحیه؛ بویژه ریه ها می شود به طوری که ریه ها نمی توانند اکسیژن کافی را به خون برسانند و در نتیجه باعث کاهش اکسیژن (هیپوکسی) و مرگ فرد می شود.

آنفولانزا در چه افرادی خطر بیشتری دارد؟

  •  زنان باردار
  •  کودکان
  • افراد مسن بیشتر از ۶۵ سال
  •  افراد مبتلا به بیماری های قلبی
  •  افراد مبتلا به آسم

بسیاری از افرادی که به نوع خفیف بیماری مبتلا می شوند به طور معمول نیازی به داروهای خاصی ندارند و ظرف کم تر از دو هفته درمان می شوند. ولی بعضی از افراد عوارض ناشی از این بیماری را تجربه می کنند که منجر به بستری شدن در بیمارستان و حتی مرگ و میر آن ها می شود. ذات الریه، برونشیت، عفونت های سینوسی و عفونت های گوش از جمله عوارض مرتبط با آنفولانزا هستند. همچنین آنفولانزا می تواند در افرادی که به آسم مبتلا هستند باعث وخامت بیشتر علائم گردد. همچنین افراد مبتلا به بیماری های قلبی، با وخیم تر شدن علائم بیماری قلبی مواجه می گردند.

منبع :

https://www.cdc.gov/flu/highrisk/index.htm و https://www.scientificamerican.com/article/how-does-the-flu-actually-kill-people/

کلیه حقوق مطالب و محتوای سایت متعلق به آزمایشگاه پاستور می باشد
 

لغو پاسخ دادن

چهارده − دوازده =

Call Now Button