امروز : شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۲۲:۳۴:۱۴

لیشمانیا

لیشمانیا

یک نوع بیماری انگلی می باشد که به وسیله ی انگل های تک یاخته که جنس آن ها لیشمانیا می باشد به وجود می آید. این نوع انگل ها در گروه تاژکداران خونی و بافتی قرار می گیرند که در شکل های متفاوتی مشاهده می شوند.
بیماری های زیاد و متعددی توسط لیشمانیا ها به وجود می آیند که این بیماری های از نظر علائم بالینی ممکن است که در همه ی مراحل و یا بخشی از مراحل بیماری، شبیه به هم باشند اما از نظر اپیدمیولوژیک و کنترل کاملا با هم متفاوت هستند.

موارد لیشمانیوز جلدی

•  مواردی مانند پاپول یا زخم پوستی (اکثرا در نقاط باز بدن) در منطقه آندمیک، که وجود این زخم ها بیشتر از ۱۰ روز طول کشیده باشد مظنون به لیشمانیوز جلدی می باشد.
•  زخم پوستی و یا پاپول که با گذر زمان میزان آن افزایش پیدا کند و در برخی مواقع سطح آن برآمده و مانند زخم های چرکی باشد در این موارد احتمال وجود لیشمانیوز جلدی می باشد.
•  هنگامی که از ضایعه پوستی گسترش تهیه می شود و یا کشت داده می شود ودر آن انگل دیده شود، این مورد به طور قطع لیشمانیوز جلدی وجود دارد.

لیشمانیا

راه های درمان لیشمانیوز جلدی

برای درمان لیشمانیوز جلدی هنگامی که زخم ها ملایم هستند و به طور خود به خود محدود می شوند، درمان سیستمیک همراه ترکیبات آنتیموان، از درمان های گران و سمی می باشد بنابراین می توان زخم ها را فقط با گاز های استریل پانسمان کرد.
هنگامی که زخم های جلدی دارای اندازه بزرگ باشند و یا شکل آن ها تغییر پیدا کرده باشد در این صورت استفاده از ترکیبات آنتیموان ۵ ظرفیتی به مقدار هر روز ۲۰-۱۰ mg/kg به مدت ۲۰-۱۰ روز تجویز می شود در مورد زخم هایی که پاسخ آن ها به درمان آهسته است باید به مدت ۳۰ روز ادامه پیدا کند.
می توان به داخل زخم ها، آنتیموان ۵ ظرفیتی تزریق کرد.
در حالتی که دچارعفونت ثانویه باکتریایی باشد، باید از آنتی بیوتیک و مراقبت موضعی زخم ها استفاده کرد و قسمت روی زخم را نباید برداشت.

لیشمانیوز احشایی

هنگامی که علامت های بالینی مانند تب، هپاتومگالی (بزرگ شدن کبد)، اسپلنومگالی(بزرگ شدن طحال)، کم شدن وزن، عوض شدن رنگ پوست، کم خونی وجود داشته باشد، مظنون به وجود لیشمانیوز احشایی می باشد.
در مواردی که نشانه های بالینی وجود داشته باشند و در کنار آن ها آزمایش های DAT و IFA نیز مثبت شوند احتمال وجود لیشمانیوز احیایی می باشد.
در مواردی که از بافت هایی مانند طحال، مغز استخوان و غدد لنفاوی گسترش تهیه شود و انگل در این گسترش مشاهده شود و یا در محیط کشت انگل دیده شود در این صورت به طور قطع لیشمانیوز احیایی وجود دارد.

انتقادات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید

با تشکر، مدیریت سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی پاستور

لغو پاسخ دادن

یک × 4 =

Call Now Button