امروز : دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ ساعت : ۱۹:۲۶:۰۷

عوارض واکسن کرونا

واکسن کووید ۱۹ مانند هر واکسن دیگری عوارضی دارد. در سراسر جهان ۵ نوع واکسن برای بیماری کرونا استفاده می شوند.متداول ترین عوارض واکسن کرونا  تب، سردرد، بدن درد، اسهال، درد در محل تزریق واکسن، لرز و خستگی هستند. عوارض واکسن کرونا بین افراد مختلف متفاوت است. بعضی افراد هیچ عوارضی ندارند در حالیکه بعضی از افراد چند عارضه را باهم دارند. در این مقاله ما به شما توضیح خواهیم داد که چگونه این عوارض را برطرف کنید.

درمان های بدون نسخه عوارض واکسن کرونا

کسانی که نگران عوارض واکسن کرونا هستند باید قبل از ترزیق واکسن از درمان بدون نسخه استفاده کنند تا مانع بروز عوارض بعد از زدن واکسن شوند.

با اینکه پیشگیری از وقوع عوارض ایده ی بسیار خوبی است، سازمان کنترل و پیشگیری آن را تایید نمی کند.

بهترین راه این است که تا بروز این عوارض جانبی صبر کنید و بعد با استفاده از دارو آنها را درمان کنید.

بهتر است قبل از استفاده از داروهای بدون نسخه برای از بین بردن عوارض واکسن به داروساز مراجعه کنید. چون که پزشک داروساز اطلاعات خوبی در مورد داروها و کاربرد آنها دارد. اگر داروساز در دسترس شما نبود و برای تب، درد عضلانی و عوارض دیگر به درمان سریع احتیاج داشتید می توانید از داروهایی که در ادامه آمده استفاده کنید:

*آسپیرین

*ایبوپروفن

*استامینوفن یا پاراستامول

درمان خانگی

برای کسانی که به دنبال درمانی به غیر از درمان بدون نسخه هستند، درمان خانگی گزینه ی خوبی است. با چند روش خانگی می توانید از عوارض واکسن راحت شوید:

  • برای بهبود درد و ورم در محل تزریق واکسن از یک کیسه ی تمیز و نخی برای کمپرس استفاده کنید.
  • برای درمان درد بازو تا جایی که می توانید آن را حرکت دهید.
  • کسانی که لرز و تب با درجه ی پایین دارند باید مقدار زیادی آب و مایعات مصرف کنند.

کووید آرم چیست؟

کووید آرم می تواند یکی از عوارض واکسن کرونا از مارک مدرنا باشد. کووید آرم جوش و لکه های قرمز در محل تزیق واکسن هستند که هفت روز بعد از تزریق اولین دوز واکسن پدیدار می شوند.

با اینکه ظاهر این جوش ها ناخوشایند است، خطر زیادی ندارند و اگر این جوش ها آزار دهنده بودند از کمپرس یخ روی آن ها استفاده کنید.

همچنین می توانید با پزشک خود در مورد مصرف آنتی هیستامین صحبت کنید. آنتی هیستامین باعث خواب آلودگی می شود و بعد از مصرف این دارو نباید رانندگی کنید.

معمولا پنج روز طول می شکد تا جوش ها از بین بروند اما حتی اگر تا سه هفته طول کشید جای نگرانی نیست.

چقدر طول می کشد تا عوارض واکسن کرونا از بین بروند؟

اگر از بین رفتن عوارض  واکسن کرونا بیشتر از چند روز طول کشید به پزشک مراجعه کنید.

بعضی از عوارض واکسن کرونا مانند تب، لرز و خستگی می توانند از علائم ابتلا به بیماری کووید ۱۹ باشند. شما قبل و بعد از تزریق واکسن درست قبل از اینکه بدن فرصت تولید آنتی بیوتیک ها و تقویت سیستم ایمنی را داشته باشد ممکن است مبتلا به کرونا شوید. به علاوه، واکسن با اینکه از شما در برابر بیماری کووید ۱۹ محافظت می کند مانع از ابتلای شما به این ویروس نمی شود.

چه زمانی به داروساز مراجعه کنم؟

پزشک داروساز می تواند به شما بگوید که آیا استفاده از داروهای بدون نسخه برای شما مناسب است یا نه؟ اگر نه، چه گزینه های دیگری برای از بین بردن این عوارض وجود دارند.

پزشک داروساز پیشینه ی سلامت بیمار را بررسی می کند و تشخیص می دهد که داروهای بدون نسخه برای درمان عوارض واکسن کرونا با درمان تداخل نداشته باشد. به علاوه، دارو ساز می تواند به شما  درمان های خانگی را پیشنهاد کند و در مورد مراجعه به پزشک به شما پیشنهاداتی دهد. داروساز همچنین نحوه ی مصرف دارو و عوارض جانبی آن را برای شما توضیح می دهد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنم؟

اگر هر کدام از عوارض واکسن کرونا به شکل قابل توجهی بدتر شدند و یا  بهبود آنها بیشتر از چند روز طول کشید به متخصص مراجعه کنید. این عوارض می توانند درد، قرمزی در محل تزریق واکسن و نازکی بیش از حد پوست باشند.

کسانی که نسبت به واکسن کرونا آلرژی شدید نشان می دهند باید بلافاصله با ۱۱۵ تماس بگیرند. این آلرژی ممکن است منجر به آنافیلاکسی شود که دشواری در تنفس، گرفتگی گلو، ورم صورت و کهیر را به همراه دارد. این واکنش بسیار نادر است و از هر یک میلیون نفر ۲ تا ۵ نفر از کسانی که واکسن کرونا را دریافت می کنند دچار آنافیلاکسی می شوند.

آنافیلاکسی بسیار سریع اتفاق می افتد، معمولا تا ۱۵ دقیقه بعد از تزریق واکسن پزشک آماده ی درمان بیمار در صورت بروز آنافیلاکسی است.

کنترل عوارض واکسن کرونا

داشتن عوارض واکسن کرونا به این معنا نیست که مشکلی در بدن شما وجود دارد بلکه نشانه ی این است که واکسن دارد جواب می دهد و بدن در حال تولید آنتی بیوتیک و تقویت سیستم ایمنی است. بدن هرکسی به شکل متفاوتی نسبت به واکسن عکس العمل نشان می دهد و بعضی از افراد عوارض شدیدتری نسبت به بقیه نشان می دهند.

در آخر؛

واکسن کرونا به ندرت می تواند عوارض خطرناکی را در پی داشته باشد پس از تزریق واکسن کرونا واهمه نداشته باشید چرا که تزریق آن حتی برای کسانی که قبلا به کرونا مبتلا شده اند ضرورت دارد. در صورت نگرانی، می توانید با پزشک خود مشورت کنید و از تزریق آن

 

 

 

 

لغو پاسخ دادن

15 + 13 =

Call Now Button