امروز : چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ ساعت : ۰۹:۲۴:۱۵

علائم و نشانه های اولیه دیابت نوع دو

دیابت نوع ۲ باعث می شود سطح قند خون فرد بیش از حد بالا برود. تشخیص علائم و نشانه های اولیه ی این بیماری مزمن می تواند کمک کند که فرد زودتر تحت درمان قرار گیرد، که این امر خود خطر بروز عوارض شدید را کاهش می دهد.

در این مقاله، علائم و نشانه های اولیه دیابت نوع ۲ و اهمیت تشخیص زودهنگام این بیماری را بررسی می کنیم. همچنین عوامل زمینه ساز ابتلا به این بیماری را مورد بحث قرار می دهیم.

دیابت نوع ۲ چیست

دیابت نوع ۲ یک بیماری شایع است. یک گزارش معتبر از مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) در سال ۲۰۱۷ دریافت که ۳۰٫۳ میلیون از افراد بزرگسال در ایالات متحده به دیابت مبتلا هستند. این گزارش همچنین تخمین زده است که ۸۴٫۱ میلیون نفر دیگر از بزرگسالان آمریکایی مبتلا به پیش دیابت هستند.

سطح قند خون در افراد مبتلا به پیش دیابت بالاتر از حد طبیعی است، اما پزشکان هنوز این افراد را مبتلا به دیابت نمی دانند. با توجه به گزارش CDC، افراد مبتلا به پیش دیابت اغلب در صورت عدم درمان، در عرض ۵ سال به دیابت نوع ۲ مبتلا می شوند.شروع دیابت نوع ۲ می تواند تدریجی باشد و علائم آن ممکن است در مراحل اولیه خفیف باشد. در نتیجه، بسیاری از افراد ممکن است متوجه نشوند که به این بیماری مبتلا هستند.

علائم دیابت
علائم دیابت

علائم و نشانه های اولیه دیابت نوع دوم 

علائم و نشانه های اولیه ی دیابت نوع ۲ می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تکرر ادرار

هنگامی که سطح قند خون بالا باشد، کلیه ها سعی می کنند قند اضافی را با فیلتر کردن آن، از خون خارج کنند. این امر می تواند منجر به  تکرر ادرار بیماران به خصوص در طول شب شود.

 • افزایش تشنگی

ادرار مکرر که برای از بین بردن قند اضافی از خون ضروری است می تواند منجر به از دست دادن آب اضافی بدن شود. با گذشت زمان، این امر می تواند موجب کم آبی بدن شود و باعث شود که فرد بیشتر از حد معمول احساس تشنگی کند.

 • همیشه احساس گرسنگی می کنید

افراد مبتلا به دیابت اغلب از غذای مصرفی خود انرژی کافی دریافت نمی کنند. دستگاه گوارش غذا را به یک قند ساده به نام گلوکز تجزیه می کند که بدن از آن به عنوان سوخت استفاده می کند. در افراد مبتلا به دیابت، مقدار کافی از این گلوکز از جریان خون به سلول های بدن منتقل نمی شود. در نتیجه، افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ غالباً صرف نظر از اینکه اخیراً چگونه غذا خورده اند، دائماً احساس گرسنگی می کنند. بنابراین به این افراد توصیه می شود که از میوه ها به مراتب بیشتر استفاده نمایند.

 • احساس خستگی شدید

دیابت نوع ۲ می تواند بر سطح انرژی فرد تأثیر بگذارد و باعث شود او زودتر از حد معمول احساس خستگی کند و یا احساس خستگی مفرط داشته باشد. این خستگی در نتیجه ی انفقال ناکافی قند از جریان خون به سلول های بدن ایجاد می شود.

 • تاری دید

قند اضافی در خون می تواند به رگ های خونی کوچک چشم آسیب برساند و باعث تاری دید بیمار شود. این تاری دید می تواند در یک یا هر دو چشم رخ دهد و ممکن است موقتی باشد و طی دوره هایی دوباره عود کند.

اگر فرد مبتلا به دیابت درمان های لازم را دریافت نکند، این عروق خونی آسیب های شدیدتری را متحمل می شوند و در نهایت ممکن است بیماربینایی خود را برای همیشه از دست بدهد.

 • کندی روند بهبود بریدگی ها و زخم ها

سطح بالای قند خون می تواند به اعصاب و رگ های خونی بدن آسیب برساند و گردش خون را مختل کند. در نتیجه، حتی بریدگی ها و زخم های کوچک نیز ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد تا بهبود یابند. بهبود آهسته زخم نیز خطر عفونت را افزایش می دهد.

 •  سوزن سوزن شدن، بی حسی یا درد در دست ها و پاها

سطح بالای قند خون می تواند بر گردش خون تأثیر بگذارد و به اعصاب بدن آسیب برساند. در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲، این امر می تواند منجر به درد یا احساس سوزن سوزن شدن و یا بی حسی در دست و پا شود. این بیماری با عنوان نوروپاتی شناخته می شود و در صورت عدم درمان دیابت فرد می تواند با گذشت زمان بدتر شده و منجر به عوارض جدی تری برای بیمار شود.

 •  زائده های پوستی تیره

زائده های پوستی تیره ای که در چین های گردن، زیر بغل یا کشاله ی ران ایجاد می شوند نیز می تواند از علائم هشدار دهنده ی جدی در ابتلا به دیابت باشد. این زائده ها ممکن است بسیار نرم و مخملی به نظر برسند. این بیماری پوستی با نام آکانتوزیس نیگریکانس (acanthosis nigricans) شناخته می شود.

 •  خارش و عفونت های مخمری

قند اضافی در خون و ادرار تغذیه ی مخمرها را تأمین می کند که این مخمرها خود می توانند منجر به بروز عفونت شوند. به این نوع عفونت ها عفونت مخمری می گویند. عفونت های مخمری در قسمت هایی از پوست که گرم و دارای رطوبت هستند، مانند دهان، نواحی تناسلی و زیر بغل فرد ایجاد می شوند. قسمت های آسیب دیده معمولاً خارش دارند، اما ممکن است فرد سوزش، قرمزی و درد را نیز تجربه کند.

دیابت نوع 2
دیابت نوع ۲

عوامل زمینه ساز ابتلا به دیابت نوع دوم

هر کسی ممکن است به دیابت نوع ۲ مبتلا شود، اما عوامل خاصی می توانند خطر ابتلا به این بیماری را در افراد افزایش دهند. این عوامل زمینه ساز عبارتند از:

 • داشتن سن ۴۵ سال یا بیشتر
 • عدم تحرک کافی در زندگی
 • داشتن اضافه وزن یا چاقی
 • رژیم غذایی ناسالم
 • داشتن سابقه خانوادگی دیابت
 • ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
 • داشتن سابقه ابتلا به دیابت بارداری، بیماری قلبی و یا سکته ی مغزی
 • داشتن پیش دیابت
 • داشتن تبار آمریکایی آفریقایی، بومی آلاسکا، اسپانیایی یا لاتین، سرخپوستان آمریکایی، آسیایی آمریکایی، بومی هاوایی یا جزیره اقیانوس آرام

بسیار مهم است که چنان چه هر کدام از این علائم را دارید برای ارزیابی و دریافت تشخیص و در صورت لزوم دریافت خدمات درمانی لازم به پزشک خود مراجعه کنید تا با تشخیص با انجام آزمایش دیابت در آزمایشگاه  معتبر هر چه سریعتر از بروز عوارض شدیدتر این بیماری جلوگیری کنید.

اقتباس از:https://b2n.ir/t71377

لغو پاسخ دادن

8 − دو =

Call Now Button