امروز : سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ ساعت : ۰۹:۲۶:۵۱

شرایط ترخیص بیماران کرونایی

چه تعداد از بیماران مبتلا به کرونا پس از ترخیص به بیمارستان ها برمی گردند؟

 

در یک مطالعه جدید، محققان  در   ارتباط با بهبود یافتگان کرونا دریافتند، حدود ۵ درصد بیماران مبتلا به کووید-۱۹  پس از ترخیص از بیمارستان طی ۷۲ ساعت مجددا به بیمارستان مراجعه و بستری می شوند. افراد بالاتر از ۶۰ سال، افراد دارای عکس رادیوگرافی غیر طبیعی قفسه سینه، تب و یا دچار کمبود اکسیژن در معرض خطر بیشتری می باشند.

بیماری همه گیر کووید-۱۹ یکی از بزرگترین چالش هایی است که اخیراً سیستم مراقبت های بهداشتی جهانی با آن روبرو شده است.  این بیماری از طریق آزمایش حلقی کرونا  قابل تشخیص است . توزیع بسیار کم نیروی کار، کمبود تخت در بخش های مراقبت ویژه، ونتیلاتورها ( دستگاه تهویه) و تجهیزات محافظت شخصی مواردی هستند که بسیاری از کشورها آنها را گزارش نموده اند.

 

بیشتر افراد مبتلا به کووید-۱۹ یا مشکوک به این بیماری که به بیمارستان مراجعه می کنند، در صورتی که شرایط خطرناکی نداشته باشند، مرخص شده و به منزل فرستاده می شوند. این امر به منظور حفظ شرایط مطلوب برای بیماران بستری شده است؛ زیرا این افراد ترجیح می دهند در خانه بهبود یابند.

آشنایی بیشتر با ویروس کرونا  به شما کمک می کند که با آگاهی بیشتری برای انجام فعالیت های روزانه اقدام نمایید .

پس از تعیین اینکه چه افرادی بیشترین نیاز را به مراقبت های بیمارستان دارند، این  افراد به سرعت مورد توجه قرار می گیرند، پزشکان و پرستاران معمولاً افرادی را که دارای علائم خفیف کووید-۱۹ هستند تشویق می کنند، به خانه بروند. با این حال ، ماهیت غیر قابل پیش بینی  این بیماری امر تشخیص اینکه چه افرادی باید در بیمارستان بستری شوند را دشوار ساخته است.

گزارش های اولیه نشان داده، بسیاری از افراد مبتلا به کووید-۱۹ چند روز پس از مثبت شدن آزمایش، علائم شدیدی را تجربه می کنند. افراد مبتلا ممکن است دچار تنگی نفس، عفونت ریه، لخته شدن خون، آسیب حاد کلیه و التهاب عضله قلب (میوکاردیت) شوند.

علت مراقبت بعد از ترخیص از بیمارستان در افراد مبتلا به  ویروس کرونا کووید-۱۹

به طور کلی، علت این که بیماران مبتلا به کووید-۱۹ پس از ترخیص از بیمارستان و اعزام به خانه، مجددا نیاز به مراقبت بیمارستانی پیدا می کنند، برای پزشکان مبهم است.

محققین این چالش ها را در مطالعه جدیدی که در مجله Academic Emergency Medicine منتشر شده، ارائه نموده اند.

بررسی اطلاعات ۱۴۱۹ نفر نشان داد، تعداد زیادی از بیماران دارای آزمایش کووید-۱۹ مثبت در طی ۷ روز، به بیمارستان مراجعه و بستری شدند. در این مطالعه سن ، جنس ، نژاد یا قومیت افراد و فشار خون بالا ، دیابت و یا چاقی در نظر گرفته شد.

محققین همچنین رادیوگرافی غیرطبیعی قفسه سینه، تب بیش از ۳۸ درجه سانتیگراد یا اکسیژن نا کافی در بافتهای فرد (میزان اکسیژن کمتر از ۹۵درصد اشباع اکسیژن ) را در هنگام مراجعه اولیه به اورژانس در نظر گرفتند .

نتایج این مطالعه نشان داد، در مجموع ۶۶ بیمار (۴٫۷ درصد) به علت وخیم تر شدن علائم کووید-۱۹ در مدت ۷۲ ساعت به بیمارستان برگشته و بستری شدند. ۵۶ بیمار دیگر (۳٫۹ درصد) نیز به بیمارستان بازگشتند اما دوباره مرخص شدند.

پس از بررسی نهایی احتمال پذیرش مجدد افراد بالای ۶۰ سال حدود پنج برابر بیشتر از ۱۸ تا ۳۹ سال بود.

یکی دیگر از عوامل خطر برای برگشت مجدد ، کمبود اکسیژن بود؛ ۱۰۹ بیمار (۷٫۷ درصد از کل بیماران) در اولین مراجعه به اورژانس میزان اشباع اکسیژن پایینی داشتند. ۱۹ نفر از این بیماران (۱۷ درصد) ظرف ۷۲ ساعت پذیرش شدند. این امر بدان معناست که احتمال نیاز به بستری شدن مجدد در بیمارستان ها در افراد با کمبود اکسیژن نسبت به افراد با عدم کمبود اکسیژن حدود سه برابر بیشتر است.

احتمال بستری شدن افراد تب دار ۲٫۴ درصد نسبت به افراد بدون تب بیشتر است. عوامل دیگری مانند رادیوگرافی غیرطبیعی قفسه سینه نیز احتمال پذیرش مجدد را افزایش می دهد.

بیماری های زمینه ای مانند چاقی و فشار خون بالا ، احتمال پذیرش مجدد را ۱٫۵ برابر افزایش می دهد.

محققان اذعان دارند حتی با وجود این شواهد ، پذیرش کلیه بیماران با خطر بالا در اولین مراجعه امکان پذیر نیست. شایان ذکر است پذیرش مجدد در بیمارستان به معنی عدم مراقبت های بیمارستانی کافی نیست. بلکه این نتیجه نیاز به مراقبت بیشتر در خانه را نشان می دهد.

در حالی که این مطالعه دیدگاه  وسیعی را به لحاظ بالینی در مورد پذیرش افراد مبتلا به کووید-۱۹ فراهم می نماید اما محدودیت های زیادی نیز دارد که باید در نظر گرفته شود.

منبع:

  • https://www.medicalnewstoday.com/articles/covid-19-how-many-patients-return-to-hospitals-after-dischargeSeptember 18, 2020 

لغو پاسخ دادن

هشت − سه =

Call Now Button