امروز : دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ ساعت : ۱۸:۴۸:۰۸

آیا به دوز چهارم واکسن COVID-19 نیاز خواهیم داشت؟

اگرچه بحث در مورد تزریق دوز چهارم واکسن کرونا بسیار زود است، اما تحقیقات به طور فزاینده ای از اثربخشی سه دوز واکسن در برابر سویه اومیکرون حمایت کرده و تزریق دوز بوستر را بشدت توصیه می کنند.مطالعات تاکنون نشان داده اند که تزریق دو دوز واکسن کووید-۱۹ می تواند در برابر سویه اومیکرون موثر نباشد.

با این حال، داده‌ها نشان داده‌اند که دوز بوستر واکسن‌های کووید-۱۹ می تواند، این ایمنی را به سطح قابل قبولی بازگرداند. دانشمندان تاکید می کنند در حال حاضر داده های کافی برای تضمین تزریق دوز چهارم و ایمن سازی سالیانه وجود ندارد. گزارش‌های اولیه حاکی از آن است که دو دوز واکسن کووید-۱۹ ممکن است ایمنی کافی در برابر سویه اومیکرون از ویروس کرونا ایجاد نکند.

توصیه پزشکان در رابطه با ایجاد ایمنی پس از تزریق دوز بوستر نشان می دهد که این امر باعث تسریع در ارائه تقویت کننده ها (دوز بوستر) در بسیاری از کشورها شده است و سازندگان واکسن اعلام کرده اند که روی واکسن هایی با واریانت های متنوع کار می کنند.اگرچه نیاز به تزریق سه دوز واکسن در حال حاضر امری مسلم است، اما مشخص نیست که ایمنی ناشی از سه دوز واکسن تا چه زمانی ادامه پیدا می کند و آنتی بادی ها چه زمانی از بین می روند.

اینکه آیا نهایتاً برای مبارزه با این ویروس دوز چهارم مورد نیاز خواهد بود – و اگر چنین است، چه زمانی تجویز می شود – در حال حاضر تا حد زیادی ناشناخته باقی مانده است.

واکسن کرونا
واکسن کرونا

اثر تزریق سه دوز واکسن در برابر اومیکرون

در حال حاضر، داده ‌های کافی برای اظهار نظر قطعی در رابطه با اینکه آیا به تزریق دوز چهارم نیاز داریم یا خیر وجود ندارد. با این حال، تعداد فزاینده ای از گزارش ها نشان می دهد که تزریق سه دوز واکسن برای اومیکرون بسیار ضروری است. یافته ها پس از انتشار پیش‌نویس تحقیقات آکسفورد در ماه دسامبر حاکی از آنست که، تزریق دو دوز واکسن آسترازنکا یا فایزر ایمنی کمی در برابر عفونت سویه اومیکرون ایجاد می کند.

مطالعات مختلف نشان می دهد که پس از تزریق دو دوز واکسن، ایمنی هفتاد درصدی در برابر بستری شدن در بیمارستان پس از ابتلا به سویه اومیکرون و ۳۳ درصد ایمنی در برابر ابتلا به عفونت ویروس ایجاد می کند. این ارقام برای سویه دلتا به ترتیب ۹۳ و ۸۰ درصد بود.

هدف از تزریق دوز تقویت کننده ی واکسن کرونا چیست؟

بحث و گفتگو در مورد تزریق دوز بوستر (تقویت کننده ها) بر این موضوع متمرکز است که کشورهای مختلف تمایل به پذیرش چه سطحی از خطر هستند. پانتوفلت (دانشیار دانشکده علوم بهداشتی و عضو هیئت علمی گروه بیولوژی مولکولی و بیوشیمی) اظهار کرد: “بعضی از مردم احساس می کنند که ایمنی در برابر عفونت شدید و مرگ و میر باید معیار [اثربخشی واکسن] باشد.” بنابراین اگر بتوانیم در برابر خطرات سویه های مختلف کرونا ایمن شویم، دیگر نیازی نیست در حال حاضر نگران تزریق تقویت کننده ها و افزایش سطح آنتی بادی باشیم. در کشور اسرائیل نه تنها در برابر بیماری شدید بلکه در برابر عفونت کروناویروس نیز ایمنی کافی ایجاد شده است، این کشور به افراد ۱۲ ساله داروهای تقویت کننده سیستم ایمنی ارائه کرده است.

یک پزشک در ایالات متحده خاطر نشان کرد: «ذخایر فعلی واکسن در صورت استفاده در جمعیت‌هایی که قبلاً واکسینه نشده‌اند، می‌توانند جان بیشتری را نجات دهند تا اینکه به عنوان تقویت‌کننده در جمعیت‌های واکسینه‌ شده استفاده شوند».

چه کسانی واجد شرایط دریافت دوز تقویت کننده (بوستر) هستند؟

دکتر جی وارکی، دانشیار بیماری‌های عفونی، اظهار می دارد: با وجود اینکه سویه جدید کرونا در ایالات متحده در حال گسترش است، اما واکسن‌ها همچنان موثر می باشند. او روز جمعه در یک نشست خبری گفت: “واکسن ها در پیشگیری از مرگ ناشی از کووید بسیار موثر بوده و در پیشگیری از بیماری های جدی که نیاز به بستری شدن افراد در بیمارستان برای کووید دارد بسیار اثر بخش هستند.”

وی افزود: «[تقویت‌کننده‌ها] برای تقویت سیستم ایمنی در برابر عفونت بوده، به ویژه برای کسانی که بیشتر در معرض خطر هستند.

چه کسی باید دوز بوستر یا تقویت کننده دریافت کند؟

  • سنین ۶۵ سال و بالاتر
  • سنین ۵۰ تا ۶۴ سال دارای بیماری زمینه ای
  • سنین ۱۸ تا ۶۴ سال که در محیط های عمومی و جمعی مانند: مراکز روانپزشکی بستری هستند، و یا پناهگاه های بی خانمان زندگی می کنند.
  • افراد میانسال و مسن‌تر با بیماری‌های زمینه‌ای در صورت ابتلا به عفونت در معرض خطر بالاتری برای ابتلا بیماری شدید قرار دارند.
دور چهارم واکسن
دور چهارم واکسن

آیا تزریق دوز بوستر (تقویت کننده) بی خطر و ایمن است؟

بولینگر در پاسخ به این سوال که آیا تزریق واکسن تقویت کننده (بوستر) خطری برای افراد دارای نقص ایمنی دارد یا خیر، گفت: تحقیقات ثابت کرده است که دلیل کمی برای نگرانی وجود دارد.

وی گفت: “در حال حاضر مطالعات تحقیقاتی زیادی برای ارزیابی ایمنی و ایمنی زایی دوزهای بوستر یا تقویت کننده ها در حال انجام است.”

در مورد افراد سالم، بولینگر خاطرنشان کرد که ما به طور معمول برای بسیاری از واکسن‌های دیگر دوز تقویت‌کننده (بوستر) را پیشنهاد می‌دهیم، اما اطلاعات کافی در مورد تقویت‌کننده‌های واکسن COVID-19 هنوز در دسترس نیست.

کلام آخر

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) پیش‌بینی می‌کند تا ماه سپتامبر، یک استراتژی در مورد اینکه چه کسانی باید دوز بوستر یا تقویت کننده کووید-۱۹ دریافت کنند، داشته باشد. در حال حاضر، FDA به افراد دارای نقص ایمنی تزریق دوز تقویت کننده یا بوستر را توصیه نکرده است.

کارشناسان خاطرنشان کردند که کووید-۱۹ یک بیماری همه گیر جهانی است و برخی از ذخایر واکسن های ایالات متحده که برای تقویت کننده ها استفاده می شود، می تواند برای تامین واکسن در کشورهایی که دسترسی محدودی به واکسن ها دارند، استفاده شود – در غیر این صورت همه ما در معرض خطر توسعه سویه ای هستیم که ممکن است به طور کامل از واکسیناسیون فرار کند!

اقتباس از :

https://www.healthline.com/health-news/will-we-need-a-fourth-covid-19-vaccine-dose-due-to-omicron

لغو پاسخ دادن

8 + دوازده =









Call Now Button