امروز : یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۰۲:۵۴:۵۷

دستگاه گردش خون در بدن انسان

دستگاه گردش خون در بدن انسان

گردش خون در بدن انسان توسط دستگاه گردش خون انجام می شود. از آنجایی که سلولهای بدن برای زنده ماندن به مواد غذایی و گازهای تنفسی نیاز دارند، برای اینکه تمام این سلولها مواد مورد نیاز خود را به قدر کافی و به موقع دریافت کنند، نیازمند دستگاه گردش خون هستند.

دستگاه گردش خون شامل دو بخش است:

  1. قلب
  2. کل رگ های بدن به جز رگ های لنفی

دستگاه گردش خون

رگ ها :

رگ ها نقش شبکه ی خون رسانی را به تمام نقاط بدن به عهده دارند و شامل دو دسته ی سرخرگ و سیاهرگ هستند که دارای دیواره ای ضخیم می باشند. رگ هایی که در زیر پوست قابل مشاهده هستند سیاهرگ ورگهایی که دارای نبض هستند سرخرگ نامیده می شوند. سرخرگها خون تمیز را به اندامها و شش منتقل می کنند و سیاهرگها و ظیفه ی انتقال خون کثیف را از سلولها به قلب بر عهده دارند.

قلب :

قلب از جنس ماهیچه است و نقش پمپاژ خون را در رگ ها را انجام می دهد و دارای ۴ حفره می باشد که دهلیز و بطن نامیده می شوند. که این حفره ها طی عمل پمپاژ از خون پر و خالی می شوند و با استفاده از نیروی مکانیکی خون تصفیه شده و تمیز را در رگ ها پمپ می کنند.

غذا رسانی اولین وظیفه ی دستگاه گردش خون است که با استفاده از این سیستم آمینواسیدها و سایر موادغذایی مورد نیاز سلول به آن می رسد و سلولها از این طریق تغذیه می شوند و همچنین تمام مواد زائد سلولها از همین طریق وارد رگ ها شده و از سلول خارج می شود و همچنین با استفاده از سیستم گردش خون اکسیژن مورد نیاز سلوها تامین می شود و دی کسید کربن تولید شده از سلولها خارج می گردد. در کل دستگاه گردش خون با استفاده از دو سیستم گردش خون ششی و سیستمیک کار می کند. در گردش خون ششی، خون با استفاده از سرخرگ برای دریافت اکسیژن وارد ششها می شود و همین خون را به اندامها منتقل می کند.خونی که درون سلولها بوده و در اثر متابولیسم بدن اکسیژن را مصرف کرده و دارای دی اکسید کربن است از طریق سیاهرگ از سلول ها خارج می شود.

 

One thought on “دستگاه گردش خون در بدن انسان

  1. Masoudi - اسفند 6, 1394 در 5:51 ب.ظ

    سلام لطفا در مورد ازمايش NBT و DHR توضيح بدهيد وًتفاوت در چي هست

    پاسخ

لغو پاسخ دادن

10 − هفت =

Call Now Button