امروز : چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت : ۲۳:۰۸:۳۷

درمان استئوآرتریت با روش PRP) Platelet-Rich Plasma)

درمان استئوآرتریت با روش PRP (Platelet-Rich Plasma) استئوآرتریت (OA) یا  التهاب مفصلی یک بیماری مزمن است که منجر به درد و از دست دادن عملکرد فرد می شود.  این بیماری به میزان زیادی کیفیت زندگی و توانایی بیماران را کاهش می دهد و هزینه هنگفتی را بر بیماران، جوامع، سیستم های بهداشتی و مراقبت های اجتماعی تحمیل می نماید.این بیماری پیشرونده و ناتوان کننده اغلب در افراد مسن اتفاق می افتد ولی بیماران جوان ممکن است در نتیجه ورزش و جراحات نیز تحت تاثیر این بیماری قرار گیرند. سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۳ اعلام کرد که ۱۰ تا ۱۵ درصد بزرگسالان بالای ۶۰ سال  در سراسر جهان دارای علائم استئوآرتریت بوده اند. همچنین این سازمان در سال ۲۰۱۵ تخمین زده است، ۱۰ درصد مردان و ۱۸ درصد زنان بالای ۶۰ سال دارای علائم استئوآرتریت می باشند که ۸۰ درصد آنها دچار محدودیت های حرکتی بوده اند و ۲۵ درصد آن ها قادر به انجام فعالیت های طبیعی روزانه نبوده اند. مطالعات دیگر نشان داد که  شیوع استئوآرتریت به دلیل افزایش امید به زندگی و  همچنین عوامل مستعدکننده این بیماری مانند چاقی، رو به افزایش است. امروزه راهکارهای درمانی زیادی برای کاهش درد و التهاب، تخریب تدریجی غضروف، بهبود عملکرد و کاهش ناتوانی وجود دارد که شامل مداخلات غیر دارویی، درمان دارویی خوراکی و تزریق موضعی داخل مفصلی قبل از اعمال جراحی برای استئوآرتریت می باشند. این روش های درمانی، می توانند عوارضی را به همراه داشته باشند. برای نمونه درمان های فیزیکی و یا کاهش وزن، به بهبود شرایط بیمار کمک می کنند، اما تمامی علائم به طور کامل از بین نمی روند. همچنین تزریق کورتون، درد را کاهش می دهد، اما تزریق مکرر می تواند باعث ضعیف شدن رباط ها و تاندون ها شود. داروهای ضد التهاب، مانند آسپیرین، درد را کاهش می دهد، اما اثرات جانبی مانند معده درد، مشکلات قلبی و فشار خون را به همراه دارد. پیشرفت های اخیر در کنترل استئوآرتریت با هدف ارائه انواع مختلفی ازراهکارهای درمانی است  که بتوانند اثردرمانی بیشتر همراه با خطرات کمتر داشته باشند.

روش پلاسمای غنی از پلاکت یا (prp) Platelet-Rich Plasma) 

پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) که از خود بیمار تهیه می‌شود، در بعضی مراکز برای درمان صدمات غضروفی، تاندونها و سایر صدمات بافت نرم و رباط های آسیب دیده استفاده می‌شود. مهمترین موارد مصرف آن در ترمیم پارگی‌های رباط‌های زانو، ترمیم تاندون‌ها، ترمیم رباط گرداننده شانه و نیز تزریق داخل مفصلی در بیماران دچار آرتروز است.

اساس روش درمان استئوآرتریت با PRP

پلاسمای غنی از پلاکت، از نمونه خون فرد به دست می آید و نسبت به خون طبیعی حاوی مقادیر بیشتری پلاکت می باشد. این پلاسما حاوی مواد پروتئینی مانند سیتوکینها و سایر عوامل رشد است که بعد از تزریق به بیمار از پلاکت ها آزاد می شوند وموجب تحریک و تشدید پدیده ترمیم در بافت‌های بدن  می گردند.

ویژگی های روش درمان استئوآرتریت با PRP

 • کاهش درد
 • بهبود عملکرد مفاصل
 • بهبود و ترمیم آسیب های وارده به غضروف
 • جلوگیری از التهاب و پیشرفت آرتروز
 • تشکیل غضروف جدید

مزایای روش درمان استئوآرتریت با PRP

 • دارای عملکرد کاملا بیولوژیکی
 • کاربرد آسان و ایمن
 • از آن جایی که پلاسمای غنی از پلاکت از خون خود فرد به دست می آید، کاملا طبیعی و فاقد هر گونه ایجاد حساسیت در بیمار می باشد.

کاندیدای مناسب برای تزریق PRP

 • دردی که فعالیت های روزانه را مختل می کند.
 • عدم بهبودی با سایر شیوه های درمانی، نظیر درمان های فیزیکی، حساسیت بیمار به داروهای ضد التهاب مانند ایبوبروفن و عدم درمان با تزریق کورتون، و یا بیمارانی که تمایلی به تزریق کورتونی ندارند.

اقدامات قبل از تزریق PRP

 • عدم مصرف داروهای کورتونی، ۲ تا ۳ هفته قبل از درمان
 • قطع مصرف داروهای ضد التهابی مانند ایبوبروفن و یا آسپیرین
 • قطع مصرف داروهای ضد انعقاد، ۵ روز قبل از درمان
 • مصرف آب و مایعات، روز قبل از تزریق

Source: https://www.arthritis-health.com

 

 

عزيزاني که ساکن اهواز هستند ميتوانند از آزمايشگاه پاستور اهواز با بهترين امکانات و تکنولوژي روز، جهت هر نوع آزمايشي استفاده نمايند.

با تشکر مديريت سايت آزمايشگاه اهواز – پاستور

 

لغو پاسخ دادن

3 + هشت =

Call Now Button