امروز : چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت : ۲۱:۴۸:۴۵

خطر مصرف داروهای مسکن برای سلامت قلب!

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) به طور گسترده ای برای کاهش درد استفاده می شوند. طبق آمار موسسه ملی سلامت آمریکا (NIH)، حدود ۳۰ میلیون نفر در ایالات متحده هر ساله داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مصرف می کنند. با وجودی که داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی به طور معمول برای درمان بیماری های التهابی، سردرد و تب توصیه می شوند، مصرف این داروها با بعضی از نارسایی های قلبی و عروقی همراه می باشند.

نتایج بررسی تحقیقات گسترده انجمن اروپایی قلب و عروق که اخیرا در BMJ منتشر شده است نشان داده  داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی  به غیر از آسپرین نباید برای افرادی که در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی قرار دارند تجویز شوند. همچنین این داروها نباید بدون داشتن برچسب هشدار عوارض برای قلب و عروق در اختیار مردم قرار گیرند.

نتایج مطالعه ای جدید در کشور دانمارک در خصوص داروی دیکلوفناک (یکی از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی)، نشان داد، مصرف این دارو خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی را ۵۰ درصد افزایش می دهد. این مطالعات بر روی بیش از ۶،۳۰۰،۰۰۰ دانمارکی در طی ۲۰ سال در سال های ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۶ انجام شده است! در طول این مطالعه، محققین خطر ابتلا به بیماری قلبی و عروقی را در اثر مصرف داروی دیكلوفناک مورد بررسی قرار دادند و نتایج بدست آمده را با خطرات ناشی از مصرف داروهای پاراستامول ، ایبوپروفن یا ناپروكسن مقایسه نمودند.

محققان دریافتند که در طی ۳۰ روز پس از مصرف دیکلوفناک، مشکلات عمده قلب و عروقی مانند آریتمی (بی نظمی در فعالیت قلب)، ایسکمی، نارسایی قلبی و حمله قلبی در مقایسه با سایر دارو های ضدالتهابی بسیار بالاتر بود.

شایان ذکر است خطر ابتلا به بیماری های قلبی وعروقی در میان کسانی که داروی دیکلوفناک مصرف کرده بودند  در مقایسه با کسانی که آن را مصرف نکرده بود، ۵۰ درصد بالاتر بود. در مقایسه با مصرف پاراستامول یا ایبوپروفن، مصرف دیکلوفناک باعث افزایش ۲۰ درصدی خطر ابتلا به بیماری قلبی و عروقی شده بود.

علاوه بر این، محققین بیان کردند مصرف دیکلوفناک  خطر ابتلا به خونریزی دستگاه گوارش فوقانی را حدود ۵/۴ برابر نسبت به عدم مصرف و  ۵/۲  برابر نسبت به مصرف ایبوپروفن یا پاراستامول افزایش می دهد. در همچنین مطالعات انجام شده نشان داده اند در اثر مصرف داروی دیکلوفناک خطر ابتلا  به بیماری قلبی و عروقی نیز افزایش می یابد. به عبارت دیگر، هنگامی که بیماران شروع به مصرف دارو می کنند، خطر ابتلا به مشکلات قلبی بیشتر می گردد. علاوه بر این خطرات ابتلا به نارسایی قلبی در طی دوره درمان افزایش پیدا می نماید.

اما باید خاطر نشان ساخت که  تسکین و درمان درد و التهاب بیماران به کمک  داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی با وجود عوارض جانبی، می توانند به منظور بهبود کیفیت زندگی فرد بیمار و رهایی بیمار از درد و التهاب بسیار ارزشمند باشند. با این حال، با در نظر گرفتن خطرات قلبی عروقی و گوارشی، به نظر شروع درمان با داروی دیکلوفناک، پیش از استفاده از سایر داروهای ضد التهابی، منطقی و قابل توجیه نیست!

 

MedicalNewsToday, September 2018

 

لغو پاسخ دادن

هجده + دوازده =

Call Now Button