امروز : سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ ساعت : ۱۰:۲۹:۱۵

واکسن کرونا، از شایعه تا واقعیت!

میلیون ها آمریکایی داروهایی مصرف می کنند که سیستم ایمنی را ضعیف می کنند. تحقیقات نشان می دهند که استفاده از این داروها منجر به کم شدن تاثیر واکسن کرونا می شود. در ایالت متحده ۳ درصد از کسانی که زیر ۶۵ سال سن دارند، از داروهایی استفاده می کنند که سیستم ایمنی آنها را ضعیف می کند. این مساله بسیار مهم است زیرا احتمال ابتلا به بیماری کرونا در این افراد بالا است.  اگر این افراد مبتلا به بیماری کرونا شوند باید در بیمارستان بستری شوند.

استفاده از دارو چگونه از تاثیر واکسن می کاهد؟

واکسن باعث می شود که سیستم ایمنی هرگونه تهدیدی را تشخیص دهد و به به درستی با هر گونه تهدیدی مقابله کند. داروهای تضعیف کننده ی سیستم ایمنی باعث می شوند که سیستم ایمنی توانایی تشخیص و مقابله با بیماری را نداشته باشد.

چگونه این مشکل را برطرف کنیم؟

متخصصین بر این باورند که استراتژی هایی وجود دارند که مانع از ضعیف شدن سیستم ایمنی می شوند. برای مثال بیمار می تواند تا وقتی که واکسن بزند درمان را متوقف کند. اگر امکان  تغییر زمان در مصرف این داروها وجود دارد، دو هفته قبل از شروع مصرف داروهای ضعیف کننده ی سیستم ایمنی واکسن بزنید.

اگر ممکن است با پزشک خود در مورد خطرات به تعویق انداختن استفاده از دارو صحبت کنید.

آیا کسانی که از دارو استفاده می کنند می توانند واکسن بزنند؟

با وجود اینکه میزان تاثیر واکسن در کسانی که دارو استفاده می کنند و تحت درمان هستند متغیر است، واکسن زدن احتمال ابتلا به بیماری را در این افراد کاهش می دهد.

به دلیل اینکه تاثیر واکسن روی افرادی که از دارو استفاده می کنند کمتر است، بهتر است این افراد بعد از دریافت واکسن نیز پروتوکل های بهداشتی را راعایت کنند.

خبر دروغ:  واکسن کووید ۱۹ کشف شده است و بدن شما را در برابراین بیماری کاملا ایمن می کند

کشف واکسن کووید ۱۹ دستاورد بسیار بزرگی بوده است. کشف این واکسن نتیجه ی یک همکاری بین المللی بوده است که منابع انسانی و مالی زیادی به آن اختصاص  داده شده است.

تکنولوژی برای ساخت این واکسن سال ها وجود داشته و تولید کنندگان واکسن با تلاش بسیار زیاد خود قادر به کشف این واکسن شده اند. این تلاش به همراه هزینه های زیاد منجر به کشف واکسنی شد که جان میلیون ها انسان را نجات داد و تمام آزمایش ها برای کشف واکسن کووید ۱۹ با قوانین سخت انجام شده است.

سازمان غذا و دارو برای اطمینان از سلامت کسانی که واکسن زده اند پروسه ی واکسیناسیون در سراسر جهان را تحت نظر دارد.

خبر دروغ: واکسن کووید ۱۹ باعث ناباوری می شود.

این خبر از نامه ای که حاوی اطلاعت اشتباه در مورد واکسن کووید ۱۹ بود نشات گرفت و به سرعت پخش شد.

تعدادی از خانم هایی که واکسن کووید ۱۹ را زدند مدتی بعد از تزریق واکسن باردار شدند.

تزریق واکسن کوید به خانم هایی که باردار هستند و یا به بارداری فکر می کنند توصیه نمی شود زیرا تزریق واکسن کووید ۱۹ برای خانم های باردار عوارض جدی را به دنبال دارد.

خبر اشتباه: افراد زیادی بعد از تزریق واکسن کووید ۱۹ فوت شدند.

دلیل انتشار این خبر بسیار واضح است، سازمان گزارش عوارض جانبی واکسن کرونا تمام اخباری را که در مورد مشکلات بعد از تزریق واکسن کرونا است را قبول می کند و هرکسی می تواند هر خبری را در این سیستم ثبت کند اما این خبر درست نیست و تزریق واکسن کووید ۱۹ منجر به مرگ نمی شود.

وقتی میلیون ها نفر واکسینه می شوند، خیلی از آنها به دلایلی که مربوط به ویروس کووید ۱۹ نیست فوت می شوند.

خبر دروغ: اگر در دوره ی بارداری واکسن بزنید، فرزند شما سقط می شود.

خیلی از خانم هایی که در زمان بارداری واکسن زده اند فرزندانی سالم و زیبا به دنیا آوردند و این تمام خانم هایی که بعد از تزریق واکسن باردار شدند و یا در زمان ترزیق واکسن باردار بودند را شامل می شود.

خبر دروغ درباره واکسن کرونا
واکسن کرونا خطری برای جنین ندارد.

خبر دروغ: حتی اگر واکسن نزدید با  وقت گذراندن کنار افرادی که واکسن زدند مبتلا به بیماری کووید ۱۹ می شوید.

واکسن سیستم ایمنی را قوی می کند و باعث انتقال بیماری به بقیه ی افراد نمی شود. واکسن همچنین به فردی که واکسن زده است صدمه نمی زند. ترزیق واکسن فقط عملکرد ایمنی بدن شما را بهترمی کند و به افرادی که با آنها در ارتباط هستید صدمه ای وارد نمی کند.

خبر دروغ: اگر بعد از ترزیق واکسن به فرزند خود شیر دهید، فرزند شما می میرد.

هیچ تحقیقاتی وجود ندارد که این خبر را تایید کند. در واقع، تحقیقات نشان داده اند که خانم هایی که واکسن کووید ۱۹ را زده اند با شیر دادن به فرزندان خود می توانند آتنی بیوتیک موجود در بدن خود را به فرزندانشان انتقال دهند و در از آنها در برابر بیماری کوید محافظت کنند.

خبر دروغ: واکسن از شما در برابر بیماری کووید ۱۹ محافظت نمی کند.

واکسن کووید ۱۹ انواع متفاوتی دارد. بعضی از واکسن های کووید ۱۹ از ابتلا به این بیماری جلوگیری می کنند و بعضی از شدت بیماری می کاهند.

با توجه به تحقیقات، کسانی که واکسن زده اند در مقایسه با کسانی که واکسن نزدند ۹۵ درصد کمتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

شدت بیماری کووید ۱۹ در افرادی که ممکن است بعد از دریافت واکسن مبتلا به این بیماری شوند کمتر است البته این به این معنا نیست که واکسن کووید ۱۹  از افراد در برابر این بیماری محافظت نمی کند.

خبر دروغ: اگر شما مبتلا به بیماری کووید ۱۹ شده اید دیگر نیازی به تزریق واکسن ندارید.

تمام افراد حتی کسانی که بیماری کووید گرفته اند به دو دلیل باید این واکسن را تزریق کنند.

۱-افرادی که بیماری کوید را می گیرند فقط چند ماه در برابر ابتلا به این بیماری ایمن هستند در صورتی که افرادی واکسن می زنند مدت بیشتری در برابر بیماری کرونا ایمن هستند.

۲- بعد از ابتلا به بیماری کوید این ویروس در بدن شما جهش پیدا می کند و ترزیق واکسن خطر ناشی از جهش بیماری را کاهش می دهد.

برای اطلاع دقیق تر از عوارض واکسن کرونا می توانید به مقاله ی عوارض واکسن کرونا مراجعه کنید. برای این کار روی این لینک کلیک کنید.

حقایق را از دروغ جدا کنید

اخبار دورغ در مورد واکسن کرونا به سرعت در حال پخش هستند و گاهی این اخبار از قصد و برای ترساندن مردم پخش می شوند. بنابراین بسیار مهم است به منبع خبر توجه کنید و خودتان از یک منبع موثق برای کسب اطلاعات استفاده کنید.

لغو پاسخ دادن

5 × 2 =

Call Now Button