امروز : شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۲۱:۴۱:۰۴

تفاوت آلرژی فصلی با بیماری کرونا

 

تفاوت آلرژی فصلی با بیماری کرونا

 

به گزارشی از سایت آزمایشگاه پاستور  آزمایشگاه در اهواز 

 

امروزه شیوع ویروس کرونا باعث شده که بسیاری از افراد در سراسر جهان دچار نگرانی و استرس زیاد نسبت به ابتلا به این ویروس بشوند.  یکی از مسائل مهم و نگران کننده همزمان شدن آلرژی های فصلی و  شیوع بیماری کرونا می باشد.

با شروع فصل بهار آلرژی فصلی یا همان آلرژی بینی( رینیت آلرژیک) شیوع می یابد.

بسیاری از افراد با مشاهده این علائم مضطرب و نگران می شوند  و با خود می‌گویند :

آیا این علائم خبر از ابتلا به بیماری کرونا می دهد یا مانند سالهای گذشته تنها یک آلرژی فصلی ساده است؟

تشابهات آلرژی فصلی و بیماری کرونا باعث می شود که بروز کوچکترین علائم شما را با نگرانی همراه سازد ، از طرفی مراجعه به مراکز درمانی و بررسی این مسئله می تواند خطر ابتلا به بیماری کرونا را در پی داشته باشد.

می توانید از طریق آزمایش حلقی کرونا  این بیماری را تشخیص دهید.

اما سوال اینجاست که:

راهکار منطقی و بی خطر در صورت بروز علائمی مانند عطسه آبریزش بینی و سرفه چه خواهد بود؟ 

بهتر است که اطلاعات و آگاهی نسبت به علائم بالینی بیماری کرونا را مد نظر قرار بدهید.

با اطلاع از علائم بالینی بیماری کرونا و شباهت آن به بیماری های دیگر مانند آلرژی فصلی ، سرماخوردگی و یا آنفولانزا ممکن است احساس نگرانی و اضطراب بسیاری در افراد ایجاد نماید .

در صورتی که شما شباهت ها و تفاوت های بیماری کرونا و آلرژی فصلی را به خوبی بدانید، می توانید مانع از مراجعه غیرضروری به مراکز درمانی بشوید. همانطور که بیان شد  مراجعه به مراکز درمانی می تواند زمینه ساز ابتلای احتمالی فرد  آلرژیک ، به بیماری کرونا و همچنین افزایش حجم کاری مراکز درمانی و تشخیصی و پرسنل این مراکز بشود.

علائم آلرژی فصلی شباهت زیادی به بیماری کرونا یا همان کووید_ ۱۹ دارد.

تفاوت ها و تشابهات کرونا و آلرژی فصلی

با ورود به فصل بهار در اثر گرده افشانی درختان و گیاهان علائم حساسیت در افراد با نام آلرژی فصلی یا آلرژی بینی بروز می نماید. آلرژی یا حساسیت های تنفسی (آلرژی بینی، آسم آلرژیک و یا سینوزیت آلرژیک) ناشی از واکنش نابجای سیستم ایمنی بدن فرد حساس به مواد تنفسی خارج بدن (در اغلب موارد گرده های گیاهان) می باشد. بروز واکنش ها و علائم آلرژیک در فرد حساس به عوامل مختلفی نظیر جنس ماده حساسیت زا (آلرژن)، راه ورود ماده حساسیت زا به بدن، سن، ژنتیک بستگی دارد.

علائم بالینی آلرژی فصلی (آلرژی بینی) شامل عطسه، آبریزش بینی، انسداد بینی (کیپ شدن بینی) و خارش بینی می باشد. البته اغلب افراد مبتلا به آلرژی بینی از خارش چشم ها، حلق و سقف دهان نیز شکایت دارند.

به یاد داشته باشید که علائم ذکر شده در صبح گاه بیشتر خواهد بود به طوری که افراد به محض بیدار شدن از خواب علائم آن را احساس می نمایند.

همچنین افرادی که مبتلا به آلرژی تنفسی هستند نسبت به سرفه و تنگی نفس شکایت دارند، این سرفه و تنگی نفس در زمان مواجهه با دود و یا استفاده از عطر و اسپری های خوشبو کننده و در زمان فعالیت های بدنی تشدید می شود .

همچنین افرادی که مبتلا به آلرژی که هستند از احساس کرختی و خستگی رنج می برند، البته میزان و شدت این حالت در افراد مختلف متفاوت خواهد بود.

یکی از مهمترین نکات در افراد دارای آلرژی تنفسی تجربه سالیانه در زمان و فصول خاص می باشد .

به عبارت دیگر این افراد هر سال در طی فصل ها مختلف با علائمی مانند عطسه و آبریزش بینی خارش گلو و یا چشم ها همراه می باشند همچنین ممکن است که در روزها و یا ماه های خاصی از سال این علائم را مشاهده نمایند.

این دسته از افراد که قبل از شیوع بیماری کرونا دچار مشکلات تنفسی و تنگی نفس و علائمی مانند آبریزش بینی می‌شدند بدون هیچ نگرانی می دانستند که علائم بروز داده شده ناشی از حساسیت فصلی می باشد.

اما تشابه برخی از علائم حساسیت فصلی و بیماری کرونا باعث می شود که فرد دچار نگرانی و اضطراب گردد.

اما

علائم بیماری کرونا به طور دقیق شامل چه مواردی می شود؟

بیماری کرونا یا بیماری کووید ۱۹ (ماهیت و علائم)!

بیماری کرونا ناشی از ویروس کووید ۱۹  نوعی بیماری ویروسی است که عامل اصلی آن عضوی از خانواده کروناویروس ها می باشد. در این خانواده عوامل بیماری های حاد تنفسی دیگری مانند بیماری سارس   و یا بیماری مرس  نیز وجود دارد!

مشخصه اصلی این ویروس تمایل آن به آلوده نمودن و تکثیر در سیستم تنفسی است. علائم تنفسی شاخص عفونت با ویروس کووید ۱۹ شامل تب، سرفه خشک، کوفتگی و درد عضلانی و تنگی نفس می باشد!

تاکنون بررسی و مطالعه نشانه های بیماری کرونا در بیماران مبتلا نشان داده شده است، ایجاد تب و افزایش دمای بدن اغلب به عنوان اولین علامت برای این بیماری گزارش شده است، هرچند که در موارد اندکی از مبتلایان به بیماری کرونا ممکن است فرد تب نداشته باشد و یا تب خفیفی را تجربه نماید!

همچنین گزارشاتی مبنی بر گلودرد، آبریزش بینی و ترشحات پشت حلق به عنوان علائم آغازین بیماری کرونا نیز وجود دارد. علائم بالینی در طی روز یکسان هستند. سرفه و احساس تنگی نفس علائم بعدی بوده و شدت این علائم ممکن است در افراد مختلف متفاوت است.

تفاوت اصلی آلرژی فصلی با بیماری کرونا

یکی از اصلی ترین و شاخص ترین تفاوت ها میان آلرژی فصلی و بیماری کرونا خارش می باشد به طور کلی آلرژی‌های تنفسی دارای خارش بسیار زیاد است . در حالی که در بیماری کرونا خارش اصلاً وجود ندارد و یا بسیار اندک است.
مشخصه بعدی در تفاوت آلرژی فصلی با بیماری کرونا تب می باشد. در افراد مبتلا به آلرژی احساس گرما وجود ندارد که در حقیقت آلرژی فاقد تب می باشد اما در بیماری کرونا یکی از علائم اصلی به شمار می آید.
یکی دیگر از علائم اصلی بیماری کرونا احساس بدن درد و کوفتگی عضلات است. این احساس در افرادی که به آلرژی فصلی مبتلا هستند بار قضاوت و بی حالی همراه است.
همانطور که میدانید احساس بی حالی با درد و کوفتگی متفاوت است، بنابراین آلرژی را با احساس خستگی و بیماری کرونا را با درد و کوفتگی عضلات بشناسید.
یکی دیگر از روش‌های کارآمد برای متمایز کردن بیماری آلرژی با بیماری کرونا پاسخ به آنتی هیستامین ها می باشد .در افرادی که دچار آلرژی فصلی هستند با مصرف آنتی هیستامین ها میزان قابل توجهی از علائم آن فروکش می نماید ، در صورتی که مصرف آنتی هیستامین برای افراد مبتلا به کرونا بدون پاسخ بوده و تاثیری در کاهش علائم این بیماری نخواهد داشت.
همچنین بررسی سابقه بالینی و پزشکی فرد مبتلا می تواند درتشخیص علت بروز علائم کمک نماید. در صورتی که فرد اظهار داشته باشد که در سال های گذشته با شروع فصل بهار علائم شاخص آلرژی تنفسی را داشته است، می توان به این نتیجه رسید که علائم نگران کننده مانند سال های گذشته تنها اثر حساسیت های فصلی می باشد.
نکته مهم
تمامی علائم نام برده برای آلرژی تنفسی و بیماری کرونا به صورت ثابت و مطلق نمی باشد. این علائم به صورت نسبی بوده و ممکن است متغیر باشد بنابراین نکته بسیار مهم داشتن آگاهی از شرایط و پرهیز از شتاب زدگی می باشد.

منبع :

http://allergycomnet.ir/

لغو پاسخ دادن

4 × سه =

Call Now Button