امروز : شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۲۱:۳۹:۴۵

تفاوت‌های تبخال تناسلی و زگیل تناسلی‌‌

تفاوت‌های تبخال تناسلی و زگیل تناسلی‌‌

یکی از سوالات مطرح درباره بیماری های تناسلی تفاوت بین تبخال و زگیل تناسلی است. این دو بیماری چندین تفاوت بارز با یکدیگر دارند. بسیاری از افراد زگیل تناسلی را با زخم و تاول های ناشی از عفونت هرپس، اشتباه می گیرند. زیرا این دو بیماری علائم بسیار مشابه دارند. هر دو زخم ها و زگیل تناسلی از راه جنسی انتقال داده می شوند و توسط ویروس های مختلفی ایجاد می گردند. برای اینکه تفاوت این دو بیماری را متوجه شوید بهتر است که علت زگیل تناسلی و علت بروز زخم و تاول های ناشی از هرپس یا تبخال تناسلی را شرح دهیم.

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل های تناسلی توسط ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV ایجاد می گردد. HPV یکی از شایعترین بیماری های مقاربتی است و بر طبق آمار مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها، ۸۰ درصد مردم دنیا در طول زندگی خود به نوعی از ویروس پاپیلومای انسانی مبتلا می شوند. همانند دیگر بیماری های مقاربتی، HPV نیز از طریق تماس پوست با پوست ناحیه واژن، دهان و مقعد منتقل می شود.
بر طبق آمار مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها، HPV شامل بیش از ۱۵۰ نوع ویروس مرتبط می باشد که بعضی از این ویروس ها شدت و خطر بیشتری دارند. اکثر شکل های ویروس HPV بدون علامت هستند و به خودی خود و بدون درمان از بین می روند. ولی بعضی از انواع زگیل های تناسلی باعث بروز زگیل تناسلی و سرطان می شوند. برخی از این ویروس ها می توانند باعث سرطان دهان، گلو، مقعد در زنان و مردان شوند. HPV همچنین موجب سرطان دهانه رحم، آلت تناسلی مردان، واژن می شود.
زگیل تناسلی که از HPV ایجاد شده باشد به صورت برآمدگی های کوچک و گروهی در ناحیه ژنیتال خود را نشان می دهد. این زگیل ها در اندازه و ظاهر می توانند تفاوت هایی داشته باشند.
پس از تماس با ویروس HPV، ظرف ۶ هفته تا ۶ ماه زگیل های تناسلی در نواحی مذکور شروع به ظاهر شدن می کنند. گاهی دیده شده است که ویروس قبل از ایجاد زگیل تناسلی برای سال ها خاموش است و علائمی ایجاد نمی کند. در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای HPV وجود ندارد. ولی بسیاری از ویروس های HPV بدون درمان از بین می روند. با این حال واکسن هایی برای مقابله با بعضی از ویروس ها که باعث بروز سرطان می شوند وجود دارد ولی این واکسن ها از انتقال HPV پیشگیری نمی کنند.

هرپس تناسلی چیست؟

هرپس تناسلی نوعی از بیماری های مقاربتی است که توسط یک یا دو نوع ویروس به وجود می آید. ویروس هرپس در دو نوع، نوع یک HSV1 و نوع دو HSV2 وجود دارد. نوع یک این ویروس با نام هرپس دهانی شناخته می شود. این ویروس می تواند باعث بروز زخم های تبخالی و تاول های تب دار در بالا و یا اطراف دهان فرد شود. ولی زمانی که از هرپس تناسلی صحبت می شود منظور نوع دو این ویروس است که باعث بروز تب خال هایی در ناحیه تناسلی می شود. با اینکه هر نوع ویروس در ناحیه مشخصی ( دهان یا ناحیه تناسلی ) باقی می ماند ولی علائم بیماری هرپس همیشه انحصاری نیست و هر دو نوع ویروس می توانند باعث بروز تب خال در ناحیه دهانی و ژنیتال شوند.
هرپس همانند بیماری HPV شیوع بسیار بالایی دارد و با بررسی هایی که در مرکز کنترل و یپشگیری از بیماری ها صورت گرفته است، از هر شش فرد در آمریکا، یک نفر به هرپس تناسلی و بیش از نیمی از مردم در آمریکا هرپس دهانی دارند. همانند بیماری HPV و دیگر بیماری های مقاربتی، هرپس هم با تماس مستقیم پوست با پوست ( واژینال، مقعدی و دهانی) منتقل می شود.
بر اساس نوع ویروس، هرپس می تواند باعث بروز زخم هایی بر روی یا اطراف ناحیه تناسلی و یا اطراف دهان، لب ها و یا گلو شوند. هیچ درمانی برای هرپس تناسلی وجود ندارد و این ویروس به خودی خود از بین نمی رود. افرادی که به هرپس تناسلی مبتلا می شوند، برای باقی عمر خود این ویروس را دارند. ولی عود بیماری یا وخامت بیماری در برهه زمانی خاصی دیده می شود. برخی افراد علائم کمتری را احساس می کنند در حالی که برخی با علائم شدیدتری از این بیماری دست و پنجه نرم می کنند.

اکنون که علل تبخال و زگیل تناسلی را برای شما شرح دادیم باید بدانید که هر کدام از این بیماری ها به دلیل ویروس متفاوتی بروز می کنند. هرپس یا تبخال تناسلی نوعی ویروس HPV نیست و به دلیل HPV به وجود نمی آید. برعکس این قضیه نیز صادق است. هیچ درمان قطعی برای این دو وجود ندارد ولی گزینه های درمانی برای کنترل علائم این دو بیماری وجود دارد.
هر دو این بیماری ها از عفونت های غیر قابل درمان قطعی هستند ولی داروها و روش هایی برای کاهش علائم وجود دارد. در هر دو بیماری با انجام برخی ۶آزمایشات می توان تشخیص قطعی انجام داد. می توان با انجام برخی راهکارها به کاهش احتمال آلوده کردن شریک جنسی و داشتن رابطه جنسی ایمن تر کمک کرد.

منبع : https://www.prioritystdtesting.com/blog/genital-warts-vs-herpes-whats-the-difference/

کلیه حقوق مطالب و محتوای سایت متعلق به آزمایشگاه پاستور می باشد

سایر مطالب

لغو پاسخ دادن

سه × 4 =

Call Now Button