امروز : شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۲۲:۳۴:۵۲

تشخیص افسردگی شدید با سنجش استيل ال كارنيتين!

تشخیص افسردگی شدید با سنجش استيل ال كارنيتين!

تشخیص افسردگی شدید با سنجش استيل ال كارنيتين!

طبق آمار اخیر موسسه ملی سلامت (NIH) آمريكا، بیش از ۱۶ میلیون فرد بزرگسال آمریکایی حداقل یک دوره افسردگی شدید را در سال ۲۰۱۶ داشته اند؛ به طوری که این اختلال روحي و رواني، زندگی روزانه ۱۰ میلیون نفر از این افراد را به شدت تحت تأثیر قرار  داده است. اکثر افراد مبتلا به افسردگی به درمان های ضد افسردگی پاسخ می دهند. با این حال، حدود ۳۰ درصد از این افراد علائم بهبودی را نشان نمی دهند و یا تنها بعضی از داروهای ضد افسردگی برای آن ها مفید است. مطالعه جدیدی که در مجله PNAS منتشر شده، نشان می دهد که این نوع افسردگی مقاوم به درمان ممکن است به کمبود یک مولکول به نام استیل ال کارنیتین (LAC) ارتباط داشته باشد که اندازه گیری سطح خونی این مولکول ممکن است برای تشخیص این اختلال موثر باشد.

استیل ال کارنیتین در بدن فرد سالم مسئول چندین فرآیند اصلی مغز است. این مولکول نقش مهمی در متابولیسم دارد و بیان ژنهای خاصی را تحریک می کند. بعضی از مطالعات نشان داده اند، مکمل های غذایی حاوی استیل ال کارنیتین دارای نقش محافظتی نورون ها (سلول هاي عصبي) و ضد افسردگی هستند و همچنین می توانند راهبردی امید بخش برای درمان های ضد پیری باشند که ممکن است منجر به کاهش افت اختلالات شناختی گردد.

شايان ذكر است نتايج مطالعات گذشته در دانشگاه استنفورد امریکا نشان داده است مکمل استیل ال کارنیتین علائم افسردگی را در موش ها بهبود می بخشد. این امر به این دلیل است که استیل ال کارنیتین تنظیم ژنی را بر عهده دارد که به نوبه خود ميزان توليد ماده ای به نام گلوتامات را کنترل می کند. گلوتامات یک انتقال دهنده عصبی مهم است که ارتباط بین سلول های عصبی را تسهیل می کند. گلوتامات واسطه ارسال پیام های بین سلول هاي عصبي بوده و مغز را قادر می سازد تا یاد بگیرد و خاطرات جدیدی بسازد. با این حال، میزان بیش از حد گلوتامات می تواند به سلول هاي عصبي (نورون ها) آسیب برساند. علاوه بر این، بعضی از مطالعات نشان داده اند زنان دارای افسردگی و تمایل به خودکشی، داراي گیرنده های گلوتامات با فعاليت بيش از حد مي باشند.

نتایج مطالعات اخیر دانشمندان نشان داد میزان استیل ال کارنیتین خون افرادی  که مبتلا به اختلال افسردگی شدید بودند به طور قابل توجهی پایین تر از افرادی است که این اختلال را نداشتند. علاوه بر این، محققان دریافتند افرادی که دارای میزان بسیار پایین استیل ال کارنیتین هستند مبتلا به نوع شدیدی از افسردگی هستند. همچنین سطح پایین استیل ال کارنیتین با سابقه ترومای کودکی و افسردگی مقاوم به درمان ارتباط دارد. این ارتباط به ویژه در زنان بسیار قوی بوده است. محققین بیان می کنند در بیماران مبتلا به افسردگی، اختلالي در مکانیسم های مرتبط با بیولوژی استیل ال کارنیتین ایجاد می شود. شایان توجه است مشخص گرديده است كه کمبود استیل ال کارنیتین در بیمارانی که به داروهای ضد افسردگی استاندارد پاسخ نمی دهند، شدیدتر است.

محققین معتقدند با وجود اين نتايج ارزشمند در خصوص ارتباط ميزان ال كارنيتين با افسردگي اما هنوز به تحقیقات بیشتری در باره بیومارکرهای جدید براي تشخيص دقيق اختلال افسردگي مورد نياز مي باشد. بديهي شناسايي چنين بيوماركرهايي مي تواند تاثير بسزايي در تغيير و ابداع راهكارهاي درماني براي بيماري افسردگي داشته باشد.

MedicalNewsToday,31 July 2018

لغو پاسخ دادن

9 − یک =

Call Now Button