امروز : یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۰۰:۴۳:۲۹

تست عرق

تست عرق

بیماری CF ( فیبروز کیستیک ) یک اختلال ژنتیکی است. از هر ۲ هزار تا ۳ هزار نوزادی که به دنیا می آید یک نوزاد به این بیماری مبتلا می باشد.
این اختلال موجب ترشحات ریه،لوزوالمعده (پانکراس)، کبد، روده شده و سیستم تناسلی را دچار چسبندگی می کند و مقدار نمک (Nacl) که در ترشحات غدد عرق وجود دارد را افزایش می دهد.
بیماری فیبروز کیستیک به علت منتقل شدن ژن معیوب از والدین به کودک ایجاد می شود.اگر یکی از پدر یا مادر دارای ژن معیوب باشند و آن را به کودک منتقل کنند کودک ناقل این بیماری شده اما علائمی نشان نمیدهد، اما اگر هر جفت والدین دارای ژن معیوب باشند و کودک آن ها را دریافت کند کودک بیمار می شود و دارای علائم می باشد.
غیر طبیعی بودن واکنش های بیوشیمیایی در افرادی که دارای بیماری CF  هستند در نتیجه رخ دادن جهش در ژنی است که این ژن مسئول کنترل ساخته شدن پروتئینی برای عبور یون های کلراید از غشای سلول است که نام این ژن CFTR (Cystic Fibrosis Trans Membrance Regulator)  یا پروتئین تنظیم کننده انتقال غشایی است.
CFTR در سلول هایی که مسیر های عبوری ریه ها ، لوزالمعده ، کولون و ناحیه تناسلی را مفروش میکنند  وجود دارد.
در حالتی که این پروتئین نرمال نباشد دو نشانه بروز می کنند.

نشانه های غیرنرمال بودن پروتئین

۱٫ بلوکه شدن حرکت یون های کلرید و آب در ریه ها و دیگر سلول ها

۲٫ تراوش غیر عادی مخاط

تست عرق
در صورت داشتن علائمی مانند:

  • اسهال مزمن
  • مدفوع زیاد و بد بو و روغنی
  • نفس نفس زدن
  • سینه پهلو کردن
  • تک سرفه با مخاط زیاد
  • پوست شور
  • رشد کم در نوزادان و کودکان

برای تشخیص اینکه به CF مبتلا هستند یا نه باید مورد آزمایش قرار بگیرند.
نوزادانی که با انسداد روده (Mcconium ileus) به دنیا می آیند باید به وجود CF  در آنها شک کرد.

تشخیص  بیماری CF  (فیبروز کیستیک)

از تست عرق برای  تشخیص بیماری CF  استفاده می کنند که از معمولترین آزمایش ها برای تشخیص این بیماری  می باشد.در این آزمایش مقدار کلرو سدیم در عرق  اندازه گیری می شود.برای انجام تست عرق در تشخیص CF از ناحیه ای از پوست که اکثرا این نواحی ساعد ،سر یا بین دو کتف می باشد و با استفاده از ماده ی شیمیایی Pilocarpine و جریان الکتریکی ضعیف تحریک و وادار به تولید عرق می شود.
برای اینکه عرق تولید شده در این نواحی  جمع آوری شود از یک تنظیف عرق گیر یا کاغذ صافی استفاده می شود و روی سطح این نواحی را کشیده و روی آن را با پلاستیک می پوشانیم. بعد از مدت ۳۰-۴۰ دقیقه پلاستیک را برداشته  و عرق جمع آوری شده توسط عرق گیر و یا کاغذ صافی تجزیه می شود. میزان بالاتر از حد نرمال سدیم و کلر ابتلا به CF  را نشان میدهد. هنگامی که در نوزادان تست عرق انجام می گیرد به علت کم بودن عرق تولید شده از آزمایش دیگری به نام آزمایش IRT  یا Immuno reactive trypsinogen test  امکان دارد استفاده شود.
در آزمایش IRT  جهت پروتئینی خاص به نام تریپسینوژن نمونه خونی که پس از تولد گرفته شده است تجزیه می شود. برای تایید آزمایش IRT  باید تست عرق و آزمایشات تکمیلی دیگر نیز انجام شود.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

مدیریت سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی پاستور

تماس با آزمایشگاه

لغو پاسخ دادن

2 × 1 =

Call Now Button