امروز : شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۱۷:۴۱:۰۱

تاثیر گرم شدن هوا بر شیوع بیماری کووید-۱۹

تاثیر گرم شدن هوا بر شیوع بیماری کووید-۱۹

 به گزارشی از سایت آزمایشگاه پاستور  آزمایشگاه در اهواز  

بررسی های آماری نشان می دهد تعداد مبتلایان به بیماری کووید- ۱۹ در جهان طی چهار ماه گذشته تاکنون به بیش از ۴ میلیون نفر رسیده است. تلاش های زیاد برای ساخت واکسن و داروهای موثر بر این بیماری هنوز به نتیجه کامل نرسیده و زمان بر می باشند. در حال حاضر رعایت بهداشت و فاصله گذاری اجتماعی در بین افراد جامعه تنها راهی است که برای کنترل این بیماری پیشنهاد شده است. 

ویروس کرونای جدید و ویروس عامل بیماری مرس که در سال ۲۰۱۲ شیوع پیدا کرد و همچنین ویروس عامل بیماری سارس که در سال ۲۰۰۳ شایع شد، در خانواده کرونا ویروس ها قرار دارند. مطالعات گذشته حاکی از این هستند، ویروس بیماری مرس در شرایط هوای سرد و رطوبت پایین شیوع بیشتری داشته است اما عاملی که موجب کنترل این بیماری ها در سال های گذشته شد، رعایت بهداشت و فاصله گذاری اجتماعی بود نه گرم شدن هوا. با توجه به اینکه ویروس کرونای عامل کووید-۱۹ از این خانواده می باشد، احتمال می رود چنین رفتاری را از خود نشان دهد. می توانید از طریق آزمایش حلقی کرونا  این بیماری را تشخیص دهید.

محققان دریافتند بیشترین انتقال كروناویروس جدید در مناطقی با دمای ۳ و ۱۷ درجه سانتیگراد روی داده است. این در حالی است که  کشورهای دارای آب و هوای استوایی و آنهایی که در نیمکره جنوبی قرار دارند و در حال حاضر در اواسط تابستان به سر می برند، مواردی از این کروناویروس را گزارش نموده اند؛ به طوری که مناطقی با میانگین دمای بالاتر از  ۱۸ درجه سانتیگراد تاکنون حدود ۶ درصد موارد جهانی ابتلا به بیماری کووید- ۱۹ را تشکیل می دهند.

براساس تحلیل اولیه دانشمندان به نظر می رسد انتقال عفونت های کرونا ویروس در مناطق گرمتر در مقایسه با جاهای دیگر کندتر باشد. آنها بیان کردند هر جا هوا سردتر باشد، تعداد موارد ابتلا به سرعت افزایش می یابد.

همانطور که در مطالعات مختلف ذکر شده، دو راه اصلی انتشار ویروس؛ انتقال از فردی به فرد دیگر از طریق قطرات تنفسی موجود در سرفه و عطسه و  سطوح آلوده که ویروس تا مدتی بر روی آنها ماندگاری دارد، می باشد. آنچه مسلم است، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و قرنطینه مبتلایان و یا محدودیت های تجمع عمومی می تواند موجب کنترل این بیماری گردد. 

علی رغم تصور عمومی که شیوع ویروس کرونا مانند همه بیماری های ویروسی در هوای گرم از بین می رود، اما نتیجه تحقیقات و بررسی های انجام شده حاکی از این است هوای تابستان در گسترش ویروس کرونا دخالت نمی کند و شیوع  این بیماری همه گیر ممکن است با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و اقدامات دیگر کمتر شود . متخصصین معتقدند با توجه به داده های فعلی، احتمالا همه گیری بیماری کرونا در تابستان کاهش نمی یابد و باید سیاست ها وروش های مقابله با ویروس کرونا را مبتنی بر احتمال کاهش شیوع بیماری در تابستان قرار داده نشود.

 پروفسور Todd Pollack  و دکتر David Duong از  دانشگاه هاروارد از افراد صاحب نظر در این زمینه بیان کردند، ویروس کرونای عامل بیماری کووید- ۱۹ ویروس جدیدی است که ایمنی نسبت به آن از قبل در انسان وجود ندارد و افراد زیادی مستعد ابتلا به این ویروس می باشند. بنابرین حتی اگر این ویروس شبیه آنفلونزا عمل نماید و قابلیت انتقال آن با گرما کم شود،  گرم شدن هوا برای حذف کامل انتقال ویروس کافی نیست.

این محققین خاطر نشان کردند، در انتظار گرم شدن هوا نباشید و پذیرای این مهمان ناخوانده تا اطلاع ثانوی باشید.

لغو پاسخ دادن

شانزده − پانزده =

Call Now Button