امروز : پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ ساعت : ۱۰:۳۷:۳۷

تاثیر کلشی سین در پیشگیری از طوفان سیتوکین و ارتباط آن با التهاب زیاد در بیماران مبتلا به کووید ۱۹

تاثیر کلشی سین در پیشگیری از طوفان سیتوکین و ارتباط آن با التهاب زیاد در بیماران مبتلا به کووید ۱۹

 

 به گزارشی از سایت آزمایشگاه پاستور  آزمایشگاه در اهواز  

کرونا ویروس ۲۰۱۹ (کووید ۱۹) در تاریخ دوازده مارچ ۲۰۲۰، با آمار ۱۲۵۰۴۵ نفز مبتلا و مرگ و میر حدودا ۳۷ درصد به اثبات رسیده است. بنابراین، نیاز فوری برای به درمانی موثر وجود دارد. اخیرا تلاش هایی در خصوص داروهای جدید از جمله ضد ویروس ها و واکسن ها در حال انجام شدن می باشد.

طی دو دهه اخیر، میزان شیوع عفونت های سیستم تنفس تحتانی از جمله سندرم حاد تنفسی، به عنوان سومین بیماری شایع در انسان و حیوان تشخیص داده شده است، که همه گیری بسیار بالایی نیز دارد.

کنترل کووید ۱۹، اقدامی است حمایتی، در حالی که علت اصلی مرگ و میر، مشکلات تنفسی ناشی از سندرم حاد تنفسی و یا نقص و درگیری چندین ارگان می باشد. شواهد نشان می دهند که تعدادی از بیماران مبتلا به کووید ۱۹، ممکن است به سندرم آزادسازی سیتوکین نیز مبتلا شوند.

لنفوسیتوز هموفاگوسیتیک که با عنوان طوفان سیتوکین نیز شناخته می شود، با هایپرسیتوکینمی شدید و کشنده و نارسایی چندین ارگان بدن همراه می باشد. مشخصات سیتوکین مشابه همان چیزی است که در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در مرحله حاد مشاهده می شود.

هموفاگوسیتوز، روندی است که در بیماری های التهابی شدید مانند سپسیس، سندرم پاسخ التهابی سیستمیک، سندرم اختلال عملکرد چند ارگان، آنفولانزا، مالاریا و لیشمانیوز دیده می شود. در این شرایط، سطح سرمی سیتوکین ها و کموکین ها مانند IFNγ، IL1β، IL6، IL12، IL18 و فاکتور نکروز توموری آلفا رو به افزایش خواهد بود.

سیتوکین ها، سلول های سیستم ایمنی را تحریک و فعال می کنند که نتیجه آن تولید تعداد بیشتری سیتوکین و در نهایت طوفان سیتوکین خواهد بود.

طبق مطالعه انجام شده توسط Huang و همکاران، در طوفان سیتوکین SARA- CoV، سطح سرمی IFNγ و سیتوکین های مربوطه بالا رفته بود. هم چنین، سطح سیتوکین نیز ارتباط مثبت و مستقیمی با وجود نوتروفیل در ریه داشت. در نتیجه، علی رغم مزایای نوتروفیل در حدف عفونت و عوامل بیماری زا، وجود بیش از حد آن ها منجر به بروز آزادسازی غیر قابل کنترل گونه های اکسیژن واکنشی، پروتئین های باکتری کش و سیتوکین ها و کموکین ها و در نهایت، احیای سایر سلول های ایمنی با واکنش های التهابی شدید خواهد شد.

بررسی آمار مرگ و میر در ۱۵۰ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در ووهان چین، سطح بالایی از فریتین سرمی را نشان داد و IL6 نشان دهنده این است که مرگ و میر به دلیل التهاب بالایی است که توسط ویروس ایجاد می شود.

بنابراین، توصیه می شود از درمان های در دسترس برای رفع واکنش های التهابی و کاهش میزان مرگ و میر استفاده شود.

در بیماران مبتلا به سندرم حاد تنفسی و سندرم تنفسی خاورمیانه، کورتیکواستروئید توصیه نمی شود. این در حالی است که کورتیکواستروئید در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ می تواند باعث تشدید آسیب های ریوی شود. با این حال، تقویت سیستم ایمنی با وجود التهاب شدید می تواند مفید باشد.

درمان دیگر می تواند تاثیر کلشی سین و مهارکننده سیتوکین در پیشگیری از طوفان سیتوکین و بروز التهاب باشد.

کلشی سین، آلکالوئیدی است که از پیاز گلی به نام Colchicum Autumnale به دست آمده است. از کلشی سین، برای تب مدیترانه ای، سندرم بهجت و اخیرا برای درمان اختلالاتی مانند بیماری های قلبی عروقی نیز استفاده می شود.

کلشی سین، از طریق مکانیسم های مختلف به مهار التهاب نیز کمک می کند.

کلشی سین، باعث انهدام توبولین و مهار سلول های میوتیک در مرحله متافاز تقسیم سلولی می شود، که نتیجه آن مهار مسیرهای التهابی می باشد.

یکی از مهم ترین مکانیسم های ضد التهابی کلشی سین، مهار التهاب NALP3، با مهار گیرنده هایی در ماکروفاژها، مهار فعال سازی نوتروفیل ها و حضور بیشتر فاکتورهای کموتاکتیک می باشد. مکانیسم های دیگر شامل کاهش بیان پروتئین های چسبندگی E- selection بر روی سلول های اندوتلیال و L- selection بر ر.ی نوتروفیل ها می باشد، در نتیجه از تعامل و چسبندگی نوتروفیل ها و سلول های اندوتلیال و مهاجرات آن ها به بافت کاسته خواهد شد.

کلشی سین هم چنین با استفاده از ماکروفاژها و گیرنده های آن ها بر روی سلول های اندوتلیال، تولید TNF-α را کاهش می دهد.

نتیجه گیری

کلشی سین به دلیل اثرات ضد التهابی و ضد فیبروتیک، کاربردهای درمانی دارد. ما در این مقاله به بررسی الگوهای ضد التهابی کلشی سین پرداختیم و آن را به عنوان یکی از روش های درمانی در پیشگیری از طوفان سیتوکین و زیادی التهاب معرفی کردیم، با این حال، اثبات این مورد به تحقیقات بیشتری نیاز دارد.

کرونا از طریق آزمایش حلقی کرونا  قابل تشخیص است.

لغو پاسخ دادن

دو + سیزده =

Call Now Button