امروز : یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۰۰:۳۴:۳۰

تاثیر مثبت آسپرین بر کرونا

آسپیرین می تواند از بروز عوارض جدی کووید ۱۹ پیشگیری کند

• محققین می گویند، مصرف آسپیرین می تواند به افراد مبتلا به کووید ۱۹ بستری در بیمارستان کمک کند، چرا که احتمال لخته شدن خون را به حداقل می رساند.
• متخصصین معتقدند نیاز به تحقیقات بیشتری می باشد.
• متخصصین اشاره دارند که آسپیرین به عنوان یک داروی پیشگیری در نظر گرفته نمی شود و می تواند با عوارضی مانند تشدید خونریزی همراه باشد.

مصرف روزانه آسپیرین می تواند احتمال بروز عوارض شدید و جدی کووید ۱۹ را کاهش دهد. این مطالعه بر روی ۴۱۲ فرد بزرگسال مبتلا به کووید ۱۹ و بستری در بیمارستان در ایالت متحده آمریکا انجام شد. بیش از ۲۳ درصد بیماران، روزانه دوز پایینی از آسپیرین را ۲۴ ساعت و یا هفت روز قبل از پذیرش در بیمارستان مصرف کرده بودند.
تحقیقات نشان داد، افرادی که آسپیرین مصرف کرده بودند، ۴۴ درصد کمتر از دیگر افراد زیر دستگاه اکسیژن قرار گرفتند و ۴۳ درصد کمتر به بخش مراقبت های ویژه راه پیدا کردند.
این تحقیقات هم چنین نشان داد، افرادی که آسپیرین مصرف کرده بودند، میزان فوت آن ها به ۴۷ درصد کاهش یافت.
آنالیزهای انجام شده نشان می دهد، مصرف آسپیرین می تواند مزایایی را برای افراد مبتلا به کووید ۱۹ به همراه داشته باشد.

لخته شدن خون وکووید ۱۹

افراد مبتلا به کووید ۱۹، بیشتر در معرض لخته شدن خون هستند، به خصوص آن هایی که در ICU بستری می شوند. برخی تحقیقات نشان می دهند حدود سی تا هفتاد درصد افراد مبتلا به کووید ۱۹ بستری در ICU، دچار لختگی خون در پاها و یا ریه می شوند.
متخصصین معتقدند این لخته شدن خون، بخشی از واکنش التهابی است. زمانی که چنین چیزی اتفاق می افتد، روند خونرسانی کند می شود و خون شروع به لخته شدن می کند. این اتفاق اصلا خوب نیست، چرا که بافت هایی که توسط این رگ های خونی تغذیه می شوند، با کاهش اکسیژن رسانی روبرو خواهند شد و اگر لخته شدن خون در رگ های بزرگ و اصلی اتفاق بیفتد، شاهد بروز سکته و یا حمله قلبی خواهیم بود.
آسپیرین می تواند به عنوان یک داروی ضد التهابی به کاهش واکنش های التهابی در بیماری کووید ۱۹ کمک کند. اما توجه داشته باشید که از بروز ویروس پیشگیری نخواهد کرد.

مزایا و معایب مصرف آسپیرین

نحوه عمل آسپیرین به این صورت است که عمل توده شدن سلول های لخته کننده خون یعنی پلاکت ها را کاهش می دهد. این دارو، از لخته شدن خون پیشگیری می کند و منجر به بروز انسداد و مشکلات قلبی و سکته خواهد شد.
از آسپیرین عمدتا در کاهش درد و التهاب استفاده می شود. دوز پایین این دارو می تواند به حفظ سلامت قلب کمک کند.
آسپیرین که سال هاست مورد استفاده قرار می گیرد، مزایایی را بر روی مواد ضد التهابی و هم چنین مهار عملکرد پلاکت ها به منظور کاهش احتمال بروز بیماری های قلبی به همراه دارد. اما قطعا این دارو بدون عارضه نخواهد بود.
قطعا توصیه نمی کنیم تمام افراد آسپیرین مصرف کنند، چرا که حتی در افراد سالم نیز شاهد بروز خونریزی های دستگاه گوارش و یا دیگر مشکلات مشابه خواهیم بود.

آسپیرین به عنوان درمان پیشگیرانه در نظر گرفته نمی شود

مصرف آسپیرین از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ پیشگیری نمی کند و تا زمانی که واکسن به دست ما نرسد، هم چنان بر روی پیشگیری از ابتلا که مهم ترین موضوع است، تاکید می کنیم. مواردی مانند رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و یا عدم حضور در مکان های شلوغ و پر رفت و آمد.
این که دارو و یا واکسنی برای کووید ۱۹ وجود ندارد، به این معنا نیست که گزینه های ثابت شده ای برای محافظت از جمعیت ها نیز وجود ندارد. استفاده از ماسک و رعایت فاصله از جمله روش های موثر در پیشگیری از سرایت عفونت هستند.
Source: https://www.healthline.com/health-news/aspirin-may-help-prevent-serious-covid-19-complications-heres-why

لغو پاسخ دادن

3 + یازده =









Call Now Button