امروز : سه شنبه ۹ آبان ۱۴۰۲ ساعت : ۱۲:۲۹:۵۰

بیماری وبا

بیماری وبا

بیماری وبا بیماری است که نام قدیمی آن مرگامرگی  بوده است. این بیماری از طریق آب و توسط باکتری ویبریو کلرا ایجاد خواهد شد. در واقع با نوشیدن آب آلوده و یا خوردن ماهی نپخته و حتی خوردن صدف این باکتری وارد بدن انسان خواهد شد. البته بیشترین راه انتقال این بیماری استفاده از سبزی آلوده است.

نشانه های بیماری وبا

بیماری وبا در ابتدا با اسهال آبکی و تب بروز خواهد کرد. فردی که به این بیماری مبتلا باشد ممکن است روزانه حدود ۳۰ لیتر آب نیز دفع کند. دفع این مقدار آب باعث اسیدوز خواهد شد و مرگ را به دنبال خواهد داشت. بیماری  در طول ۲ تا ۵ روز بروز پیدا خواهد کرد. در برخی از افراد نیز استفراغ مشاهده می شود. برخی از نشانه های دیگر این بیماری بدین صورت اند:

  • استفراغ بدون حالت تهوع
  • تشنگی بیش از حد
  • کاهش ادرار
  • ادرار زرد رنگ
  • اسهال آبکی
  • گرفتن ماهیچه های پشت پا

بیماری وبا
پیشگیری از بیماری وبا

می دانید که این بیماری باعث مرگ می شود. اما با رعایت نکاتی که به شما ارائه می دهیم می توانید از این بیماری پیشگیری نمایید. بهترین راه پیشگیری از این بیماری دفع مناسب پساب می باشد. همچنین نیاز است که از ورود پساب به منابع آب آشامیدنی جلوگیری شود. تصفیه و جوشاندن آب بهترین روش جلوگیری از بروز این بیماری است..
همچنین غذاهای آماده باید بعد از گرم شدن مصرف شوند. بهتر است که مواد غذایی را از دسترس مگس ها و حشرات دور نگه دارید و سبزیجات و میوه ها را گندزدایی نمایید.
همچنین بعد از دستشویی باید دستها را به خوبی شست و ضد عفونی کرد.
برای آشامیدن از آب های سالم و مطمئن استفاده نمایید و اگر از سالم بودن آب اطمینان کامل نداشتید از مواد ضدعفونی مانند پرکلرین استفاده کنید یا حتما آب را بجوشانید.
بهترین کاری که می توان کرد تشخیص سریع و به موقع این بیماری است. همچنین باید بعد از تشخیص افراد ناقل و بیماران را جدا نمود و وسایل بیمار گندزدایی شود. همچنین ملاقات با بیمار ممنوع می باشد.

درمان بیماری وبا

برای درمان این بیماری اولین و مهم ترین اقدام نوشاندن آب و الکترولیت ها به بیمار است. در مرحله ی بعدی نیاز است که به بیمار آنتی بیوتیک دهید که با اینکار حجم مدفوع کاهش می یابد و همچنین مدت بیماری کوتاه خواهد شد. سیکل انتقال نیز کوتاه می شود.
جهت نوشاندن الکترولیت به بیمار نیاز است که ابتدا شدت اسهال مورد توجه قرار گیرد و وضع کم آبی بیمار بررسی شود. اگر بیمار دارای اسهال خفیف بود می توان از لکترولیت خوراکی استفاده نمود. در صورتی که بیمار تحمل نکرد و یا اینکه موجود نبود می توانید از لعاب برنج و یا نوشابه با نمک و … استفاده نمایید.
دسته ی دیگر افرادی هستند که اسهال شدید دارند. این افراد بیشتر از ۱۰% آب از دست داده اند و به همین دلیل چشم هایشان گود رفته است و حالت خواب آلود دارند. همچنین دارای فشار خون و نبض ضعیف هستند. همچنین افرادی هستند که استفراغ شدید دارند و یا دارای فلج روده هستند، یا اینکه در اغما هستند. این بیماران باید سرم تزرق نمایند.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.
با تشکر، مدیریت سایت آزمایشگاه پاستور

لغو پاسخ دادن

سیزده − 11 =

Call Now Button