امروز : دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ ساعت : ۲۲:۱۸:۴۵

بیماری انسداد روده

بیماری انسداد روده

این مطلب سایت آزمایشگاه اهواز – آزمایشگاه پاستور اهواز در رابطه با بیماری گوارشی انسداد روده می باشد.
انسداد روده که یک بیماری گوارشی است با توجه به وضعیت جسمی و کم تحرکی افراد رو به افزایش است ، این بیماری که یک اختلال گوارشی است می تواند تاثیرات منفی بر روند زندگی فرد ایجاد نماید ، البته بیماری های گوارشی دامنه ی وسیعی دارد که انسداد روده یکی از هزاران بیماری در این ناحیه می باشد .

چه زمانی انسداد روده رخ می دهد؟

به طور کلی انسداد روده زمانی رخ می دهد که روده کوچک و یا روده بزرگ به شکل کامل و یا بخشی از آنها مسدود شود و در این زمان در عبور مواد غذایی و نوشیدنی ها و گاز ها اختلال ایجاد می شود و درد شدیدی را در شکم به وجود می آورد.این بیماری که با تغییر اوضاع عمومی و اختلال در دفع همراه است ، فرد مبتلا را دچار درد شدید می نماید ، انسداد روده به دو گروه مکانیکی و غیر مکانیکی تقسیم می شوند و می تواند ناشی از تومور،جای زخم روده و پیچ خوردگی های روده باشد. تشخیص علت و میزان بیماری با توجه به آزمایشات لازم در این جهت امکان پذیر است و درمان های لازم نیز با توجه به تشخیص متخصص گوارش در نظر گرفته خواهد شد .

انسداد روده

انسداد روده فرد مبتلا را با مسدود کردن راه روده همراه می سازد، گذر طبیعی محتویات روده از دستگاه گوارش مختل می شود و ورم شدیدی در این ناحیه بروز خواهد کرد .
حال علت این انسداد می تواند در داخل و یا خارج از روده باشد مسیر داخلی روده می تواند با ورم و یا تومور مسدود شده باشد و در خارج از روده اندام ها و یا بافت های کناری ، دلیل فشرده شدن و یا پیچ خوردگی قسمتی از روده شده باشند.انسداد روده هم در روده بزرگ و هم در روده کوچک رخ می دهد و با بررسی عبور محتویات روده می توان گفت که آیا قسمتی از روده با این عارضه روبه روشده است یا به طور کلی روده را درگیر کرده است.

علائم انسداد روده

 • احساس درد های شدید در ناحیه شکم و زیر شکم
 • بی میلی شدید و کم شدن اشتها برای غذا خوردن
 • ورم معده و نفخ شدید شکم
 • حالت تهوع که در موارد شدید به استفراغ منجر می شود.
 • ورم شکم
 • بوی بد دهان و تنفس بد بو
 • تب
 • احساس سنگینی و درد

به یاد داشته باشید که در بسیاری از موارد این پیچ خوردگی است که منجر به انسداد می شود، از این رو آشنایی و تشخیص علائم پیچ خوردگی نیز الزامی می باشد.
همواره باید دانست ، پیش از آن ممکن است فرد تنها به پیچ خوردگی روده مبتلا شده باشد که با گذر زمان دردها بیشتر شده و جریان خون مسدود می شود از علائم ابتدایی پیچ خوردگی روده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. بروز یبوست مزمن
 2. حالت تهوع شدید و عدم تمایل به صرف غذا
 3. درد شکم در ناحیه بالای معده
 4. دیده شدن خون در مدفوع
 5. زیاد شدن صدای روده و باد شکم

توجه داشته باشید که شما با دیدن هرگونه ازاین علائم به شکل طولانی مدت به متخصص مراجعه کنید تا بتوانید از پیشرفت این عارضه جلوگیری کنید. با احتمال زیاد در چنین شرایطی نیاز به مراجعه به آزمایشگاه اهواز خواهید داشت .

انسداد روده
آزمایشات لازم برای انسداد روده

ممکن است یک یا چند مورد از آزمایشات زیر را نیاز داشته باشید:

آزمایش های تصویر برداری

تشخیص این بیماری به کمک تصویر برداری با اشعه ایکس و سی تی اسکن در آزمایشگاه پاستور اهواز صورت می پذیرد . در این نوع از تصویر برداری ها منشا انسداد روده بزرگ و یا روده کوچک مشخص می شود و همچنین با انجام سی تی اسکن نشان می دهد که آیا مسدود شدن روده د رقسمت هایی از روده است یا خیر به طور کلی است.

کولونوسکوپی

پس از انجام این آزمایش ها در صورتی که پزشک انسداد روده را در روده بزرگ تشخیص بدهد می تواند برای بررسی دقیق تر کولونوسکوپی را به بیمار پیشنها د بدهد. برای انجام کولونوسکوپی درابتدا به بیما رداروی بیهوشی تزریق می شود و سپس لوله ایی که در قسمت سر ان دوربین ریزی متصل شده است از راه مقعد وارد روده می شود و متخصص می تواند اجزای داخلی را بروی مانیتور مشاهده کند و قسمت های داخلی روده بزرگ را به وضوح می بیند.

تحلیل مدفوع

موارد پیچ خوردگی های روده با انجام آزمایش های تحلیل مدفوع و تنقیه با باریوم و ام آر ای و تصویر برداری های رادیو گرافی قابل تشخیص خواهد بود.

لغو پاسخ دادن

17 − پانزده =

Call Now Button