امروز : شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۱۹:۳۳:۴۲

انگل در کودکان

انگل در کودکان

یکی از مشکلاتی که کودکان با آن رو به رو می شوند آلودگی با انگل است.با اینکه بیماری های دیگر در کودکان بسیار شایع تر است اما چون انگل واگیر دار می باشد  امکان مبتلا شدن همه اعضای  خانواده وجود دارد. والدین نباید از این بابت نگرانی داشته باشند و می توانند به راحتی به کودکان خود کمک کنند تا این بیماری درمان شود.بهتر است در ابتدا درباره علائم و چگونگی انگل آشنا شوید .در این مقاله درمان انگل در کودکان را توضیح خواهیم داد.
شایع ترین انگل ،کرمک است.اکسیور که نام علمی همان کرمک است بر اثر کرمی با ظاهری سفید و به شکل نخ های باریک هستند و اندازه طول كرم نر اكسيور ٢ تا ٥ ميليمتر و كرم ماده ٧  تا ١٣ ميليمتر میباشند. این کرم ها در دستگاه گوارش زندگی می کنند و از راه دهان وارد بدن می شوند که می توانند به طور مستقیم و یا از طریق آب و خوردن مواد غذایی وارد شوند و پس از وارد شدن تخم کرم به معده و یا روده رفته و از مواد غذایی بدن تغذیه می کنند و به کرم های بالغ تبدیل می شوند.این کرم ها عمدتا در قسمت تحتانی  روده کوچک و یا روده بزرگ زندگی می کنند و با خود مشکلات و نشانه هایی را به همراه می آورند.

انگل-در-کودکان
علائم انگل در کودکان

نشانه هایی که در کودکان ایجاد می شود به صورت یکسان نبوده و برخی از کودکان دچار خارش و سوزش مقعد می شوند و برخی دیگر که به کرم های آسکاریس مبتلا می شوند بی اشتها و یا بداخلاق می شوند.در هر صورت اگر  کودک شما یکی از علامت های زیررا داشت ممکن است به انگل آلوده شده باشد.
خارش مقعد:کرم ها از سمت روده به سمت مقعد حرکت می کنند (این خارج شدن از دستگاه گوارش معمولا در شب ها رخ می دهد )سپس در ناحیه مقعد تخم گذاری می کنند .این اتفاق و حرکت کرم ها باعث خارش شدید در اوایل صبح خواهد شد و در بسیاری از کودکان دیده می شود که بی قراری و خارش زیاد آنها را رنج می دهد.شاید این خارش به قدری شدید باشد که در دختران خارش واژن هم وجود داشته باشد.والدین باید دقت باشند که نباید این خارش را با حساسیت و یا قارچ اشتباه بگیرند همچنین خارش می تواند به دلیل عدم رعایت بهداشت و شست و شوی لازم بعد از دفع مدفوع باشد.همچنین در دختران عفونت ادراری ممکن است با این مسئله اشتباه گرفته شود که باید با مراجعه به متخصص و انجام آزمایش های لازم در آزمایشگاه پاستور اهواز متوجه بیماری شده و سریعا درمان آغاز شود.
اسهال های طولانی مدت :معمولا انگل ژیاردیا باعث اسهال های متناوب در کودکان می شود.که باید علت اسهال با مراجعه به متخصص مشخص شود .زیرا درد های شکمی و اسهال در بسیاری از کودکان دیده می شود  و علل متفاوتی دارد.
جاری شدن آب دهان:در مواردی که آب دهان به شکل غیرطبیعی و کنترل نشده جاری شود می تواند ناشی از انگل باشد.
دندان قروچه در خواب:چون انگل ها سم هایی را از خود تراوش میکنند می توانند مشکلات متعددی را برای اطفال به وجود بیاورند که یکی از آنها دندان قروچه در خواب است.ساییدن دندان ها به یکدیگر می تواند ناشی از عصبی بودن کودکان نیز باشد.
دردهای شکمی:دل درد یکی از علائم شایع انگل است و ناشی از انگل های گوناگون می باشد به طوری که کودکان  در اطراف ناف خود احساس درد می کند.

پیشگیری از انگل

برای اینکه بعد از درمان کودکان دوباره به این مشکل دچار نشوند باید مواردی را رعایت کنند.ناخن های کودکان باید کوتاه باشد زیرا با خاراندن ،تخم انگل  به زیر ناخن ها می رود و از راه دهان وارد بدن می شود.همچنین شست و شوی دست ها باید به مرتب انجام بگیرد.والدین دقت داشته باشند مسیر های پر رفت و آمد کودک را مرتبا با مواد شوینده تمیز کنند.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم
با تشکر ، آزمایشگاه پاتوبیولوژی اهواز

لغو پاسخ دادن

6 − یک =

Call Now Button