امروز : چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت : ۲۱:۰۰:۲۸

امکان افزایش خطر سکته مغزی  با مصرف بیش از حد آهن

امکان افزایش خطر سکته مغزی  با مصرف بیش از حد آهن!

امکان افزایش خطر سکته مغزی  با مصرف بیش از حد آهن!

امکان افزایش خطر سکته مغزی  با مصرف بیش از حد آهن!

بر طبق اطلاعات سازمان بهداشت جهانی (WHO)، هر ساله حدود ۱۵ میلیون نفر دچار سکته مغزی می شوند. از این تعداد، ۵ میلیون نفر جان خود را از دست می دهند و ۵ میلیون نفر تا پایان عمر ناتوان خواهند شد.

در ایالات متحده، هر ساله بیش از ۷۹۵،۰۰۰ نفر دچار سکته مغزی می شوند و حدود ۱۴۰،۰۰۰ نفر جان خود را از دست می دهند که این امر یکی از ۲۰ مورد علت مرگ در این کشور به شمار می رود.

اکثر سکته های مغزی از نوع اختلال در خون رسانی به مغز (ایسکمی) هستند و زمانی رخ می دهند که انسداد رگ های خونی مانع رسیدن اکسیژن و خون غنی از مواد مغذی به قسمت آسیب دیده مغز
می شود.

بر طبق تحقیقات اخیر، خطر ابتلا به سکته – به ویژه نوعی که در اثر لخته شدن خون یا مانع دیگری ایجاد می شود – در افرادی که دارای سطوح بالاتری آهن هستند، بیشتر است. سکته از نوع کاردیوآمبولیک (Cardioembolic ) بخش مهمی از سکته مغزی ایسکمی را به خود اختصاص داده است و اغلب با یک بیماری قلبی به نام فیبریلاسیون دهلیزی مرتبط است. در این نوع نارسانی قلبی ضربان قلب نامنظم بوده و اغلب سریع‌تر از حد معمول طبیعی است.

آهن دارای کاربردهای بسیاری در بدن است، یکی از اصلی ترین کاربرد آن، حمل اکسیژن در گلبول های قرمز است. دانشمندان کالج Imperial لندن در انگلیس ارتباط خطر ابتلا به سکته مغزی را با میزان آهن بدن مورد بررسی قرار دادند. آن ها دریافتند افرادی که به لحاظ ژنتیکی دارای سطح آهن بالاتری می باشند، بیشتر در معرض خطر سکته مغزی قرار دارند.

دانشمندان به منظور  شناسایی تفاوتهای ژنتیکی که وضعیت آهن افراد را تحت تاثیر قرار می دهد، اطلاعات ژنتیکی بیش از ۴۸۰۰۰ نفر را مورد بررسی قرار دادند . آن ها با استفاده از نوعی تکنیک برای  بررسی ژنوم افراد سه تغییر ژنتیکی مرتبط با افزایش یا کاهش میزان آهن در بدن را شناسایی نمودند!  این محققین سپس با غربالگری این اطلاعات از داده های ژنتیکی ۶۰ هزار نفر مبتلا به سکته مغزی، دریافتند افراد دارای تغییراتی ژنتیکی که توانایی افزایش  وضعیت آهن را دارند، استعداد بیشتری برای ابتلا به سکته مغزی می باشند.

محققان همچنین دریافتند افرادی که دارای پلاکت خون بیشتری هستند یا سلول هایی که موجب توقف خونریزی می شوند، می توانند در معرض خطر سکته مغزی از نوع ایسکمی باشند. تحقیقات دیگر نشان داد خطر ابتلا به سکته مغزی کاردیوآمبولیک درافرادی که دارای میزان پایین فاکتور انعقادی XI (ترکیبی که به لخته شدن خون کمک می کند) می باشند، کمتر است!

پژوهشگران بیان کردند تحقیقات بیشتری برای تایید نتایج این یافته ها و چگونگی اثر آهن نیاز است و مردم نباید از این یافته ها به عنوان یک دلیل برای تلاش برای تغییر سطح آهن خود استفاده کنند. آنها توصیه کردند بیماران مبتلا به سکته مغزی در حال حاضر مصرف آهن خود را کاهش ندهند زیرا آهن نقش بسیار مهمی در بدن دارد.

MedicalNewsToday, Friday 26 October 2018

 

لغو پاسخ دادن

17 + نوزده =

Call Now Button