امروز : چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت : ۲۲:۵۲:۱۳

امکان افزایش ابتلا به بیماری آلزایمر در اثر استرس و خستگی شدید!

خستگی شدید، حالتی از  اختلال روانی  است که به صورت زودرنجی و احساس ضعف روحی ظاهر می شود. محققان بیان کردند، خستگی شدید ممکن است واکنش به مشکلات غیر قابل حل در زندگی شخصی باشد، به ویژه هنگامی که فرد در معرض عوامل استرس زا برای مدت طولانی قرار می گیرد. بنابراین، خستگی شدید می تواند به عنوان نشانه ای از اختلال روانی در  نظر گرفته شود.

مطالعات گذشته حاکی از آن هستند که خستگی شدید ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی- عروقی، سندرم متابولیک (مجموعه ای از عوامل خطر ساز متابولیک مانند فشار خون بالا و …)، مرگ زودرس و چاقی را افزایش دهد.

 تحقیقات جدید نشان می دهد خستگی شدید، به عنوان نشانه ای از اختلال روانی، ممکن است احتمال  ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش دهد! البته نشان داده شده است عوامل دیگری نیز مانند سن، سابقه خانوادگی و ساختار ژنتیکی ممکن است خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش دهند! همچنین شرایط خاص نظیر بیماری قلبی عروقی و یا دیابت با اثر بر رگ های خونی ممکن است بر احتمال شیوع زوال عقل تأثیر گذار باشند!

نتایج مطالعات دانشمندان دانمارکی که به منظور بررسی ارتباط بین خستگی شدید و بیماری آلزایمر در ژورنالی به نام “بیماری آلزایمر” منتشر شده است، نشان داد ارتباطی بین میزان علائم خستگی شدید و پیشرفت آلزایمر در سن میانسالی به بعد وجود دارد.

محققین  دریافتند با افزایش هر علامت خستگی شدید، خطر ابتلا به زوال عقل ۲ درصد افزایش می یابد! شایان ذکر است در افرادی که دارای  ۵ تا ۹ علامت خستگی شدید هستند، خطر ابتلا به زوال عقل ۲۵ درصد بیشتر از افراد طبیعی است! همچنین افرادی که دارای ۱۰ تا ۱۷ علامت خستگی شدید می باشند، خطر ابتلا به زوال عقل در مقایسه با افراد بدون علائم ۴۰ درصد بیشتر خواهد بود!.

با توجه به این نتایج  محققین به شدت ابراز نگرانی کردند که آیا علائم خستگی شدید، علائم اولیه زوال عقل به شمار می آید یا خیر؟

دانشمندان از دو علت بالقوه یعنی میزان بیش از حد هورمون کورتیزول به عنوان هورمون استرس زا و نارسایی های قلبی عروقی به عنوان دو مکانیسم  احتمالی برای ارتباط خستگی شدید با افزایش ابتلا به آلزایمر یاد کرده اند!

محققین معتقدند استرس می تواند عواقب شدید و مضری نه تنها برای سلامت مغز بلکه برای سلامت عمومی داشته باشد. در بعضی از کشورها با شناسایی عواملی که منجر به بیماری  قلبی -عروقی می شوند و یا برطرف نمودن و کنترل عوامل خطری که موجب زوال عقل می گردند، کاهش میزان ابتلا به زوال عقل مشاهده شده است. بدیهی است  با رفع این  عوامل خطر می توان از آلزایمر یا زوال عقل  پیشگیری نمود!

 

 MedicalNewsToday, Friday 18 January 2019

لغو پاسخ دادن

بیست − 8 =

Call Now Button