امروز : دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ ساعت : ۲۰:۲۵:۱۸

افزایش ابتلا به سنگ کلیه با مصرف بعضی از آنتی بیوتیک ها

افزایش ابتلا به سنگ کلیه با مصرف بعضی از آنتی بیوتیک ها

سنگ های کلیوی از جمله سنگ های معدنی هستند که می توانند در یک یا هر دو کلیه تشکیل شوند. به طور معمول سنگ ها باعث آسیب جدی به بدن نمی شوند، اما در صورتی که بزرگی آن ها به اندازه ای باشند که از طریق  مجاری ادراری به راحتی عبور نکنند، می تواند بسیار دردناک باشند. در چنین مواردی، ممکن است نیاز باشد یک متخصص اورولوژی آنها را به قطعات کوچک تر خرد نماید.

در ایالات متحده، حدود ۱۱ درصد مردان و ۶ درصد زنان حداقل یک بار در طول عمر خود به سنگ کلیه مبتلا می شوند. نتایج مطالعات جدید نشان داده، استفاده بعضی از آنتی بیوتیک های خوراکی خطر ابتلا به سنگ کلیه را در افراد افزایش می دهد این در حالی است  که کودکان و نوجوانان بیشتر تحت تأثیر مصرف آنتی بیوتیک ها قرار می گیرند.

مطالعات گذشته نشان داده آنتی بیوتیک ها بر روی میکروبیوم ها – میکروارگانیسم هایی که به طور طبیعی در بدن ما وجود دارند – اثر می گذارند و همچنین تغییرات در میکروبیوم روده با افزایش خطر ابتلا به سنگ کلیه ارتباط دارد.

نتایج مطالعات جدید حاکی از آن است، شیوع سنگ کلیه در ۳ دهه گذشته به ویژه در میان نوجوانان و زنان جوان به میزان ۷۰ درصد افزایش یافته است، شایان ذکر است علت این افزایش مشخص نیست اما یافته ها نشان داده، آنتی بیوتیک های خوراکی نقش ویژه ای  به خصوص در کودکان که برای آنها آنتی بیوتیک با میزان بالاتری نسبت به بزرگسالان تجویز می شود، دارا می باشند.

نتایج بررسی های محققان  بر روی ۱۳ میلیون بزرگسال و کودک در انگلیس در سال های ۱۹۹۴ تا ۲۰۱۵ نشان داد، چند نوع از آنتی بیوتیک های خوراکی – به طور خاص، سولفونامیدها، سفالوسپورین ها، فلوروکینولون ها، نیتروفورانتوئین و پنی سیلین های با طیف وسیع – با افزایش خطر سنگ کلیه ارتباط دارند. این محققین بیان نموده اند، کسانی که آنتی بیوتیک های سولفونامید را دریافت کردند نسبت به گروه کنترل دو برابر بیشتر به سنگ های کلیوی مبتلا شده اند. این در حالی  بود افرادی که طیف وسیعی از پنی سیلین ها را استفاده نمودند، ۲۷ درصد بیشتر به سنگ کلیه مبتلا شدند. شایان توجه است این ارتباط در میان کودکان و نوجوانان چشمگیر بود. همچنین محققان دریافتند افزایش خطر سنگ کلیه حتی چند سال پس از مصرف آنتی بیوتیک ها باقی مانده، هرچند که خطر ابتلا  در طول زمان  کاهش می یابد.

محققین معتقدند شیوه های تجویز آنتی بیوتیک می تواند در افزایش و یا کاهش خطر ابتلا به سنگ کلیه تاثیر داشته باشد و می توان با تغییر در الگوهای تجویز آنتی بیوتیک ها،  افزایش چشمگیر خطر ابتلا به سنگ کلیه در کودکان را کاهش داد. همچنین دانشمندان امروزه در حال انجام تحقیقات برای درک چگونگی اثر تغییرات میکروبیوم بر خطر ابتلا به سنگ کلیه می باشند.

 

MedicalNewsToday, 12 May 2018

لغو پاسخ دادن

4 × 1 =

Call Now Button