امروز : چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت : ۲۳:۱۵:۰۵

ارتباط قوی بین کمردرد و افزایش میزان مرگ و میرسالمندان

ارتباط قوی بین کمردرد و افزایش میزان مرگ و میرسالمندان

 

جمعیت سالمندان در سراسر جهان در حال افزایش می باشد. حدود ۸ درصد افراد در جهان ۶۵ سال و بالاتر هستند و احتمال می رود این تعداد تا سال ۲۰۵۰ به حدود ۱۷ درصد افزایش یابد. با توجه به این آمار، بهینه سازی سلامت جسمی برای ادامه زندگی افراد مسن، تبدیل به یک اولویت برای موسسات بهداشت عمومی شده است.

کمردرد بیماری بسیار رایج است و میلیون ها نفر در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار می دهد. این درد علت اصلی ناتوانی و از دست دادن کارهای روزانه می باشد. عوامل خطر مانند طرز ایستادن، شیوه نشستن، افزایش وزن، چاقی و سن
می توانند در ایجاد و تشدید کمردرد نقش داشته باشند!

 براساس اطلاعات موسسه ملی اختلالات عصبی و سکته مغزی  حدود ۸۰ درصد بزرگسالان حداقل یک بار در طول زندگی خود در معرض کمردرد قرار می گیرند. کمردرد می تواند حاد یا مزمن باشد. این بیماری ممکن است چند روز تا چند هفته به طول انجامد و معمولا به طور خودبخود تسکین می یابد.

تقریبا ۲۰ درصد افراد مبتلا به کمردرد حاد، در نهایت به کمردرد مزمن مبتلا می شوند. کمردرد مزمن برای ۳ ماه یا بیشتر طول می کشد. کمردرد مزمن ممکن است به دلیل شرایطی مانند پوکی استخوان و سرطان روی دهد.

نتایج مطالعات جدید نشان می دهد، ممکن است ارتباط قوی میان کمردرد و میزان مرگ و میر وجود داشته باشد. محققان معتقدند که عوامل دیگری با کمردرد مرتبط هستند که ممکن است در مرگ زودرس نقش داشته باشند؛ بااین وجود دلایل این ارتباط هنوز نامشخص است!

کمردرد ممکن است به طور مستقیم فعالیت های روزانه را مختل نماید. سالمندان به علت ترس از آسیب مجدد یا بدتر شدن علائم، از انجام کارهای روزانه اجتناب می کنند. عدم توانایی انجام یا اجتناب از فعالیت های روزانه می تواند منجر به افزایش وزن، ایجاد یا پیشرفت سایر بیماری های مزمن و در نهایت مرگ زودرس گردد.

با توجه به این مهم، پرسشی که مطرح می باشد آن است که  آیا مدیریت بهتر کمردرد در طول زندگی می تواند از ناتوانی جلوگیری کند و منجر به بهبود کیفیت زندگی و در نهایت افزایش طول عمر شود؟

محققین بیان کردند تحقیقات بیشتری برای ارزیابی اثرات طولانی مدت کمردرد نیاز است. این یافته ها می تواند راه گشای مطالعات آینده در یافتن و ارائه راهکارهای درمان های کارآمدتر، دستورالعمل ها و استراتژی هایی مؤثر برای محقق شدن این هدف ارزشمند باشد.

 

 

MedicalNewstoday, 25 December 2018

لغو پاسخ دادن

6 + سه =

Call Now Button