امروز : یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۰۴:۴۵:۵۶

ارتباط با بهبود یافتگان کرونا

زمان تماس ایمن با فرد بهبود یافته از کووید ۱۹

 

چه زمانی می توانیم با افرادی که قبلا به کرونا مبتلا شده اند و اکنون از این بیماری رهایی یافته اند ارتباط برقرار کنیم ؟

• متخصصین معتقدند فردی که از کووید ۱۹ بهبود می یابد، باید حداقل ده روز از تاریخ مثبت شدن تستش بگذرد و بعد در اماکن عمومی حضور پیدا کند.
• دوره نقاهت و بهبودی می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد و به حال بیمار بستگی دارد.
• حتی بعد از طی شدن دوره بهبودی، افراد باید از ماسک استفاده کنند و فاصله اجتماعی را رعایت کنند.

این بیماری از طریق آزمایش حلقی کرونا  قابل تشخیص است .

اما این سوال پیش می آید که چه زمانی برای بودن در کنار فردی که به کووید ۱۹ مبتلا بوده است، ایمن می باشد؟
همانند سایر بیماری های عفونی، دوره نقاهت در هر فردی متفاوت است اما با این توصیه می شود دستوالعمل های ارائه شده از سوی سازمان کنترل و پیشگیری بیماری دنبال شود.
حدود ده روز بعد از مثبت شدن تست، اگر هیچ گونه علائم و تب وجود نداشته باشد، بیماری دیگر مسری نخواهد بود.
سازمان کنترل و پیشگیری بیماری می گوید: زمان ایمن تماس با فرد بهبود یافته از کووید ۱۹ به عوامل مختلفی بستگی دارد. افراد مبتلا به کووید ۱۹ که علائم داشتند، می توانند حداقل ده روز بعد از شروع علائم با دیگران تماس داشته باشند. این افراد هم چنین می توانند تا زمان بهبود علائم خود نیز صبر کنند.
برای آن دسته از افرادی که جواب تست شان مثبت شده و علائمی نداشتند، تا ده روز بعد از جواب تست باید صبر کنند.
افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، باید در خصوص این که نیاز است ده روز قرنطینه بمانند و یا بیشتر، با پزشک مشورت کنند. اگر جواب دو تست متوالی این افراد طی بیست و چهار ساعت منفی شد، می توانند با دیگران تماس داشته باشند.

به گزارشی از سایت آزمایشگاه پاستور ( آزمایشگاه در اهواز ) : 

دوره نقاهت

متخصصین معتقدند که این بیماری دوره نقاهت طولانی دارد و بدین معنا نیست که افراد به طور کامل بهبود نمی یابند.
علائم می تواند برای مدت زمان طولانی ادامه پیدا کند و به همین خاطر است که دوره نقاهت کامل طی نمی شود. تصمیم گرفته می شود از داروهای پایین آورنده تب و یا سایر علائم استفاده شود.
همانند بسیاری از بیماری های عفونی، برخی افراد به سرعت بهبود می یابند در حالی که در برخی دیگر عفونت ویروسی در بدن باقی می ماند. در کل، افرادی که علائم قابل توجهی مانند سرفه و یا عطسه دارند، هنگام بیرون رفتن از منزل باید توصیه های لازم را رعایت کنند.

حتی افراد بهبود یافته نیز باید هنگام خارج شدن از منزل، توصیه های لازم را در نظر داشته باشند.

آنتی بادی ها

با این که گزارش هایی در خصوص ابتلای مجدد افراد به کووید ۱۹ وجود دارد، متخصصین معتقدند که این احتمال وجود دارد که اگر شما با بیماری آلوده شوید، بدن تان برای مدت زمان طولانی تری ایمن خواهد شد.
اما دانشمندان هنوز نمی دانند که آنتی بادی کووید ۱۹ برای چه مدت در بدن فردی که مبتلا شده است، باقی می ماند.
زمانی که شما با ویروسی آلوده می شوید، سیستم ایمنی بدن تان واکنش نشان می دهد. بدن پروتئین هایی را تولید می کند که آنتی بادی نام دارند و با ویروس به مقابله می کنند. در چنین شرایطی، شما بیشتر مستعد بیماری های ویروسی خواهید شد، چرا که ویروس نمی تواند به تنهایی در بدن تکثیر شود.
آنتی بادی های ویروس های مختلف، ماندگاری های متفاوتی دارند. اما مدت زمان ماندگاری ویروس کووید مشخص نیست و ممکن است یک سال باقی بماند.

اقدامات احتیاطی هم چنان باید رعایت گردد

متخصصین معتقدند حتی افراد بهبود یافته از کووید ۱۹ باید در منزل بمانند. حتی ملاقات بیمار در منزل نیز باید با احتیاط باشد. زمانی که افراد برای مدت زمان طولانی در تماس نزدیک با یکدیگر هستند، به خصوص در محیط های بسته، ویروس به راحتی منتقل می شود.

توصیه می شود هنگام برقراری ارتباط با افراد، فاصله دو متری حتی با افرادی که ماسک می زنند، رعایت شود.
از بغل کردن و یا استفاده مشترک از وسایل یکدیگر نیز باید خودداری شود.
متاسفانه به دلیل عدم رعایت توصیه های گفته شده، تعداد افراد مبتلا به کووید ۱۹ رو به افزایش می باشد. افراد باید فاصله اجتماعی را رعایت و از ماسک استفاده کنند. این ایمن ترین و صحیح ترین اقدامی است که باید رعایت گردد.

Source: https://www.healthline.com/health-news/when-is-it-safe-to-be-around-someone-whos-recovered-from-covid-19#How-to-navigate-the-recovery-period

لغو پاسخ دادن

سه × 5 =

Call Now Button