امروز : دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ ساعت : ۲۲:۲۳:۳۵

ابتلا بیشتر به بیماری کرونا با افزایش تراکم گرده گیاهان در هوای تنفسی

 ابتلا بیشتر به بیماری کرونا با افزایش تراکم گرده گیاهان در هوای تنفسی

 • به نظر می رسد ارتباطی بین غلظت بالای گرده های موجود در هوا و میزان بالای عفونت با SARS-CoV-2 که ویروسی است که باعث ایجاد COVID-19 می شود، وجود دارد. یک مدل رایانه ای جدید نشان می دهد که گرده درخت می تواند انتقال ویروس را در یک جمعیت در فضای خارج از خانه، تسهیل کند.به طور کلی افزایش غلظت گرده های هوا می تواند ابتلا به ویروس کرونا را افزایش دهد.
 • این مدل فرض می کند که ویروس می تواند بر دانه های گرده سوار شود ، گرچه در حال حاضر هیچ مدرک مستقیمی مبنی بر وقوع این امر وجود ندارد.
 • یک توضیح جایگزین برای ارتباط بین سطح گرده و COVID-19 این است که واکنش های ایمنی در برابر گرده باعث می شود افراد مستعد مبتلا شوند.

ابتلا به ویروس کرونا به علت افزایش گرده های موجود در هوا

دو فیزیکدان ادعا کرده اند که محدودیت های فاصله فیزیکی برای جلوگیری از گسترش COVID-19 ممکن است برای افرادی که در خارج از منزل نزدیک منابع اصلی گرده مانند درختان و علف ها ایستاده اند، ناکافی باشد. محققان دانشگاه نیکوزیا در قبرس گسترش گرده از درخت بید را توسط جمعیتی از مردم که هر یک حداقل با ۲ متر فاصله از یکدیگر ایستاده اند ، با سرعت باد ۴ کیلومتر در ساعت مدل سازی کردند.

این مدل حرکت ۱۰،۰۰۰ دانه گرده را از طریق گروههای ۱۱ یا ۹۷ نفری در حدود ۲۰ متری درخت شبیه سازی کرد.

بر اساس یافته های دانشمندان، جمعیت بیشتر مردم موقتاً جریان هوا و گرده های آن را به دام می اندازند. این امر می تواند باعث افزایش تماس احتمالی بین دانه های گرده و قطرات ریز بزاق تولید شده هنگام صحبت ، سرفه و غیره شود.

با فرض اینکه ویروس می تواند بر دانه های گرده سوار شود، نتایج نشان می دهد که گرده می تواند ویروس را از یک نفر به افراد دیگر منتقل کند.

اين مطالعه توسط Talib Dbouk, Ph.D., و Dimitris Drikakis, Ph.D., f ، از موسسه تحقيقات دفاع و امنيت دانشگاه ، صورت گرفت كه در مجله مکانیک سیالات منتشر شده است.

 

ذرات سبک تر و خشک تر

محققان خاطرنشان کردند که قطرات بزاق نسبتاً سنگین هستند و به سرعت تبخیر می شوند، در حالی که دانه های گرده حاوی آب کمی هستند، سبک تر هستند و می توانند ده ها کیلومتر مسافت را طی کنند.

پروفسور دریکاکیس به اخبار پزشکی امروز گفت: “مردم باید از تجمعات نزدیک به برخی از انواع گیاهان یا درختان که در آزاد سازی دانه های گرده در یک فصل گرده افشانی بسیار فعال هستند ، خودداری کنند.”وی افزود: “مردم باید از خطرات انتقال هوا توسط قطرات بزاق داخل و خارج و خطرات ناشی از دانه های گرده موجود در هوا در فضای باز آگاه باشند.”

همچنین گفت که فاصله فیزیکی ایمن برای به حداقل رساندن انتقال توسط گرده با توجه به شرایط محیطی متفاوت خواهد بود.دانشمندان پس از مشاهده همبستگی بین غلظت بالای هوای بلوط بید و گرده بید سفید در ایالات متحده در مارس – می ۲۰۲۰ و میزان آلودگی به SARS-CoV-2 ، مطالعه خود را انجام دادند.

تحقیقات دیگر، سطح گرده ها را با انتقال SARS-CoV-2 مرتبط دانسته است. مطالعه ای که در مارس ۲۰۲۱ منتشر شد نشان داد كه غلظت گرده های موجود در هوا در ۳۱ كشور جهان ، ۴۴٪ از تغییرات نرخ عفونت SARS-CoV-2 را تشکیل می دهد.

با این حال، هنگامی که دانشمندان در لایپزیگ آلمان، گرده های نمونه های هوای محلی را تجزیه و تحلیل کردند و آزمایشات آزمایشگاهی را بر روی گرده های تصفیه شده انجام دادند، هیچ مدرکی دال بر اینکه گرده می تواند SARS-CoV-2 را حمل یا منتقل کند، پیدا نکردند.سوزان دانکر، دکترای مرکز تحقیقات محیطی هلمهولتز در لایپزیگ  که هدایت این تحقیق را بر عهده داشت، گفت که آنها قادر نیستند که کاملاً احتمال انتقال گرده ها به SARS-CoV-2 را رد کنند. وی به MNT گفت كه به دلایل عملی و ایمنی ، گرده و ویروس را به جای هوا در مایع انكوبه می كنند. همچنین وی گفت: ” در واقعیت ، اتصال در هوا رخ می دهد و نه در سیستم سیال. ما فقط می توانیم نشان دهیم كه هر دو در هنگام معلق بودن در یک سوسپانسیون ” اتصال پایدار ” ایجاد نمی كنند.”

مقاله آنها اشاره می کند که اثرات الکترواستاتیک در هوا می تواند بر اتصال بین ویروس و دانه های گرده تأثیر بگذارد.

طبق نوشته ها : “چنین تأثیراتی ممکن است در مطالعات آینده مورد توجه باشد.”

 

اثرات گرده های موجود در هوا بر ایمنی بدن

دکتر دبوک و پروفسور دریکاکیس در مقاله خود به یک منبع معتبر استناد کردند که نشان می دهد گرده می تواند ویروس های RNA را حمل کند.  SARS-CoV-2  یک ویروس RNA است.با این حال، این مطالعه به جای گرده درختان یا چمن های پراکنده در باد، از گرد و غبار جمع آوری شده از گل توسط زنبورهای عسل و ذخیره شده در کندوی آنها تجزیه و تحلیل کرد. ممکن است یک توضیح جایگزین برای ارتباط مشاهده شده بین غلظت گرده موجود در هوا و میزان آلودگی SARS-CoV-2  وجود داشته باشد.

مطالعه پیشنهاد می دهد که گرده گل می تواند تولید مولکول های ضد ویروسی در دستگاه تنفسی فرد را کاهش دهد ، که به نوبه خود حساسیت به عفونت های ویروسی را افزایش می دهد. برای از بین بردن رابطه بین گرده و SARS-CoV-2 ، تحقیقات بیشتری لازم است.

آلرژی

آلرژی به گرده

گرده برای رشد گیاه حیاتی است. اما می تواند علائم ناخوشایندی را برای افراد مبتلا به آلرژی گرده ایجاد کند. در فصول رشد، گرده از طریق هوا پخش می شود و گیاهان را بارور می کند. هنگامی که افراد مبتلا به آلرژی در این گرده تنفس می کنند، بدن آنها گرده را به عنوان یک تهدید تشخیص می دهد، که باعث واکنش آلرژیک می شود.

در این مقاله با علائم آلرژی گرده مانند عطسه ، خارش و آبریزش چشم آشنا شوید. ما همچنین برخی از گزینه های درمانی و درمان های خانگی را بررسی می کنیم که ممکن موثر واقع شوند.به طور کلی این نکته را در نظر داشته باشید که علائم آلرژی اگرچه شبیه به علائم کرونا می باشند اما این دو بیماری با یکدیگر متفاوت هستند.

علائم آلرژی به گرده

آلرژی گرده باعث می شود فرد چندین مورد ازعلائم زیر را تجربه کند:

 •  خارش یا آبریزش چشم
 •  خارش گلو
 •  آبریزش بینی
 • عطسه کردن
 •  گرفتگی بینی
 •  خس خس

همچنین ممکن است حساسیت به گرده علائم آسم موجود در برخی از افراد مبتلا به آسم را بدتر کند، که می تواند شامل خس خس و سرفه باشد. وقتی فردی گرده را تنفس کند، گرده پروتئین های محلول در آب را بر روی پوشش تنفسی آزاد می کند. این پروتئین ها معمولاً بی ضرر هستند، اما گاهی اوقات بدن فرد به اشتباه آنها را به عنوان مواد مضر تشخیص می دهد.

بدن با ساخت و ترشح موادی که به عنوان آنتی بادی IgE شناخته می شوند، نسبت به این تهدید واکنش نشان می دهد.این آنتی بادی های IgE به سلولهای ماست سل که در بدن هیستامین آزاد می کنند متصل می شوند.بهتر است بدانید  که هیستامین ماده اصلی مسئول علائم آلرژی گرده است.

انواع آلرژی

انواع مختلف آلرژی 

انواع مختلفی از گرده وجود دارد، به همین دلیل است که علائم آلرژی یک فرد ممکن است هنگام گلدهی درختان ناخوشایند باشد و شخص دیگری ممکن است علائمی داشته باشد که هنگام رویش علفها بدتر شود.

افراد ممکن است به انواع گرده زیر حساسیت داشته باشند:

 • علفها
 • درختان. مانند توس ، سرو و بلوط
 • علف های هرز ، مانند گیاهان گل محمدی ، مریم گلی یا گل مینا

طبق بنیاد آسم و آلرژی در آمریکا، چمنزارها شایع ترین آلرژی گرده هستند. اگر شخصی نداند به كدام گرده حساسیت دارد می تواند به پزشك متخصص آلرژی مراجعه كند. به این متخصصان آلرژی ایمونولوژیست گفته می شود. متخصصان آلرژی و ایمونولوژی می توانند برای تعیین حساسیت افراد به انواع گرده ها آزمایشاتی را انجام دهند. این اطلاعات مفید است زیرا همه گیاهان در فصول مختلف سال رشد می کند. دانستن اینکه فرد به کدام نوع گرده حساسیت دارد می تواند به آنها در انتخاب زمان شروع مصرف دارو کمک کند. همچنین فرد می تواند در آن زمان از بیرون رفتن خودداری کند.

برخی از افرادی که به گرده حساسیت دارند،  به بعضی از مواد غذایی نیز حساسیت نیز دارند. به عنوان مثال، افرادی که به گرده درخت توس حساسیت دارند، ممکن است به سیب خام یا فندق نیز حساسیت داشته باشند. به این دلیل که گرده درختان توس به پروتئین های موجود در این غذاها شباهت دارد. فرد باید با متخصص آلرژی خود درمورد اینکه چگونه آلرژی گرده بر آنچه می خورد تأثیر بگذارد مشورت کند.

درمان آلرژی به گرده 

درمان های پزشکی، درمان های خانگی و تغییر در برخی از عادت های زندگی می تواند به کاهش علائم آلرژی گرده کمک کند.

درمان آلرژی گرده شامل موارد زیر است:

 1.  داروهای آنتی هیستامین بدون نسخه، مانند ستیریزین (Zyrtec) یا لوراتادین (Claritin) . چند هفته قبل از شروع فصل آلرژی فرد باید مصرف این داروها را شروع کند.
 2. قرص ایمنی درمانی برای حساسیت زدایی از بدن در برابر گرده گل.
 3.  اسپری های بینی که برای تسکین خارش و احتقان طراحی شده اند. که شامل ضد احتقان هایی است که فقط یک درمان کوتاه مدت برای تورم است.
 4.  اسپری های کورتیکواستروئید بینی در کاهش التهاب و علائم مربوط به آن در مجاری بینی موثر هستند.

بیشتر درمان ها فقط به کاهش علائم آلرژی کمک می کنند ، اما نمی توانند آنها را درمان کنند. ایمنی درمانی ممکن است برای مدیریت آلرژی طولانی مدت مفید باشد اما انجام آن ممکن است چندین سال طول بکشد.

 

درمانهای خانگی آلرژی

درمان های خانگی و اقدامات پیشگیرانه متنوعی وجود دارد که فرد می تواند برای کاهش علائم آلرژی خود انجام دهد. نمونه هایی از این موارد عبارتند از:

▪ وقتی تعداد گرده زیاد است، پنجره ها را بسته نگه دارید.

▪ استفاده از فیلترهای ویژه HEPA در منافذ تهویه هوای مرکزی ممکن است به جلوگیری از عبور گرده از سیستم هوا کمک کند.

▪ تعویض لباس هر بار پس از ورود و خروج به منزل.

▪ دوش گرفتن هر شب قبل از خواب برای از بین بردن تجمع گرده گل از پوست و مو.

▪شستن ملافه ها در آب گرم و صابون حداقل یک بار در هفته.

داروهای خانگی زیادی برای آلرژی در دسترس است ، اما تحقیقات هنوز اثبات نکرده اند که آنها موثر هستند.

یک نمونه از درمان های خانگی، خوردن عسل محلی یا خام است. برخی از متخصصان مواد غذایی طبیعی معتقدند که خوردن عسل محلی می تواند به همان روشی که دارو های آلرژی انجام می دهد ، به کاهش آلرژی گرده نیز کمک کند. با این حال، کالج آلرژی، آسم و ایمونولوژی آمریکا هیچ تحقیقی برای تأیید اینکه مصرف عسل محلی به کاهش علائم آلرژی کمک می کند ، انجام نداده است.

سایر درمان های خانگی که می توانند به مبارزه با آلرژی گرده کمک کنند عبارتند از:

– نوشیدن چای های گیاهی ساخته شده با گینگکو ، شیر خار ، شبدر قرمز ، گزنه یا بومادران. این داروهای گیاهی اثرات ضد التهابی دارند که ممکن است علائم آلرژی را کاهش دهد.

– از آب گرم و نمک ، برای شستشوی مجاری بینی استفاده کنید.

– مصرف کپسول های گیاهی ، مانند Allium cepa یا Euphrasia.

درمان های خانگی فوق از نظر علمی اثبات نشده اند ، اما شواهد حکایتی نشان می دهد که ممکن است به بعضی از افراد کمک کند.

کرونا دلتا ویروس

  کدام واکسن ها در برابر نوع دلتا  کرونا موثر هستند

دانشمندان در حال بررسی چگونگی عملکرد واکسن های COVID-19 در برابر نوع دلتا SARS-CoV-2 هستند. ما در مورد آخرین یافته ها بحث می کنیم.

کلیه داده ها و آمارها بر اساس داده های موجود در دسترس عموم در زمان انتشار است. برخی از اطلاعات ممکن است قدیمی باشد برای اطلاع از جدیدترین اطلاعات در مورد بیماری همه گیر COVID-19 ، از مرکز ویروس کرونا دیدن کرده و صفحه به روزرسانی های ما را دنبال کنید.

نوع دلتا  SARS-CoV-2  ، که برای اولین بار در هند شناسایی شد، اکنون نوع غالب ویروس درانگلستان است. در ایالات متحده ، حداقل ۱۰٪ موارد جدید از این نوع است.

داده های انگلیس نشان می دهد که عفونت های جدید SARS-CoV-2 طی ۷ روز گذشته ۳۱٪ افزایش یافته است. علاوه بر این ، یک تجزیه و تحلیل از بهداشت عمومی انگلستان (PHE) نشان می دهد که نوع دلتا نسبت به نسخه قبلی قابل انتقال تر است و احتمال دارد که منجر به بستری در بیمارستان شود.

با این حال داده های اخیر نشان می دهد که واکسن ها در جلوگیری از COVID-19 شدید ناشی از نوع دلتا که نیاز به درمان در بیمارستان دارد ، موثر هستند. در این مقاله، ما تحقیقات به روز در مورد چگونگی عملکرد واکسن COVID-19 در برابر نوع دلتا را ارائه می دهیم.

 

سطح بسیار بالایی از محافظت در برابر بستری شدن در بیمارستان

بررسی های اخیر از PHE نشان می دهد که افراد مبتلا به نوع دلتا نیاز به درمان در بیمارستان دارند. این گزارش محافظت از نیاز به درمان در بیمارستان را برای COVID-19 را در ۷۱٪ پس از یک دوز و در ۹۲٪ پس از دو دوز واکسن Oxford-AstraZeneca قرار داده است. واکسن Pfizer در جلوگیری از بستری شدن در بیمارستان۹۴٪  بعد از اولین دوز و ۹۶٪ بعد از دو دوز موثر بود. در هند، واکسن Oxford-AstraZeneca COVID-19 دارای نام Covishield است.

این گزارش که هنوز مورد بررسی همگانی قرار نگرفته است، درصد ها را در حد محافظت در برابر نوع آلفا یا B.1.1.7 که دانشمندان برای اولین بار در انگلستان شناسایی کردند، قرار می دهد.

محققان نوشته اند: “این یافته ها حاکی از سطح بالایی از محافظت در برابر بستری شدن در بیمارستان با نوع دلتا با یک یا دو دوز واکسن است.”

این گزارش پس از یک گزارش قبلی که نشان می دهد واکسن های COVID-19 در صورتی که تنها دوز اول واکسن های Pfizer-BioNTech یا Oxford-AstraZeneca را دریافت کرده بودند، در محافظت از افراد در برابر COVID-19 موثر نبوده است.

با این حال ، در تجزیه و تحلیل که هنوز تحت بررسی همسالان قرار نگرفته است ، محققان بدون توجه به شدت ، هر علائمی از COVID-19 را بررسی کردند.

واکسن کرونا

واکسن Moderna

در یک مطالعه جدید ، دانشمندان از واکسن کرونا Moderna دریافتند که آنتی بادی های داوطلبان آزمایش بالینی واکسینه شده می توانند به طور موثری ویروس مدل حامل پروتئین سنبله SARS-CoV-2 را با جهش های مختلف دلتا خنثی کنند. طبق بررسی های این تیم سرم هشتم داوطلبان آزمایشی که واکسن Moderna COVID-19 را دریافت کرده اند ، می توانند ویروس مدل یا شبه ویروس را خنثی کند.

محققان تعدادی از این شبه ویروس ها را برای نشان دادن نوع دلتا ایجاد کردند. از جمله نوع آلفا ، اولین بار در انگلستان مشخص شد و نوع بتا ، که اولین بار در آفریقای جنوبی شناسایی شد.

در حالی که توانایی خنثی سازی نوع دلتا در مقایسه با نوع آلفا و نوع قبلی غالب کمتر بود ، نویسندگان این مطالعه می گویند که همه انواع “در معرض خنثی سازی آنتی بادی های تولید شده در پاسخ به واکسن Moderna هستند”.

 

 کوواکسین

هیچ اطلاعاتی در مورد نحوه واکسیناسیون سایر واکسنهای COVID-19 در برابر نوع دلتا در این مرحله وجود ندارد. یک مطالعه تحقیقاتی کوچک از دانشمندان شورای تحقیقات پزشکی هند و Bharat Biotech International ، که به طور مشترک واکسن Covaxin COVID-19 را تولید کرده است ، در مورد اثربخشی آن در برابر نوع دلتا گزارش می دهد.

محققان دریافتند که آنتی بادی های افراد واکسینه شده در یک مطالعه آزمایشگاهی در خنثی سازی نوع ویروس به اندازه کافی موثر نیستند. با وجود این ، آنها نوشتند که “پتانسیل خنثی سازی واکسن کاملاً ثابت شده است”. و این را به روش کار واکسن نسبت می دهند.

کوواکسین از کل ویروس SARS-CoV-2 ساخته شده است ، که برای جلوگیری از تکثیر تغییرات شیمیایی در ان ایجاد شده است.هنگامی که شخصی واکسن دریافت می کند، می تواند آنتی بادی های بسیاری برای قسمت های مختلف ویروس را ایجاد کند. اگر یک قسمت جهش ایجاد کند تا یک نوع جدید ایجاد شود ، مانند نوع دلتا ، آنتی بادی های سایر قسمت های ویروس هنوز باید قدرت محافظت کافی داشته باشند.

با این حال ، مطالعه کوتاه بود و تحقیقات بیشتر برای بررسی میزان موثر بودن واکسن Covaxin COVID-19 در زندگی واقعی در جلوگیری از COVID-19 شدید از نوع دلتا ضروری است.

 

Sputnik V و CoronaVac

سازندگان واکسن روسی Sputnik V COVID-19 اخیراً در توییتر اعلام کردند که تأثیر واکسن آنها در برابر نوع دلتا بیشتر از سایر واکسن ها است. آنها اضافه كردند كه داده ها را در یك ژورنال بین المللی مورد ارزیابی قرار داده اند. این شرکت همچنین گفت كه به زودی شات تقویت كننده ای را ارائه می دهد كه به طور خاص برای كار در برابر نوع دلتا طراحی شده است.

تا زمانی که داده ها به صورت عمومی در دسترس نباشد ، ارزیابی صحت این گفته ها در مورد واکسن Sputnik V  امکان پذیر نیست. همچنین اطلاعات کمی در مورد میزان تأثیر واکسن Sinovac COVID-19 (CoronaVac) در برابر نوع دلتا در دسترس است. اخیرا یک خبر رویترز گزارش داده است که بیش از ۳۵۰ پزشک و کارمند پزشکی در اندونزی با دریافت CoronaVac ، COVID-19 را توسعه داده اند.

بر اساس این گزارش ، “بسیاری از کارگران در خانه بدون هیچ علائمی بودند و خود را منزوی می کردند ،” Badai Ismoyo رئیس دفتر بهداشت در منطقه کودوس در مرکز جاوه گفت : ” ده ها نفر با تب های بالا و افت میزان اشباع اکسیژن در بیمارستان بودند. ”

در این منطقه تعداد زیادی از عفونت ها مشاهده می شود که به عقیده کارشناسان بیشتر به دلیل وجود نوع دلتا است. با توجه به گزارش رویترز ، روشن است که تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود CoronaVac دقیقاً چگونه می تواند از COVID-19 شدید محافظت کند.

ویروس کرونا

 ویروس کرونا چیست؟

ویروس های کرونا خانواده ای از ویروس ها هستند که باعث ایجاد عفونت در انسان و حیوانات می شوند. این نوع جدید، سندرم حاد تنفسی حاد کرونا ویروس ۲ (SARS-CoV-2)، به سرعت در سراسر جهان گسترش یافته است.

نوع SARS-CoV-2 باعث بیماری ویروس کرونا می شود. این بیماری علائم خفیف از جمله سرفه ، تب و تنگی نفس  را در بیشتر افرادی که به آن مبتلا می شوند ایجاد می کند. با این حال ، برخی موارد می تواند منجر به بیماری شدید شود.

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO) ، تقریباً ۸۰٪ کسانی که به ویروس مبتلا می شوند ، نیازی به درمان تخصصی ندارند و خود به خود بهبود می یابند. با این حال از هر ۶ نفر ۱ نفر می تواند به شدت بیمار شود.

ویروس کرونا چگونه منتشر می شود؟

ویروس جدید کرونا از طریق تماس فرد به فرد گسترش می یابد. بسیار مسری است. هرکسی که به آن مبتلا باشد باید در خانه بماند و از تماس با مردم خودداری کند.

 این ویروس چگونه گسترش می یابد؟

ویروس کرونا در نتیجه تماس با افرادی که به SARS-CoV-2 مبتلا شده اند ، گسترش می یابد.

نیازی نیست این تماس جسمی باشد. به عنوان مثال ، می توان این بیماری را از ۶ فوتی شخصی که به آن مبتلا است ، گرفت.افراد مبتلا به COVID-19 با سرفه یا تنفس می توانند قطرات ریز حاوی ویروس را به دیگران منتقل کنند. این قطرات می توانند وارد بینی یا دهان شوند و باعث ایجاد عفونت شوند.

آیا  ویروس کرونا به راحتی گسترش می یابد؟

سهولت انتشار ویروس به عوامل مختلفی بستگی دارد ، از جمله خود ویروس و اینکه آیا افراد می توانند ویروس را قبل از شیوع در خود داشته باشند یا خیر.

طبق منبع معتبر مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) ، به نظر می رسد SARS-CoV-2 به راحتی در حال انتشار است. در واقع ، اکنون در بیشتر جامعه در حال گسترش است. این بدان معناست که افراد در مناطق خاص به این عفونت مبتلا هستند و ممکن است از نحوه و محل آن اطلاع نداشته باشند.

 

انتقال انسان به انسان در ویروس کرونا

طبق تحقیقاتCDC ، ویروس به طور معمول از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. وقتی فرد عطسه می کند ، سرفه می کند یا صحبت می کند ، می تواند ویروس را از طریق قطره های تنفسی به هر کسی در فاصله ۶ فوت منتقل کند. قطره ها می توانند با فرود آمدن روی بینی یا دهان و ورود از طریق ریه ها به بدن وارد شوند. همچنین ممکن است با لمس سطحی که ویروس در آن وجود دارد و سپس لمس چشم ، بینی یا دهان منتقل شود.

آیا  ویروس کرونا توسط مایعات مختلف بدن منتقل می شود؟

این ویروس می تواند در مایعات مختلف بدن وجود داشته باشد ، اگرچه محققان در حال حاضر نمی دانند که در این مایعات عفونی است یا خیر. CDC  از یک منبع معتبر نقل می کند که دانشمندان SARS-CoV-2 RNA را در خون و مدفوع کشف کرده اند و یک مطالعه ویروس را در نمونه های دهانی ، نمونه های مقعدی و خون پیدا کرده است.

منبع معتبر سازمان غذا و دارو (FDA) نیز وجود ویروس را در مدفوع افراد حامل عفونت تأیید کرده است. آنها توصیه می کنند که ممکن است ویروس از طریق تماس با یک نمونه مدفوع آلوده گسترش یابد.به طور مشابه منبع معتبر نشان می دهد که انتقال مدفوع از راه دهان ممکن است راه احتمالی عفونت باشد.

انتقال بین انسان و حیوان در ویروس کرونا

گرچه حیوانات می توانند ویروس کرونا داشته باشند، اما هیچ منبع معتبری وجود ندارد که نشان دهد حیوان خانگی می تواند ویروس را به انسان منتقل کند. طبق منبع CDCTrusted ، این نوع جدید ویروس احتمالاً از خفاش ها سرچشمه گرفته است.

همچنین بین ویروس و پانگولین ارتباطی وجود دارد. طبق مقاله ای در ژورنال BMC Medicine ، محققان ویروسی را در پانگلین ها پیدا کرده اند ، که ۹۹٪ شبیه ویروس کرونا است و یک دامنه اتصال گیرنده یکسان با ویروس SARS-CoV-2 دارد.

با این حال، محققان رابطه بین پانگولین و SARS-CoV-2 را تأیید نکرده اند و به دلیل نادر بودن آن ، احتمالاً پستانداران دیگری نیز در این امر دخیل هستند. در حال حاضر متخصصان توصیه کردند ، از تماس مستقیم با حیوانات هنگام بازدید از بازارهای حیوانات زنده و اتخاذ روشهای ایمنی غذایی مناسب هنگام دست زدن به گوشت ، شیر و اعضای حیوانات ، خودداری کنید.

افرادی که علائم COVID-19 دارند ، می توانند بیماری را با سهولت بیشتری گسترش دهند. با این حال ، کسانی که به ویروس مبتلا شده اند اما هنوز علائمی را تجربه نکرده اند ممکن است هنوز مبتلا باشند.

طبق تحقیقات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری اروپا ، در حدود ۴۸-۶۲٪ موارد ابتلا در مرحله پیش از علائم بیماری منتقل شده اند.

همچنین ، کسانی که از COVID-19 بهبود یافته اند ، باید برای احتیاط تا چند روز از تماس با مردم خودداری کنند.

آیا ماسک در برابر بیماری کرونا موثر است؟

طبق WHO ، ماسک ها از سرایت بیماری به دیگران جلوگیری می کنند. CDC  به همه افراد توصیه می کند در مکانهای عمومی که حفظ فاصله ۶ فوتی از دیگران سخت است ، از ماسک صورت پارچه ای استفاده کنند. این امر به کاهش سرعت اننتقال ویروس در افراد بدون علامت و کسانی که نمی دانند به ویروس مبتلا شده اند کمک می کند.

افراد همانطور که به رعایت فاصله اجتماعی ادامه می دهند ، باید ماسک بزنند. دستورالعمل ساخت ماسک در خانه در اینجا موجود است .

آیا اشیا و سطوح کرونا را منتقل می کنند؟

مشخص نیست که ویروس تا چه مدت می تواند روی سطوح و اشیاء دیگر زنده بماند. عواملی که ممکن است روی زنده ماندن ویروس در سطح تأثیر بگذارد شامل نوع سطح ، رطوبت و دمای محیط است. WHO  پیشنهاد می کند که ویروس می تواند چندین ساعت تا چند روز روی سطوح زنده بماند. با این حال ، احتمال ابتلای کسی از طریق بسته ای که از پست رسیده است، پایین می باشد.

مهم است که چند بار در روز تمام سطوح را با استفاده از الکل کاملا تمیز کنید. همچنین باید از دست زدن به صورتتان خودداری کند.

ابتلا به کرونا

درمان کرونا

در حال حاضر هیچ درمانی برای COVID-19 وجود ندارد. گزینه های درمان بر روی تسکین علائم تمرکز دارند. افرادی که به ابتلای خود به COVID-19 شک دارند ، باید برای مشاوره با یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی تماس بگیرند و از خود درمانی خودداری کنند. هر کسی با علائم خفیف باید در خانه بماند و با پزشک تماس بگیرد. افرادی که علائم شدید دارند ، باید با اورژانس تماس بگیرند. هر فرد مبتلا به COVID-19 باید در خانه بماند مگر اینکه پزشک خلاف آن را توصیه کند.

گزینه های درمانی ممکن است شامل داروهای ضد تب برای کاهش تب باشد. اگر فردی مورد شدید COVID-19 داشته باشد ، پزشک ممکن است با استفاده از اکسیژن درمانی شرایط تنفسی را کنترل کند.

دوران بعد از بهبودی کرونا چه باید کرد

با توجه به گفته های CDC ، اگر شخصی قبلا  COVID-19 داشته است ، زمانی می تواند از قرنطینه انفرادی بیرو بیاید که :

 •  ۷۲  ساعت بدون تب و بدون استفاده از داروهای ضد تب گذرانده باشد.
 •  علائم دیگر بهبود یافته باشد.
 •  حداقل ۷ روز از ظهور علائم گذشته باشد.
 •  دو تست منفی پشت سر هم و با فاصله ۲۴ ساعت دریافت کرده باشد.

چگونه می توان از انتقال کرونا جلوگیری کرد

افرادی که COVID-19 ندارند باید از تماس مستقیم با هر کسی که به آن مبتلا است ، خودداری کنند. این امر هم در تماس فیزیکی و هم غیر فیزیکی اعمال می شود. فرد باید سعی کند حداقل ۶ فوت از شخص مبتلا فاصله داشته باشد. شستن منظم دست ها در طول روز نیز مهم است. از آب و صابون کافی استفاده کنید و در هر دفعه حداقل ۲۰ ثانیه بشویید. دست ها را بلافاصله پس از قرار گرفتن در مکان عمومی بشویید و از دست زدن به صورت با دست های شسته نشده خودداری کنید.

در مناطقی که میزان آلودگی زیاد است ، بهتر است از سفرهای غیر ضروری و اجتماعات گسترده خودداری کنید. ماندن در خانه و پرهیز از تماس مستقیم با مردم ممکن است ایمن ترین گزینه باشد.

هر کسی که COVID-19 داشته باشد ، باید تا زمانی که پزشک خلاف آن را توصیه کند در خانه بماند. هنگام حضور در اطراف افراد باید از ماسک استفاده کنند و هنگام سرفه یا عطسه مراقب باشند و بینی و دهان خود را بپوشانند.

همچنین تمیز نگه داشتن محیط اطراف با استفاده از مواد ضد عفونی کننده ایده خوبی می باشد.

علائم ویروس کرونا

خلاصه

ویروس کرونا جدید به راحتی در حال انتشار است. SARS-CoV-2 از طریق تماس فرد به فرد پخش می شود. در حال حاضر هیچ درمان و واکسنی برای COVID-19 در دسترس نیست. با این حال ، ممکن است با شستن مرتب دستها و جلوگیری از تماس مستقیم با افرادی که COVID-19 دارند ، سرعت گسترش آن کاهش یابد.

افرادی که علائم خفیف دارند باید در خانه بمانند و با پزشک تماس بگیرند. هرکسی با علائم شدید باید با خدمات اورژانس تماس بگیرد.

 

ویروس کرونا با آنفولانزا فرق دارد

COVID-19  و آنفولانزا می توانند علائم مشابهی ایجاد کنند. با این حال ، تفاوت های زیادی بین آنها وجود دارد. COVID-19 و آنفولانزا بیماری های تنفسی هستند که از فردی به فرد دیگر منتقل می شوند. در این مقاله در مورد تفاوت بین COVID-19 و آنفولانزا بحث خواهد شد.

 

 آیا علائم آنفولانزا با علائم کرونا تفاوت دارد

بین علائم آنفولانزا و COVID-19 تفاوت هایی وجود دارد.

افرادی که به آنفلوانزا مبتلا هستند معمولاً در طی ۱ تا ۴ روز علائم را تجربه می کنند. علائم COVID-19 می تواند بین ۱ تا ۱۴ روز ایجاد شود. با این حال ، طبق تحقیقات سال ۲۰۲۰ ، دوره متوسط ​​نهفتگی COVID-19 5.1  روز است. به عنوان یک نقطه تفاوت ، دوره نهفتگی برای سرماخوردگی ۱-۳ روز است.

علائم COVID-19 در کودکان و بزرگسالان مشابه است. با این حال ، طبق منبع معتبر مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) ، کودکان به طور معمول با تب و علائم خفیف و شبیه سرماخوردگی مانند آبریزش بینی و سرفه مواجه می شوند. در جدول زیر علائم COVID-19 ، آنفولانزا و سرماخوردگی بیان شده است.

شدت و مرگ و میر در آنفولانزا و کرونا

علائم COVID-19 و آنفلوانزا می تواند از خفیف تا شدید باشند. همچنین هر دو می توانند باعث ذات الریه شوند. با توجه به این نکته مهم است که سازمان بهداشت جهانی (WHO) علائم خفیف COVID-19 (به این معنی که شخص به بیمارستان بستری نخواهد شد) را طبقه بندی کرده است.

 •  سرفه کردن
 •  خستگی
 • از دست دادن اشتها
 • گلو درد
 • سردرد
 • CDC  همچنین موارد زیر را به عنوان علائم بالقوه ذکر کرده است:
 • به نفس نفس افتادن
 •  درد عضلانی
 • لرز
 •  از بین رفتن چشایی یا بویایی

طبق منبع WHO ، حدود ۱۵٪ موارد COVID-19 شدید و ۵٪ بحرانی است. افرادی که در شرایط بحرانی هستند برای تنفس به یک دستگاه تنفس نیاز دارند. احتمال عفونت شدید و بحرانی به COVID-19 بیشتر از آنفولانزا است.

همچنین COVID-19  کشنده تر است. طبق بررسی های WHO ، به نظر می رسد میزان مرگ و میر ناشی از COVID-19  از  آنفولانزا بیشتر باشد.

تحقیقات در مورد COVID-19  در مقایسه با آنفولانزا  هنوز در مراحل اولیه است. این برآوردها ممکن است با گذشت زمان تغییر کند.

انتقال آنفولانزا

هم SARS-CoV-2 و هم ویروس آنفولانزا می توانند از طریق تماس فرد به فرد منتقل شوند.

قطرات ریز حاوی ویروس ها می توانند از طریق بینی و دهان به فرد دیگری منتقل شوند.

این ویروس همچنین می تواند در سطح زندگی کند WHO مطمئن نیست که ویروس دقیقاً چه مدت می تواند زنده بماند ، اما ممکن است تا چند روز طول بکشد. طبق CDC ، افراد می توانند ویروس آنفولانزا را به افرادی منتقل کنند که تا۶ فوت دور هستند. طبق WHO ، افراد باید هنگام سرفه یا عطسه حداقل ۶ فوت از هر فرد دور باشند تا از انتقال عفونت SARS-CoV-2 جلوگیری کنند.

طبق WHO ، سرعت انتقال بین دو ویروس متفاوت است. علائم آنفولانزا زودتر ظاهر می شود و می توانند سریعتر از ویروس SARS-CoV-2 گسترش یابند. این سازمان همچنین نشان می دهد که افراد مبتلا به آنفلوانزا می توانند ویروس را قبل از بروز علائم انتقال دهند.

علاوه بر آن، در انتقال بین کودکان و بزرگسالان تفاوت هایی وجود دارد.

طبق WHO ، انتقال آنفولانزا از کودکان به بزرگسالان طبیعی است. با این حال ، بر اساس داده های اولیه ، به نظر می رسد که انتقال عفونت SARS-CoV-2 به کودکان از بزرگسالان بیشتر است. در کودکان احتمال بروز علائم کم است.

منبع CDC به افراد توصیه می کند که هر زمان که در محیط عمومی هستند ماسک پارچه ای بزنند. این به شما کمک می کند تا شیوع ویروس از افرادی که نمی دانند به آن مبتلا شده اند ، از جمله افرادی که بدون هیچ علائمی هستند ، کاهش یابد. مردم در حالی که به حفظ فاصله اجتماعی ادامه می دهند ، باید از ماسک پارچه ای استفاده کنند. توجه: بسیار مهم است که ماسک های جراحی و ماسک های تنفسی N95 برای کارکنان بهداشت و درمان اختصاص داده شود .

درمان آنفولانزا

از آنجا که بیماری آنفولانزا بسیار پیشتر از COVID-19 شیوع پیدا کرده است ، گزینه های درمانی بیشتری برای ان وجود دارد.

بیشتر افراد مبتلا به آنفولانزا به درمان پزشکی نیاز ندارند. اما یک پزشک ممکن است در برخی موارد داروهای ضد ویروسی تجویز کند ، که می تواند علائم را ۱-۲ روز کاهش دهد .این داروهای ضد ویروسی به بدن در مبارزه با ویروس کمک می کنند. آنها علائم را درمان می کنند و مدت زمان بیماری را کاهش می دهند.

در حال حاضر هیچ داروی ضد ویروسی برای درمان COVID-19 تأیید نشده است ، اگرچه دانشمندان در حال آزمایش روی داروها هستند. وقتی دانشمندان وقت بیشتری برای مطالعه بیماری داشته باشند ، احتمالاً داروهای ضد ویروسی برای درمان COVID-19 افزایش می یابد.

اگرچه در حال حاضر هیچ روش درمانی یا واکسینی برای COVID-19 تصویب نشده است ، اما روشهایی برای کمک به درمان علائم و عوارض احتمالی وجود دارد.

در موارد خفیف ، فرد باید در خانه بماند و فاصله اجتماعی را رعایت کند. ممکن است متخصصان بهداشت و درمان داروهای ضد تب را برای کاهش تب تجویز کنند.

برای موارد شدیدتر ، ممکن است برای درمان مشکلات تنفسی که ایجاد می شود ، فرد به دستگاه تنفسی به اکسیژن اضافی یا تهویه مکانیکی نیاز داشته باشد.

جلوگیری از آنفولانزا

موثرترین راه برای جلوگیری از آنفولانزا واکسیناسیون است.

بسیاری از انواع آنفلوانزا می توانند باعث عفونت شوند. شایع ترین انها بسته به فصل متفاوت است. در حال حاضر هیچ واکسنی برای عفونت SARS-CoV-2 در دسترس نیست. ویروس جدید است و تولید واکسن های ایمن به زمان نیاز دارد.

بهترین راه برای جلوگیری از شیوع ویروس SARS-CoV-2 شامل موارد زیر است:

 •  شستن مرتب دستان
 •   اجتناب از دست زدن به صورت
 • نگه داشتن حداقل فاصله ۶ فوت از هر کس هنگام عطسه و سرفه
 • پوشاندن دهان هنگام عطسه یا سرفه
 •  ماندن در خانه
 • در صورت امکان از خانه کار کنید
 • پرهیز از شلوغی و اجتماعات

 

COVID-19  و آنفولانزا عفونت های ویروسی هستند.

ویروس ها میکروب های کوچکی هستند که با حمله به سلول های زنده دیگر زنده می مانند. این سلول ها به سلول های میزبان ویروس تبدیل می شوند که در داخل آنها تکثیر می شود. سپس می توانند به سلولهای جدید در اطراف بدن سرایت کنند.

ویروس های کرونا ویروس خانواده ای هستند که باعث عفونت های تنفسی می شوند . SARS-CoV-2  منجر به COVID-19 می شود.

دو نوع ویروس وجود دارد که باعث ابتلا به دو نوع آنفلوانزای A و B می شوند. همچنین انواع مختلفی از آنفلوانزای A  وجود دارد.

 

خلاصه

COVID-19 و آنفولانزا علائم مشابهی دارند. علائم آنفلوانزا سریعتر رخ می دهد و می تواند تنوع بیشتری داشته باشد. اما COVID-19 به احتمال زیاد منجر به بیماری شدید یا مرگ می شود.

هر دو ویروس از طریق تماس فرد به فرد منتقل می شوند. آنفولانزا سریعتر گسترش می یابد و بیشتر کودکان را تحت تأثیر قرار می دهد.

از آنجا که آنفولانزا مدت زمان بیشتری وجود داشته است ، چندین درمان ضد ویروسی و واکسن موثر برای ان در دسترس است.

بهترین راه برای جلوگیری از COVID-19 رعایت  فاصله اجتماعی است که به معنای پرهیز از هرگونه ارتباط اجتماعی یا مسافرت غیر ضروری می باشد. رعایت بهداشت شخصی و خانگی و شستن منظم دست ها و تمیز نگه داشتن سطح و ظروف ضروری است.

 

لغو پاسخ دادن

16 − یک =









Call Now Button