امروز : سه شنبه ۹ آبان ۱۴۰۲ ساعت : ۱۸:۵۱:۵۳

ابتلا به ویروس کووید-۱۹ در زنان باردار

ابتلا به ویروس کووید-۱۹ در زنان باردار

 

به گزارشی از سایت آزمایشگاه پاستور  آزمایشگاه در اهواز 

عفونت ریه یا پنومونی ناشی از ویروس کووید-۱۹ بیماری بسیار عفونی است که شیوع آن رو به گسترش است و سازمان بهداشت جهانی، آن را به عنوان یک اورژانس جهانی بهداشت عمومی مطرح نموده است.

بیشتر مطالعات حاضردر مورد شیوع پنومونی ناشی از ویروس کووید-۱۹، به طور عمده بر روی افراد بزرگسال بوده است و اطلاعات کمی از زنان باردار مبتلا به کووید-۱۹ در دسترس است.

زنان باردار به دلیل سیستم ایمنی کنترل شده و مهاری و شرایط فیزیولوژیک بارداری، مستعد ابتلا به عفونت های تنفسی و پنومونی شدید هستند. شایان ذکر است شرایط فیزیولوژیک بدن این زنان منجر به حساس شدن آن ها به کاهش اکسیژن می شود.

باید خاطر نشان نمود، همه گیری آنفلوانزا در سال ۱۹۱۸ باعث مرگ و میر ۲٫۶ درصد افراد در کل جامعه شد، در حالی که این میزان در زنان باردار ۳۷ درصد بود.

همچنین در همه گیر ی سال ۲۰۰۹، زنان باردار در معرض خطر بیشتری از عوارض عفونت ویروس آنفلوانزا H1N1  قرار داشتند و بیش از چهار برابر جمعیت عمومی در بیمارستان پذیرش شدند.

مشخصات بالینی و توانایی انتقال ویروس کووید-۱۹ از مادر به جنین تاکنون ناشناخته باقی مانده است. در این خصوص سوالات زیادی مطرح است که باید مورد بررسی قرار گیرند. اینکه آیا زنان باردار مبتلا به پنومونی ناشی از کووید-۱۹ علائم مشخصی را نسبت به افراد غیر باردار نشان می دهند؟ آیا زنان بارداری که بیماری آن ها تایید شده است جان خود را از دست خواهند داد و یا زایمان زودرس خواهند داشت؟ انتقال ویروس کووید-۱۹ از مادر به جنین، آیا نوزاد و جنین را در معرض خطر قرار می دهد؟

در مطالعه ای که اخیرا انجام شده است، ویژگیهای بالینی کووید-۱۹ در بارداری و توانایی انتقال داخل رحمی عفونت کووید-۱۹ مورد ارزیابی قرار گرفته است. در این مطالعه نتایج آزمایشات و سی تی اسکن قفسه سینه در ۹ زن باردار بررسی شد و ابتلا به پنومونی و بیماری حاد تنفسی ناشی از کووید-۱۹ در زنان باردار با استفاده از روش مولکولی آزمایشگاهی واکنش زنجیره ای پلی مراز معکوس (RT PCR) تایید گردید. این بیماران  از ۲۰ ژانویه تا ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰ در بیمارستان ووهان چین بستری بودند.

مایع آمنیوتیک، خون بند ناف و نمونه سواب گلو نوزادان بلافاصله بعد از تولد و همچنین نمونه اولین شیردهی، از بیماران جمع آوری و به منظور بررسی انتقال عفونت ویروس کووید-۱۹با روش RT PCR مورد ارزیابی قرار گرفت.

در این مطالعه همه زنان در سه ماهه سوم قرار داشتند و به دلیل عدم اطمینان از خطر انتقال عفونت ویروس کووید-۱۹ از طریق زایمان واژینال از مادر به نوزاد، تحت عمل سزارین قرار گرفتند. ۴ نفر زایمان زودرس داشتند. البته این زایمان زودرس ارتباطی با ابتلا به پنومونی ناشی از کووید-۱۹ نداشت. همه بیماران سابقه درمعرض بودن با ویروس کووید-۱۹ را داشتند و سن آنها بین ۲۶ تا ۴۰ سال بود. هیچکدام از بیماران  سابقه بیماری های زمینه ای مانند بیماریهای  دیابت ، فشار خون بالا یا بیماری قلبی- عروقی را نداشتند.

علائم شایع در شروع بیماری پنومونی ناشی از کووید-۱۹ در زنان باردار شامل تب و سرفه و همچنین علائم کمتر شایع مانند درد عضلانی، ضعف، گلو درد، اسهال و تنگی نفس بودند. همچنین علائم آزمایشگاهی در بعضی از این بیماران، شامل لنفوپنی  (کاهش سلول های لنفوسیت؛ تعداد لنفوسیت های کمتر از  ۱·۰ × ۱۰⁹ سلول در لیتر ) ، افزایش غلظت پروتئین واکنشگر فاز حاد (CRP) (بیش از ۱۰ میلی گرم در لیتر) و افزایش میزان آنزیم های کبدی؛ آلانین آمینوترانسفراز (ALT) و آسپارتات آمینوترانسفراز (AST) می باشد.

درهیچ یک از بیماران مبتلا به  کووید- ۱۹ ، پنومونی شدید ناشی از این ویروس اتفاق نیافتاد و همگی زنده ماندند. هيچگونه اختلالی در تنفس نوزادان مشاهده نشد.

نتیجه آزمایش بررسی وجود ویروس کووید-۱۹ در نمونه مایع آمنیوتیک، خون بند ناف، سواب گلو در نوزادان و نمونه شیر مادر از شش بیمار منفی گزارش شد. تفسیر خصوصیات بالینی پنومونی ناشی از کووید-۱۹ در زنان باردار مشابه بیماران بالغ غیر باردار که مبتلا به پنومونی ناشی از کووید-۱۹ بود.

نتایج مطالعه بر روی این گروه کوچک  نشان می دهد؛ در حال حاضر هیچ مدرکی در مورد عفونت داخل رحمی ناشی از انتقال ویروس کووید-۱۹ از مادر به جنین در زنانی که در اواخر دوره بارداری دچار پنومونی ناشی از کووید-۱۹ می شوند، وجود ندارد.

با این حال، اندازه جمعیت کوچک مورد مطالعه و شروع عفونت کووید-۱۹در مراحل مختلف بارداری می تواند عدم وجود عفونت جنینی در انتقال از مادر به جنین را تحت تاثیر قرار دهد. در این مطالعه همه زنان در سه ماهه سوم قرار داشتند و امکان بررسی انتقال عفونت از طریق مادر به جنین در سه ماهه اول و دوم وجود نداشت. با توجه به این امر به نظر می رسد، تحقیقات بیشتری بر روی این موضوعات وپایش زنان باردار مبتلا به عفونت کووید-۱۹ و همچنین نوزادان، برای حفظ ایمنی و سلامت مادران و نوزادان در معرض کووید-۱۹ ضروری باشد.

منابع:

Huijun Chen,  et al. Clinical characteristics and intrauterine vertical transmission potential of COVID-19 infection in nine pregnant women: a retrospective review of medical records. February 12, 2020 https://doi.org/10.1016/ S0140-6736(20)30360-3

لغو پاسخ دادن

هجده − هفت =

Call Now Button