امروز : شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۲۲:۳۴:۰۸

ابتلای مجدد بعد از مبتلا شدن به کرونا ویروس

🔍آیا مصونیت پس از ابتلای کووید۱۹ طولانی است؟

🔹یک مطالعه اخیر بر روی ۱۸۵ فرد مبتلابه کووید۱۹ که بهبود یافتند و اکثرا بیماری خفیف داشتند، مدعی شده که مصونیت پس از ابتلا به کووید۱۹ می‌تواند سال‌ها باقی بماند.

🔸محققین دریافته‌اند که سلول‌های Bخاطره‌ساز ایمنی که نسبت به پروتئین Spike اختصاصی تولید شدند Spike-specific memory B cells در طول زمان تدریجا افزایش یافته و ۴ الی ۶ ماه پس از شروع ابتلا در سطح بسیار بالاتری به نسبت ماه اول بوده و بدون نیمه عمر کاهشی در افرادی که چند بار نمونه دادند، باقی بوده است. از جانب دیگر دیده شد که سطح IgG ضد پروتئین Spike ویروس عمدتا تا ماه ۴ الی ۶ ثابت می‌ماند و در از آن زمان ممکن است افت مختصر نشان دهد. ضمنا دیده شد که CD4+Tcells و CD8+Tcells اختصاصی SARS-CoV-2 با نیمه عمر ۳ تا ۵ ماه تدریجا کاهش می‌یابند.

🔸نتیجه این تحقیق نشان داده است که میزان خاطره ایمنی بقدری می‌باشد که افراد را تا سال‌ها از بیماری شدید و یا بستری شدن در اثر کووید۱۹ مصون سازد. البته باید دقت داشت که تعداد بسیار معدودی از بیماران این مطالعه ایمنی بلند مدت نشان ندادند، بنابراین به همین نسبت در جامعه نیز ممکن است افرادی باشند که پس از ابتلای اولیه باز هم در معرض بیماری شدید باشند.

🔸در حالیکه خاطره ایمنی منشا مصونیت طولانی بر علیه عفونت است، نمی‌توان صرفا بر مبنای مقدار کمّی آنتی بادی‌های ضد SARS-CoV-2 و یا memory B cells و CD4+/CD8+T cells در خصوص مصونیت نظر داد چون هنوز مصونیت در انسان نسبت به SARS-CoV-2 به دلیل جدید بودن آن تعریف نشده است.

🔸گزارش شده که در عفونت کووید پیدایش CD4+/8+ Tcells اختصاصی ویروس همراه با کاهش load ویروس و کاهش شدت بیماری ظرف ۱۴ روز بوده و این یافته‌ها بیانگر قدرت memory B and T cells در کنترل لود ویروس و شدت بیماری می‌باشد. این نتایج با kinetic عفونت نیز انطباق دارد چون حدود ۳تا۵ روز طول می‌کشد تا این سلول‌ها به نحو موثر فعال شوند.

🔸خوشبختانه روند کند بیماری شدید کووید۱۹ در انسان یک پنجره بزرگ زمانی برای سایر اجزای سیستم ایمنی خاطره‌ای ایجاد می‌نماید تا بتوانند به‌نحو موثر در مصونیت برعلیه ابتلا دوم و یا شدت ابتلای دوم فعال شوند. وجود تیتر آنتی‌بادی‌های sub-sterilising خنثی‌کننده در ابتدای بیماری نیز ممکن است شدت و بزرگی عفونت اولیه را برای بدن آشکار نموده و بشکل کمکی به محدود کردن شدت بیماری کمک کند.

🔺نتیجه می‌گیریم هرچند زود است تا در مورد مصونیت نسبت به کووید نظر علمی داد اما سخنان و شایعات در مورد اینکه بیماری کووید۱۹ کلا ایمنی طولانی مدت نمی‌دهد نیز احتمالا درست نباشد، لذا می‌توان به واکسن‌هایی که موثر باشند برای ریشه‌کنی بیماری و یا تبدیل آن به یک بیماری در سطح سرماخوردگی در آینده امیدوار بود.

منبع:
doi. org /10.1101 / 2020.11.15.383323

لغو پاسخ دادن

20 − پنج =

Call Now Button