امروز : شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۱۹:۳۴:۲۸

آزمایش خون جدید برای تشخیص آلزایمر!

آزمایش خون جدید برای تشخیص آلزایمر!به طور کلی برای پزشکان، تشخیص بیماری آلزایمر پیش از بروز علائم، کار دشواری است. در حال حاضر بسیاری از آزمایشات تشخیصی پر هزینه و پیچیده هستند. اما اخیرا محققان نوعی آزمایش خون را برای تشخیص دقیق این بیماری معرفی نموده اند.

 طبق گزارش انجمن آلزایمر، احتمال می رود تا سال ۲۰۵۰ حدود ۱۴ میلیون نفر در آمریکا به بیماری آلزایمر مبتلا شوند. با این وجود روش های محدودی  برای تشخیص دقیق بیماری آلزایمر وجود دارد. انجام MRI و اسکن مغزی به پزشکان کمک می کند تا این بیماری را از سایر بیماری ها با علائم مشابه تشخیص دهند. راه دیگر تشخیص آلزایمر جمع آوری مایع مغزی نخاعی و بررسی بیومارکر های این بیماری می باشد. این آزمایش دقیق ترین آزمایش برای تشخیص تخریب نورون ها (سلول های مغزی) است، اما روشی  پرهزینه و تهاجمی می باشد.

با توجه به اهمیت تشخیص زودهنگام بیماری آلزایمر، محققان اخیرا توانستند نوعی آزمایش خون با دقت بالا، مقرون به صرفه، غیرتهاجمی و بدون عوارض جانبی برای تشخیص آلزایمر معرفی نمایند. این آزمایش خون که در قالب یک مقاله در ژورنال بین المللی  Alzheimer & Dementia منتشر شده است، نویسندگان آن مدعی شده اند که ممکن است این آزمایش بتواند بیومارکرهای بیماری آلزایمر را پیش از ظهور علائم بیماری شناسایی نماید.

یکی از علائم آلزایمر و انواع دیگر اختلالات مغزی، تشکیل پلاکهای سمی در مغز است که بعضی از آنها به علت افزایش تدریجی پروتئین های Tau ظاهر می شود. مطالعه اخیر با ایجاد روشی برای شناسایی زیرمجموعه های خاصی از مولکول های tau  که به میزان بالایی در بیماری آلزایمر ظاهر می شوند، دایر شده است.

پژوهشگران بعد از انجام تحقیقات و مطالعات مختلف توانستند با بکارگیری روش های شناسایی مولکول های مختلف tau در خون و مایع مغزی نخاعی داوطلبین و ارزیابی دقیق نتایج آن ها، آزمونی به نام NT1 را با حساسیت و اختصاصیت قابل قبول ابداع نمایند. محققین معتقدند آزمون NT1 قادر به تشخیص دقیق آلزایمر می باشد. همچنین آنها ادعا نموده اند که آزمایش خون برای تشخیص بیماری آلزایمر را می توان بارها و براحتی انجام داد و می تواند جایگزین آزمایش مایع مغزی نخاعی  یا اسکن مغزی گردد.

به رغم نتایج امید بخش، دانشمندان معتقدند که برای بررسی و ارتقای اعتبار بیشتر این آزمایش خون، باید آزمایش های بیشتری را با گروه های بزرگتری از داوطلبین انجام دهند تا اثربخشی آزمون را به طور کامل اثبات نمایند. همچنین این محققین قصد دارند بررسی هایی در مورد چگونگی تغییر میزان پروتئین tau  در شرایط پیشرفته بیماری و مقایسه آن با میزان این پروتئین قبل از شروع علائم آلزایمر انجام دهند.

MedicalNewsToday, 8 December 2018

لغو پاسخ دادن

شانزده − 2 =

Call Now Button