امروز : چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت : ۲۲:۱۸:۵۶

آزمایش جدید و سریع برای ارزیابی خطر میزان انتشار سلول های توموری در سرطان پروستات

افراد مبتلا به سرطان پروستات در معرض خطر ایجاد تومورهای مهاجم هستند. اخیرا آزمایش جدیدی ابداع شده که می تواند این خطر تهاجم را سریعتر از آزمایش های موجود ارزیابی نماید و همچنین از نظر هزینه مقرون به صرفه تر است.

بر طبق آخرین آمار در سال ۲۰۱۵ حدود ۳۱۲۰۱۷۶ مرد در ایالات متحده به سرطان پروستات مبتلا بودند. افراد مبتلا به سرطان پروستات که برای اولین بار تشخیص داده می شوند و همچنین کسانی که از قبل تحت درمان برای این نوع سرطان قرار گرفته اند باید آزمایش هایی برای تعیین خطر تهاجم سرطان پروستات داشته باشند. در صورتی که خطر تهاجم سرطان بالا باشد، پزشک ممکن است استفاده از درمان موثرتردیگری را توصیه نماید.

محققان در نیویورک آزمایش جدیدی را برای ارزیابی خطر میزان انتشار سلول های توموری ابداع نموده اند که ارزان تر و سریعتر از سایر روش های موجود است.  برای انجام این آزمایش نیاز  به نمونه های کوچک بافت می باشد. این آزمایش تغییرات تعداد نسخه های (CNAs) ژن را تشخیص می دهد. به عبارتی دیگر با این روش تغییرات در ژنوم که موجب گسترش تومورهای سرطانی می شود را می توان شناسایی و ردیابی نمود!  متخصصین با ارزیابی CNA در نمونه های خون یا بافت پروستات، می توانند تصور بهتری از تکثیر سلول های سرطانی داشته باشند.

محققین اظهار داشته اند تغییرات تعدادنسخه ها را می توان به سرعت و با دقت با آزمایش جدید (NG-CNA) (Next-Generation Copy Number Alteration) شناسایی نمود. انجام این آزمایش برای اطمینان از درمان موثر در مورد مردان مبتلا به سرطان مهاجم پروستات و نظارت بر بیماری مردانی که  مبتلا به سرطان پروستات با پیشرفت آهسته هستند، مفید می باشد.

محققان در مقاله ای که در مجله تشخیص مولکولی ارائه دادند، توضیح دادند که آزمایش NG-CNA می تواند ۹۰۲ جایگاه ژنومی را در ۱۹۴ منطقه ژنوم مورد بررسی قرار دهد. این روش سریعتر و کم هزینه تر از آزمایش های موجود می باشد.

همچنین بررسی نتایج حاصل از آزمایش جدید نیز آسان تر است و به این ترتیب محققان می توانند هزاران نمونه بافت را در یک مرحله پردازش نمایند.

علاوه بر این نتایج آزمایش  NG-CNA در مدت زمان سریعتری، حدود ۳۶ ساعت بدست می آید. آزمایش NG-CNA به متخصصان امکان می دهد که از این آزمایش برای تجزیه و تحلیل رده های سلولی، نمونه های بیوپسی و نمونه های جراحی استفاده نمایند.

محققین بر این باورند که استفاده از آزمایش NG-CNA در مجموعه آزمایش های استاندارد تشخیص ژن های سرطان زا می تواند باعث ارتقای تشخیص تومورهای مهاجم و جهش های ژنتیکی به عنوان نوعی روش تشخیصی کارآمد برای بررسی درمان سرطان باشد.

     MedicalNewsToday, 27 December 2018

لغو پاسخ دادن

12 + 1 =

Call Now Button