امروز : یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۰۵:۲۲:۱۲

آزمایش آمینوسنتز

آمینوسنتز

برای شناخت مفهوم آمینوسنتز و اهمیت آن باید به جنین رجوع کنید . با شروع دوره ی بارداری جنین در کیسه ای از آمنیون قرار خواهد گرفت ، این کیسه پر از مایع آمنیون  است . این مایع مانع از وارد آمدن ضربات بر جنین می شود و او را در مقابل اختلالات و یا چسبیدن به رحم حفظ می نماید .
در این کیسه جنین به راحتی تحرک دارد و می تواند در آن غوطه ور شود .  این مایع متشکل از ماده وراثتی می باشد  و بسیاری از بیماری های ژنتیکی از طریق این مایع قابل تشخیص است ، از این رو توصیه می شود که در طول دوران بارداری آزمایش های لازم را  انجام دهید .
آمینوسنتز نمونه برداری از مایع درون کیسه جنین است ، در واقع آمینوسنتز نمونه گیری از کیسه آب جنین می باشد که می تواند بیماری ها و مشکلات ژنتیکی جنین را به خوبی نشان دهد و البته از تولد جنین های نارس و یا دارای مشکل جسمی جلوگیری می نماید . پزشک متخصص جهت نمونه برداری تحت کنترل دستگاه سونوگرافی و وسایل استریل شده سرنگی مخصوص را از روی پوست شکم وارد کیسه آمنیون کرده و مقدار کمی از مایع آمنیون داخل آن را برمی دارد . این مقدار به حدی کم است ( حدود ۲۰ میلی لیتر ) که هیچ گونه خطری متوجه جنین نمی گردد.

آمینوسنتز

انجام این آزمایش در چه زمانی نیاز است ؟

این مایع قبل از هفته ی ۱۴ بارداری به میزان کافی نمی باشد از این رو  ، این عمل از هفته ۱۴ به بعد بارداری قابل انجام است  . با توجه به زمان سقط قانونی که تا هفته ۱۸ بارداری می باشد و مدت زمان طولانی تشخیص که تا چند هفته به طول می انجامد بهتر است این مهم در زمانی مناسب و سنجیده شده انجام گیرد .

قبل از آمینوسنتز به موارد زیر توجه نمایید:

خانم هایی که داروهایی نظیر آسپرین ، وارفارین ، هپارین ،کمادین مصرف می کنند  با مشورت پزشک خود یک هفته قبل از انجام آمینوسنتز قرص های خود را قطع نمایند .
سعی کنید با مثانه پر به آزمایشگاه بروید .
همراه برای انجام آزمایش نیاز است. اگر حساسیت پزشکی دارید حتما به پزشک اطلاع دهید.
البته همراه داشتن کارت گروه خون معتبر الزامی است.

آیا آمینوسنتز برای فرد با درد همراه است؟

انجام این آزمایش بدون بی حسی و بیهوشی انجام  می شود و فرد کاملا در هوشیاری کامل خواهد بود، این آزمایش بدون درد است  و میزان بسیار اندکی سوزش احساس می شود.  این عمل طی ۱۵ الی ۳۰ دقیقه انجام می شود. فرد بعد از آزمایش کمی احساس سفتی در ناحیه شکم خواهد داشت.

با تشکر مدیریت سایت آزمایشگاه پاستور

لغو پاسخ دادن

1 × دو =

Call Now Button