امروز : یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۰۴:۳۸:۱۱

امروزه بیماری های قلبی- عروقی مشکل عمده ای در جهان محسوب شده و برای پیشگیری و درمان آن ها از رویکردهای مختلف نظیر داروها، فعالیت بدنی و رژیم غذایی استفاده می شود.

مطالعات اخیر نشان می دهد خواب می تواند به عنوان سلاحی برای مبارزه با بیماری های قلبی- عروقی، به شمار آید! به نظر می آید ارتباطی بین میزان و کیفیت خواب شبانه و خطر ابتلا به آترواسکلروز (انسداد عروق خونی قلب) که با پلاک های ایجاد شده در شریان ها مشخص می شود، وجود دارد.

نتایج بررسی پژوهشگران در مورد میزان شیوع و پیشرفت مشکلات عروقی در ۳۹۷۴ فرد در اسپانیا نشان داد – پس از حذف سایر عوامل خطر بیماری قلبی – افراد با خواب کمتر از ۶ ساعت در شب ۲۷ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به آترواسکلروز (انسداد عروق خونی قلب) نسبت به افراد با ۷ تا ۸ ساعت خواب در شب، می باشند.

همچنین مطالعات نشان می دهند کیفیت پایین خواب در اثر بیدار شدن از خواب در طول شب، با افزایش ۳۴ درصدی خطر ابتلا به آترواسکلروز همراه می باشد. شایان ذکر است حتی اگر فرد زمان کمتری بخوابد، کیفیت خواب تاثیر قابل توجهی بر سلامت وی خواهد گذاشت.

محققین بیان کردند با توجه به مطالعه اخیر به نظر می رسد، خواب با مدت كوتاهتر و با كیفیت خوب می تواند بر اثرات مضر کوتاهی زمان خواب غلبه كند. قابل توجه است که برخی از نتایج این پژوهش نشان داد افرادی که بیش از ۸ ساعت در شب می خوابند، بخصوص در زنان، خطر ابتلا به آترواسکلروز افزایش می یابد!

به نظر می رسد افرادی که مدت زمان کمتری درشب می خوابند، احتمال دارد بیشتر نوشیدنی های کافئین دار و الکلی استفاده نموده باشند. محققین بیان کردند؛ بسیاری از مردم تصور می کنند که الکل یک محرک خوب برای خواب است، اما یک اثر بازگشتی وجود دارد. به طوری که فردی که الکل مصرف می کند، ممکن است بعد از یک دوره کوتاه خواب از خواب بیدار شود و اگر دوباره به خواب برود، اغلب خوابی با کیفیت پایین خواهد داشت.

همچنین آنها خاطر نشان ساختند مصرف قهوه با توجه به ساختار ژنتیکی فرد و نحوه تجزیه کافئين در بدن تاثیر گذار می باشد. در صورتی که قهوه سریعتر متابولیزه شود، بر خواب شما تأثیر نمی گذارد، اما اگر به آرامی متابولیزه گردد، کافئین می تواند خواب فرد را تحت تاثیر قرار دهد و احتمال بیماری قلبی و عروقی را افزایش دهد.

پژوهشگران معتقدند مطالعه حاضر برای تعیین رابطه بین خواب و خطر ابتلا به بیماری های قلبی- عروقی از تحقیقات قبلی دقیق تر می باشد. همچنین این اولین مطالعه ای است که نشان می دهد که مقدار خواب، به طور مستقل با آترواسکلروز در سراسر بدن، و نه تنها در قلب، ارتباط دارد!

MedicalNewsToday, 15 January 2019

Call Now Button