امروز : چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت : ۲۱:۴۶:۱۸

چرا میگرن در زنان شایع تر است ؟!

چرا میگرن در زنان شایع تر است؟!

میگرن ها سردرد معمولی نیستند آنها سردرد های بسیار دردناکی هستند که اغلب همراه با حالت تهوع، تاری دید و یا حساسیت بیش از حد به بو، نور یا صداها می باشند. این بیماری موجب احساس خستگی و اختلال شدید در زندگی روزمره
می شود. زنان بیشتر از مردان این بیماری را تجربه می کنند. دانشمندان اسپانیایی معتقدند پاسخ به این که چرا میگرن در میان زنان رایج است، ممکن است با فعالیت هورمونهای جنسی ارتباط داشته باشد. آن ها عقیده دارند گرچه این فرآیند پیچیده است، اما به نظر می آید تنظیم سیستم عروقی عصب سه قلو (trigeminovascular system) با هورمون های جنسی نقش مهمی در مکانیسم های میگرن ایفا می کند که به درستی مورد توجه قرار نگرفته است. سیستم عروقی عصب سه قلو از نورون هایی ساخته شده است که در قسمتی از عصب جمجمه قراردارد و به نام عصب تری ژمینال واسکولار شناخته
می شود.

محققان با بررسی چگونگی تاثیر هورمون های جنسی خاص در تسهیل توسعه میگرن دریافتند بعضی از هورمون های جنسی مانند تستوسترون نقش محافظتی دارند این در حالی است که به نظر می رسد هورمون های دیگر مانند پرولاکتین بیماری میگرن را تشدید می کنند.

محققین بیان کردند این هورمون ها، با تعامل با کانال های یونی سلول، حساسیت سلول را به میگرن افزایش یا کاهش می دهند. این کانال ها نوعی پروتئین غشایی هستند که موجب عبور یون ها (ذرات باردار) شده و حساسیت سلول به محرک های مختلف را تحت تاثیر قرار می دهند. این محققان هورمون استروژن را به عنوان یک عامل کلیدی در توسعه میگرن شناسایی کردند.

پژوهشگران مشاهده کردند استروژن با شیوع بالای میگرن در زنان در دوران قاعدگی مرتبط می باشد. علاوه بر این، آنها دریافتند نوع خاصی از میگرن با تغییرات در سطح هورمون، هنگام قاعدگی ارتباط دارد. آن ها بیان کردند تغییرات در سطوح استروژن به این معنا است که سلولهای عصبی عصب سه قلو ممکن است به محرک های خارجی حساس تر شوند، که این امر می تواند منجر به بیماری میگرن گردد.

محققان تاکید دارند مطالعه کنونی، پژوهشی مقدماتی است و تحقیقات زیادی برای تعیین نقش دقیق نقش هورمون ها در توسعه و پیشگیری از میگرن مورد نیاز است. مطالعات جدید بر روی یافته های تحقیقاتی در آزمایشگاه و مدل های حیوانی در حال انجام است. دانشمندان معتقدند در صورتی که یافته های آنها تایید و تقویت شود، می توانند راهبردهای بهتری برای کنترل سردرد های میگرنی ارائه دهند.

MedicalNewsToday, 14 Aug 2018

لغو پاسخ دادن

11 − شش =

Call Now Button