امروز : چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت : ۲۲:۱۲:۳۲

پیش بینی ابتلا به سرطان توسط سرطان پوست !

پیش بینی ابتلا به سرطان توسط سرطان پوست !

سرطان پوست در حال حاضر به عنوان شایع ترین سرطان در نظر گرفته می شود. انواع مختلفی از سرطان پوست وجود دارد که شایع ترین آنها سرطان سلول بازال می باشد. سالانه میلیون ها نفر در ایالات متحده به این نوع بیماری مبتلا می شوند.

به طور کلی پوست روزانه به طور مرتب در معرض  نور ماورای بنفش می باشد. نور ماورای بنفش موجب آسیب DNA شده و این امر خود زمینه را برای بروز سرطان مهیا می سازد. در سلول های بدن، طیف وسیعی از
پروتئین ها وجود داشته که عمل اصلاح و تعمیر DNA آسیب دیده را بر عهده دارند.

شایان توجه است که اساساً تشخیص  سرطان پوست در مراحل اولیه بسیار مهم است و در مقایسه با سرطان های دیگر نسبتا آسان می باشد. اما در مقابل، بسیاری از سرطان هایی که اندام های داخلی بدن را مبتلا می سازند تا رسیدن به مرحله پیشرفته، علامت خاصی ندارند!  بنابراین یافتن راهی برای پیش بینی این نوع سرطان ها در افرادی که بیشتر در معرض خطر هستند، امری ضروری و حیاتی است. نتایج مطالعه جدیدی که در مجله JCI Insight منتشر شده، نشان داده است، سرطان سلول بازال ممکن است به پزشکان در پیش بینی افزایش خطر ابتلا به انواع دیگر سرطان ها کمک نماید.

اخیرا محققان دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا تحقیقاتی بر روی چگونگی تاثیر تعداد سلول بازال سرطانی بر خطر ابتلا فرد به سرطان،  انجام داده اند. این محققین بیان کردند پوست بهترین بافت برای بررسی و شناسایی آن دسته از مشکلات ژنتیکی است که می تواند منجر به سرطان شود.

بررسی های انجام شده بر روی افراد مبتلا به سرطان سلول های بازال نشان داد، حدود ۲۰ درصد این افراد دارای جهش در یکی از ژن هایی هستند که مسئول تعمیر آسیب DNA می باشد، جالب آنکه حدود ۳ درصد از عموم مردم دارای این جهش بودند!

محققین بیان کردند افرادی که شش (یا بیشتر) سلول سرطانی بازال در طی یک دوره ۱۰ ساله ایجاد می کنند حدود ۳ برابر بیشتر از عموم افراد دچار سرطان های غیر مرتبط می شوند. این سرطان ها شامل ملانوما، سرطان خون، پستان، پروستات و کولون می باشند. این پژوهشگران امیدوارند که این یافته ها بتواند راهی برای شناسایی افراد در معرض خطر ابتلا به بدخیمی های کشنده، پیش از بروز و پیشرفت سرطان بیابند!

نتایج تحقیقات دانشمندان بر روی جمعیت بزرگتری از افرادی  که شش (یا بیشتر) سلول بازال سرطانی داشته اند نشان داد که این افراد بیش از سه برابر حالت معمول به سرطان های مختلف مبتلا می شوند! همچنین آن ها بیان کرده اند با افزایش تعداد نقاط مبتلا به سرطان سلول بازال، خطر ابتلا به سرطان های دیگر روند صعودی دارد.

پژوهش ها در این زمینه همچنان ادامه دارد و محققین معتقدند تشخیص سلول های بازال سرطانی می تواند در غربالگری سرطان ها و جلوگیری از پیشرفت آن ها ارزشمند و حیاتی باشد.

MedicalNewsToday, 10 August 2018

لغو پاسخ دادن

سه + 6 =

Call Now Button